Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 06. 2017, svátek má Lubomír citát pro dnešní den: Lidé se ztrácejí v množství zbytečných slov.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Jaro 2010 - sucho ve Velké Británii, extrémní srážky ve střední Evropě
Rubrika: Statistické údaje (19.06.2010, 8211 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Ve Velké Británii bylo letošní jaro suché, pršelo tam nejméně od roku 1984. Za období leden až květen 2010 spadlo na Britských ostrovech v průměru 319 milimetrů vody, což je nejméně za posledních 46 let. Oproti tomu ve střední Evropě bylo jaro srážkově nadprůměrné. Mimořádně deštivý byl květen. Na Slovensku spadlo v květnu rekordních 235 milimetrů vody (309 procent průměru). Extrémní srážky naměřily i meteorologické stanice v Maďarsku, Rakousku, na severovýchodě České republiky a na jihu Polska.


Po rekordních srážkách devastovaly jihovýchod Francie ničivé povodně
Rubrika: Extrémní počasí (16.06.2010, 7847 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Po prudkých deštích se městy a vesnicemi na jihovýchodě Francie prohnala povodeň. Od 14. června odpoledne do 15. června večer spadlo v departementu Var 150 milimetrů srážek, v prostoru od Saint Tropez po Draguignan 200 až 300 milimetrů, místy dokonce 380 milimetrů. Takové množství naprší jindy za šest měsíců. Podle francouzských meteorologů jde o největší srážky v tomto regionu za posledních více než sto let. Nejvíce škod napáchal živel v obcích Draguignan, Les Arcs, Figanières, Roquebrune a Trans-en-Provence. Blesková povodeň mnoho obyvatel překvapila. Stovky aut proudy vod doslova smetly. Zemřelo 25 lidí, většina v Draguignanu a Trans-en-Provence, 13 dalších osob se pohřešuje. Stovky lidí museli evakuovat pomocí vrtulníků a člunů. Mnoho škod způsobil také silný vítr a sesuvy půdy. Celkem 200 tisíc domácností bylo bez elektřiny, 16. června odpoledne zůstávalo bez proudu na 100 tisíc rodin. Železniční spojení mezi městami Nice a Toulon bylo přerušeno.


Rychlé tání arktického ledu odstartovalo nevratné změny podnebí
Rubrika: Tání ledu a ledovců (14.06.2010, 9394 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rychlý úbytek mořského ledu na severní polokouli se stává důležitým faktorem vyvolávajícím závažné změny světového klimatického systému. Tyto změny jsou mnohem rychlejší, než vědci předpovídali, a nelze je zastavit. Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek planety. Objem mořského ledu prudce klesá. Je nejmenší minimálně za několik posledních tisíciletí. Spolu s tím, jak se Arktida otepluje a ledu ubývá, dochází ke změnám tlaku vzduchu v polárních oblastech a ke změnám cirkulačních módů, které determinují počasí na celé severní polokouli.


Vlnu veder ukončily prudké bouřky
Rubrika: Extrémní počasí (13.06.2010, 6034 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Horké počasí tohoto týdne, kdy byly na mnoha místech překonány denní teplotní rekordy, ukončila studená fronta. Před ní se začaly 12. června v odpoledních a večerních hodinách tvořit četné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a silnými nárazy větru. Zasažen byl jih, jihovýchod a východ České republiky. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti 70, někde i 90 až 100 kilometrů v hodině. Vůbec nejsilnější náraz se vyskytl v Kuchařovicích na jihu Moravy - 130 kilometrů v hodině. Vítr lámal stromy, ničil střechy a trhal elektrické vedení. Padající strom usmrtil jednu ženu v Blansku, několik osob bylo zraněno. Celkem bylo 13. června bez elektřiny 15 až 20 tisíc domácností, nejvíce na Třebíčsku, Telčsku a Prostějovsku.


Do ČR dorazila vlna veder, padaly rekordy
Rubrika: Extrémní počasí (11.06.2010, 6192 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Do střední Evropy proudil v druhém červnovém týdnu horký tropický vzduch od jihozápadu. Oproti dlouhodobému normálu byly teploty od 8. do 12. června vyšší až o 6 stupňů Celsia. Rekordní maximální teploty vzduchu naměřilo 10. června 47 stanic ČHMÚ z celkových 122. V Českých Budějovicích naměřili 33,1 stupně Celsia, což je o 0,7 stupně více než v roce 1937. Ještě o dvě desetiny tepleji bylo v Praze-Karlově, i tam padl rekord. Rekord z roku 1977 byl při teplotě 31,5 stupně překonán v Ostravě-Porubě.

Také 11. června vystupily odpolední teploty nad 30 stupňů. V Javorníku bylo 32,9 stupně, v Českých Budějovicích 32,6 stupně. Posledním dnem s vysokými teplotami byl 12. červen, kdy hlavně na Moravě a ve Slezsku byly vyrovnány nebo překonány denní teplotní rekordy (na 19 stanicích, z toho 11 déleměřících). Vlnu veder ukončily večer silné bouřky, které napáchaly velké škody v několika krajích na jihu a východě České republiky.


Blesková povodeň - na Kamenici překonán stoletý průtok
Rubrika: Extrémní počasí (10.06.2010, 9484 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Po přívalových srážkách, které začaly 9. června 2010 přibližně v 17:45 SELČ v okolí městečka Chřibská na Děčínsku, se prudce zvedly průtoky na vodních tocích, zejména pak na řece Kamenici, kde byl významně překročen 3. stupeň povodňové aktivity i úroveň stoletého průtoku. Voda v řece na měrném profilu v obci Srbská Kamenice dosahovala ve 20:00 222 centimetrů výšky a průtoku 64,4 kubíků za sekundu. Jen o hodinu dříve byl přitom stav vody relativně nízký - výška 43 centimetrů a průtok 1,13 m³/s. Povodeň měla velmi rychlý průběh, stačila však napáchat značné škody. Dodejme, že rekordní povodeň se řekou prohnala před necelým rokem (4. července 2009 pri výšce hladiny 251 cm).


MŽP: Emise z letecké dopravy budou začleněny do systému obchodování s povolenkami
Rubrika: Ekologická legislativa (08.06.2010, 4016 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Ve Sbírce zákonů byla publikována významná novela zákona o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, která vychází z evropské legislativy a rozšiřuje pravidla evropského systému obchodování s povolenkami i na emise v oblasti letecké dopravy. Ta má velký podíl na celosvětovém nárůstu emisí oxidu uhličitého (CO2), a proto je cílem novely stabilizovat emise z letecké dopravy na úrovni průměru tzv. historických emisí (to jsou emise produkované v letech 2004 - 2006). Počínaje rokem 2012 budou do systému obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (EU ETS) zařazeni všichni letečtí provozovatelé, kteří přistávají nebo vzlétají na území EU.


Jupiter se 3. června 2010 srazil s kometou nebo asteroidem
Rubrika: Nebezpečí z vesmíru (04.06.2010, 7909 přečtení)

Náraz neznámého tělesa do Jupiteru, 3.6.2010, 20:31 UT Amatérští astronomové Anthony Wesley z Austrálie a Christopher Go z Filipín pozorovali nezávisle na sobě srážku neznámého tělesa s největší planetou naší Sluneční soustavy. K události došlo 3. června 2010 v 20:31 světového času (22:31 SELČ). Náraz komety nebo asteroidu do atmosféry provázel jasný záblesk světla. Naposledy došlo k podobné události 19. července 2009 a předtím 16.-22. července 1994. Zatímco v červenci 1994 do Jupitera narazilo 21 fragmentů komety Shoemaker-Levy 9, v červenci 2009 šlo podle vědců o velký meteor (o průměru zhruba 500 metrů). Loňská událost odborníky překvapila, předpokládali totiž, že k podobným srážkám planet s velkými asteroidy či kometami dochází maximálně jednou za několik staletí. Včerejší kolize je pro ně nepochybně ještě větším překvapením a možná i důvodem ke znepokojení...


Další povodně ve střední Evropě, šest obětí
Rubrika: Extrémní počasí (03.06.2010, 7437 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Ve střední Evropě se opět rozvodnily řeky. Ještě než se stačily sečíst škody způsobené květnovými povodněmi, už se znovu po vydatných srážkách vylily z břehů toky v Polsku, Rakousku, Chorvatsku, Maďarsku, na Ukrajině, Slovensku a v České republice. Na Moravě při povodních zemřeli tři lidé (dva ve Zlíně, jeden v Brně). Také na Slovensku zemřeli tři lidé. Primátor města Kežmarok Igor Šajtlava řekl, že takovou pohromu ve městě nepamatují ani nejstarší pamětníci. Tohle je víc než tisíciletá voda, uvedl Šajtlava, který se sám zapojil do záchranných prací. Masivní sesuv půdy v obci Nižná Myšla v okrese Košice poškodil padesát domů a vyhnal z nich 200 lidí.


Američanům se stále nedaří zastavit únik ropy, někteří experti navrhují odpálit jadernou bombu
Rubrika: Ekologická devastace (03.06.2010, 6124 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace Z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu stále uniká ropa. Veškeré pokusy o ucpání vrtu, který se nachází 1500 metrů pod mořskou hladinou, skončily neúspěchem. Americké úřady oznámily, že se únik zřejmě nepodaří zastavit dříve než v srpnu, kdy by ropu z ložiska mohly začít odčerpávat další dva vrty hloubené nyní poblíž místa havárie. Odhady množství unikající ropy se pohybují od 19 tisíc barelů (přes 3 milióny litrů) denně až po 95 tisíc barelů (přes 15 milionů litrů) za den. Přibližně tisíc barelů ropy by mohl zachycovat speciální trychtýř, který se na vrt podařilo po několika pokusech nasadit. Americká vláda odmítla návrh některých odborníků, kteří doporučili použít jadernou bombu. Žár způsobený výbuchem by prý roztavil mořské dno a žhavá hornina by vrt ucpala. Použití atomové zbraně by však podle úřadů mělo vážné geopolitické a ekologické následky.


Austrálie podala žalobu na Japonsko kvůli lovu velryb
Rubrika: Zneužívání zvířat (01.06.2010, 5979 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat Australská vláda podala 31. května 2010 žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (International Court of Justice, ICJ) v Haagu. Splnila tak svoji hrozbu, že pokud Japonsko neukončí lov velryb ve vodách kolem Antarktidy, předloží celou věc soudu. Japonci reagovali prohlášením, že své názory nehodlají měnit a budou se hájit. Vládní úředníci z Nového Zélandu a USA podání žaloby kritizovali, případné vítězství Japonska u soudu by podle nich mohlo japonský velrybářský program legalizovat. Navíc se obávají, že soudní spor ohrozí přijetí kompromisního návrhu na červnovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise (International Whaling Commission, IWC) v Maroku. Kompromis počítá se zrušením zákazu komerčního lovu velryb výměnou za omezení počtu ulovených zvířat. Austrálie však s tímto návrhem nesouhlasí.


Evropská komise chce rychlejší snižování emisí
Rubrika: Ekologická legislativa (27.05.2010, 3998 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Evropská komise se vyslovila pro zvýšení závazku EU s cílem redukovat do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent (oproti roku 1990). Podle analýzy prezentované komisařkou pro boj s klimatickými změnami Connie Hedegaardovou by nebylo splnění tohoto cíle ekonomicky výrazně nákladnější než schválená redukce o 20 procent a přinesla by úspory v jiných oblastech. Analýza komise není návrhem v pravém slova smyslu, pod tlakem ze strany členských států je spíše brána jako podnět k diskusi. Zatímco ekologické organizace rozbor přivítaly, ministři hospodářství Německa a Francie vystoupili ještě před jeho zveřejněním s kritikou. Podle nich by měla Evropa počkat, až k razantnímu snižování emisí přistoupí také Spojené státy a Čína.


A přece se otepluje!
Rubrika: Globální oteplování (25.05.2010, 5335 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
A přece se otepluje! Jak by dnes nepochybně řekl kdo jiný, než Galileo Galilei. Naštěstí, klimatologové jsou v lepší pozici než Galilei, který byl odsouzený "jenom" k domácímu vězení (Giordano Bruno dopadl hůře, toho v roce 1600 upálili.) Klimatologové utrpěli jen odcizením soukromých e-mailů. Navzdory tomu, že se Země nadále otepluje a tento trend je už dnes pro většinu obyvatel světa nepříznivý, mnozí klimaskeptici by téměř všechny klimatology viděli nejraději za mřížemi (pokud ne rovnou na elektrickém křesle). Navzdory stále zoufalejším výkřikům klimaskeptiků se Země přece otepluje.


Jak hlasovali poslanci o životním prostředí v období let 2006 až 2010
Rubrika: Ekologická legislativa (25.05.2010)

Asociace ekologických organizací Zelený kruh zveřejnila svou bilanci hlasování Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o životním prostředí ve volebním období let 2006 až 2010. V dokumentu jsou vyhodnoceny postoje politických klubů a jednotlivých poslanců a poslankyň k 33 legislativním návrhům, které byly projednávány Poslaneckou sněmovnou v uplynulém období a které přímo ovlivňují kvalitu životního prostředí v České republice. Z hodnocení vyplývá, že ekologické zákony nejvíce podporovala Demokratická strana zelených (Věra Jakubková a Olga Zubová) a Strana zelených. Nejméně vstřícně se k otázkám ochrany životního prostředí a účasti veřejnosti na rozhodování stavěli poslanci KSČM a ODS.

Zdroje: Zelený kruh: tisková zpráva, celé hodnocení (pdf soubor)

Autor: Odkazy | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Období leden až duben 2010 bylo rekordně teplé, rekordní byl i duben
Rubrika: Statistické údaje (21.05.2010, 7463 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Průměrné teploty v období leden až duben 2010 byly nejvyšší v historii měření. Od průměru za 20. století se průměrná teplota (13,3°C) odchýlila o 0,69°C. Rovněž duben byl rekordně teplý - průměr za 20. století byl při teplotě 14,5°C překonán o 0,76°C. U oceánů činila odchylka +0,57°C (rekord), teplota nad pevninami se odchýlila o +1,29°C (3. nejvyšší hodnota). Na severní polokouli bylo oproti normálu tepleji o +0,89°C (rekord), na jižní o +0.64°C (2. nejvyšší hodnota). Ve své pravidelné měsíční analýze to oznámil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,392 miliardy (5/2017)

Index cen potravin FAO
168,0 bodů (4/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1894x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1819x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1632x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1411x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1359x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1333x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017