Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 02. 2018, svátek má Oldřich citát pro dnešní den: Když se objeví slunce, zmizí hvězdy.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Srpen byl v Rusku rekordně teplý, sucho a požáry zničily část úrody
Rubrika: Extrémní počasí (05.09.2010, 7730 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Podle předběžných informací meteorologů byl letošní srpen v evropské části Ruska pravděpodobně nejteplejší v historii měření. V Moskvě byly průměrné teploty v prvních dvou dekádách srpna o 8 až 9 stupňů nad normálem (červenec o 7,7 stupně). Rekordně vysoké teploty a sucho trvaly téměř nepřetržitě od poloviny června do druhé poloviny srpna a byly příčinou četných požárů. Moskva byla zahalena hustým dýmem, mnozí lidé odjeli pryč nebo nosili hygienické roušky. Zničeno bylo nejméně 20 procent sklizně, vláda proto zakázala vývoz obilí a dalších základních zemědělských komodit. Rusko bude muset naopak obilí dovážet. Cena potravin roste a očekává se další zdražování. Vláda však hodlá ceny regulovat.


Další havárie ropné plošiny u pobřeží USA, tentokrát asi bez následků
Rubrika: Ekologická devastace (03.09.2010, 4630 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace V Mexickém zálivu došlo 2. září k další havárii ropné plošiny. Exploze a následný požár poškodily plošinu Vermilion Block 380 firmy Mariner Energy asi 160 kilometrů od pobřeží Louisiany. Pozorovatelé upozornili, že havárie je s dubnovým potopením Deepwater Horizon nesrovnatelná, mimo jiné proto, že plošina stojí jen v mělkém moři a v době výbuchu byla mimo provoz. Podle majitelů žádný výraznější únik ropy nehrozí, situaci nicméně prověřují zaměstnanci pobřežní stráže. Na hladině moře se podle prvních zpráv rozšířil zhruba 1,5 kilometru dlouhý ropný povlak, tuto informaci však letecký průzkum nepotvrdil.


Raymond Moody přijel do Prahy, chystá se také na Slovensko
Rubrika: Zdroje informací (02.09.2010)

Raymond Moody Americký psycholog a filozof Raymond Moody, autor světového bestselleru Život po životě, je na návštěvě České republiky. Popré u nás byl v roce 1991 na pozvání tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara. Z bohatého programu jeho současné návštěvy v Praze stojí za zmínku dnešní autogramiáda v Paláci knih Luxor, páteční přednáška ve Střední hale Průmyslového paláce na Výstavišti nebo sobotní seminář v Novoměstské radnici. Z Prahy zamíří Moody na Slovensko. V Bratislavě bude mít v pondělí 6. září přednášku. Raymond Moody se dlouhodobě zabývá otázkou života po smrti a v některých knihách rozvádí i problematiku reinkarnace.

Odkazy: Pražské brány, Český rozhlas, ČT24, České noviny, Novinky.cz

Knihkupectví: Profil Raymonda Moodyho a jeho knihy, Související kniha: Bojíte sa smrti?

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Co nového v Arktidě, stav mořského ledu a satelitní fotografie ledovců
Rubrika: Tání ledu a ledovců (29.08.2010, 8804 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
16. srpna 2010 pokrýval mořský led v Arktidě plochu 5,95 milionů kilometrů čtverečních, což je 1,68 milionu kilometrů čtverečních pod dlouhodobým průměrem (1979-2000). Do 28. srpna 2010 se rozloha plovoucího ledu zmenšila na 5,34 milionů kilometrů čtverečních. Ještě méně ledu bylo v Arktidě v letech 2007 a 2008. Sezóna tání končí zpravidla kolem poloviny září, proto se zdá, že rekord (tedy pokles na nejnižší zaznamenanou hodnotu) letos nepadne. Více viz aktuální graf.

Začátkem srpna se od Petermannova ledovce v Grónsku odlomila obrovská kra (251 km²). V polovině srpna se rozpadla část Ward Huntova šelfového ledovce na severu Kanady. Fotografie obou míst z oběžné dráhy pořídily družice Aqua a Earth Observing 1.


Epizody El Niňa jsou stále silnější a posouvají se do středního Pacifiku
Rubrika: Klimatické anomálie (28.08.2010, 8686 přečtení)

Rubrika: Klimatické anomálie
El Niňo, klimatický jev, který ovlivňuje počasí na celé planetě, změnil od roku 1990 těžiště svého působení. Nejvíce se při něm ohřívají vody ve střední rovníkové části Tichého oceánu. Dříve to byl spíše východní Pacifik. Nový typ El Niňa se vyskytuje častěji (v letech 1991-1992, 1994-1995, 2002-2003, 2004-2005 a 2009-2010) než typ obvyklý v minulosti (1997-1998, 2006-2007). Za posledních 30 let se navíc téměř zdvojnásobila intenzita celého jevu, přičemž největší oteplení způsobilo El Niňo v letech 2009 až 2010. Pozoruhodné také je, že za neutrálních podmínek a během epizod studené fáze ENSO (El Niňo - Jižní oscilace) se povrchové teploty oceánu ve srovnání s minulostí nezměnily. Studii amerických vědců zveřejnil 24. července 2010 časopis Geophysical Research Letters. 25. srpna o výzkumu informoval i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) a Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA).


Tornáda v ČR - 24.8. v Olešnici, 27.8. ve Vratimově
Rubrika: Bouře, tornáda (27.08.2010)

Tornádo v Olešnici 24.8.2010. Zdroj: MÚ Olešnice na Moravě Tento týden přinesly sdělovací prostředky zprávy o výskytu dvou tornád v České republice. Silně rotující vír se prohnal v úterý 24. srpna Olešnicí na Blanensku, v pátek 27. srpna byl stejný jev hlášen i z Vratimova u Ostravy. Přinejmenším v prvním případě šlo skutečně o tornádo, ve druhém případě se čeká na potvrzení meteorologů. V Olešnici udeřilo tornádo krátce před 19. hodinou a během pěti až deseti minut vyvrátilo několik stromů a poškodilo střechy asi 15-20 domů. Zcela zničeny byly střechy dvou budov, poničena byla i střešní krytina kulturního domu a lesopark Skalky. Ve Vratimově vzdušný živel řádil v pátek dopoledne, kdy strhl střechy dvou domů, třetí poškodil a zničil zhruba šedesátimetrový pás lesa.

Zdroje: ČHMÚ, Město Olešnice, HZS Jihomoravského kraje, ČT24

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Novela vládního nařízení pomůže bojovat proti erozi půdy
Rubrika: Ekologická legislativa (26.08.2010, 6479 přečtení)

Rubrika: Ekologická legislativa
Téměř polovina zemědělské půdy v Česku je v současné době ohrožena erozí. Zabránit dalšímu masivnímu smývání ornice, zhoršování kvality půdního fondu i vod má pomoci novela vládního nařízení a rozšíření platnosti tzv. standardů GAEC i na mírně erozně ohrožené půdy. Novela by měla začít platit od 1. ledna příštího roku, jako jeden z konkrétních kroků v oblasti ochrany půdy, kterou ministr Ivan Fuksa považuje za své prioritní téma.


Sucho na jižní polokouli v letech 2000 až 2009 omezilo schopnost rostlin vstřebávat uhlík
Rubrika: Změny ekosystému (25.08.2010, 5747 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému
Globální oteplování, které v závěru 20. století napomáhalo rostlinám v rychlejším růstu, mělo v prvním desetiletí 21. století opačný efekt. Zatímco v období let 1982 až 1999 se čistá primární produkce (množství uhlíku vstřebaného z atmosféry rostlinami) díky vyšším teplotám, vyšší vlhkosti a prodlouženému vegetačnímu období zvedla o šest procent, v letech 2000 až 2009 se snížila o jedno procento. Příčinou poklesu je sucho převažující na jižní polokouli. Pozorovaná změna se sice může zdát malá, ale pokud by trvala déle, negativně by ovlivnila výrobu potravin, biopaliv i koloběh uhlíku v přírodě. Studii vědců z univerzity v Montaně zveřejnil 20. srpna 2010 časopis Science. Na studii upozornil také americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (National Aeronautics and Space Administration, NASA).


Další srážka kosmického tělesa s Jupiterem, od července 2009 třetí
Rubrika: Nebezpečí z vesmíru (23.08.2010, 6038 přečtení)

Rubrika: Nebezpečí z vesmíru
20. srpna 2010 v 18:22 světového času dopadl na Jupiter malý asteroid nebo kometa. Světelný záblesk zachytil japonský amatérský astronom Masayuki Tachikawa z Kumamoto. Jeho pozorování později potvrdil i další amatérský astronom Aoki Kazuo z Tokia. Jde už o třetí srážku Jupitera s kosmickým tělesem, kterou za posledních 13 měsíců astronomové zaznamenali. K předchozím kolizím došlo 19. července 2009 a 3. června 2010. Podobně jako v případě z 3. června po sobě dopad nezanechal žádné viditelné stopy. Zpráva britského astronomického časopisu Astronomy Now k tomu poznamenala, že "pozorování dokazují nejenom význam amatérských pozorování pro sledování naší Sluneční soustavy, ale také poměrně vysokou četnost dopadů kosmických těles, k nimž v současnosti dochází v okolí naší planety."


Rekordní povodně v Pákistánu, nebývalá vedra v Rusku? Četnost a intenzita extrémních projevů počasí se zvyšuje, konstatují vědci
Rubrika: Extrémní počasí (23.08.2010, 7585 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Nezvykle silné monzunové deště v Asii si vybírají krutou daň. Povodně způsobují obrovské škody v Pákistánu, Číně, ale i v Indii a na Korejském poloostrově. Každodenně přicházejí z těchto míst zprávy o dalších a dalších povodňových vlnách, sesuvech půdy a evakuacích desetitisíců lidí. V Pákistánu jsou povodně nejhorší v historii, zahynuly při nich 2 tisíce lidí a 6 milionů je bez střechy nad hlavou. Podobný průběh ma sezóna dešťů v Číně. Jsou letošní povodně v Asii důsledkem klimatických změn? A co extrémní vedra a požáry v Rusku? Nebo katastrofální sucho v subsaharské Africe? Neexistuje mezi těmito vyhrocenými projevy počasí nějaká spojitost? V České republice se povodně od roku 1997 objevují pravidelně téměř každým rokem. Ani letošek není výjimkou. Dříve ojedinělé názory, které za tím viděly klimatické změny, jsou dnes běžné. Trend je jednoznačný. Co bude dál? Čekají nás ještě horší časy?


Letos postihlo Čínu desetkrát více geologických katastrof než loni
Rubrika: Statistické údaje (21.08.2010)

Letos postihlo Čínu desetkrát více geologických katastrof než loni Za prvních sedm měsíců letošního roku postihlo Čínu více než 26 tisíc geologických katastrof, což je téměř desetkrát více než ve stejném období loňského roku. Sesuvy půdy, zemětřesení a další pohromy související s geologickými procesy si vyžádaly nejméně 843 mrtvých nebo pohřešovaných a vedly k přímým hospodářským škodám za více než 491 milionů dolarů. Oznámil to čínský ministr půdy a přírodních zdrojů Sü Šao-š'.

Katastrofy byly nejčastěji způsobeny extrémním počasím (sucho, povodně) a seizmickou aktivitou. Zatímco za celý rok 2009 se událo 10 500 katastrof geologické povahy, leden až červenec 2010 přinesly 26 009 katastrof. Už nyní lze konstatovat, že se v srpnu a září statistika výrazně zhorší, protože jsou to měsíce, kdy vrcholí období dešťů. Povodně v Číně jsou letos jedny z nejhorších v historii, zasáhly 28 provincií a evakuováno už bylo skoro 5 milionů lidí. Při masivních sesuvech půdy v provincii Kan-su zahynulo tento měsíc 1407 lidí.

Zdroje: Xinhua News, Shanghai Daily

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (10 příspěvků, číst vše, přidat)

Rok 2010 je zatím rekordně teplý, červenec byl druhý nejteplejší
Rubrika: Statistické údaje (16.08.2010, 7795 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Období prvních sedmi měsíců letošního roku bylo jako celek rekordně teplé s odchylkou 0,68 stupně Celsia (oproti průměru za 20. století). Červenec byl v globálu historicky druhý nejteplejší (za rokem 1998) s odchylkou 0,66 stupně Celsia. V dalších měsících bude do počasí zasahovat klimatický jev La Niňa, který se rozvinul v Tichém oceánu. Pravidelnou měsíční analýzu vydal americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Lokální povodně na Slovensku, rok 2010 je tam mimořádně deštivý
Rubrika: Extrémní počasí (16.08.2010)

Povodně na Slovensku, 15.8.2010 Po několikahodinové bouřce a průtrži mračen se v neděli 15. srpna rozvodnily vodní toky na středním Slovensku. Problémy způsobila řeka Nitra, říčka Handlovka a Lutilský potok. Nejméně jeden člověk zemřel, jeden je nezvěstný. Blesková povodeň zasáhla Handlovou, Žiar nad Hronom a Prievidzu. Voda ničila cesty, strhávala mosty i auta a zaplavila nízko položené domy, místy až do výšky prvního patra.

Za prvních sedm měsíců letošního roku spadlo u našich východních sousedů více srážek, než jindy za celý rok. Napršelo v průměru 775 milimetrů vody, celoroční průměr je 762 milimetrů. Rok 2010 tak zřejmě překoná rekord z roku 1937, kdy spadlo za 12 měsíců 1015 milimetrů. V květnu 2010 bylo zaznamenáno v průměru 235 milimetrů srážek, což je nejvyšší hodnota naměřená za jeden měsíc. Na druhém místě je s odstupem říjen 1974 se 198 milimetry. Povodně se letos vyskytly ve všech měsících s výjimkou března, nejhorší průběh měly v červnu.

Zdroje: SHMÚ, SME.sk, UK v Bratislave (M. Lapin)

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (26 příspěvků, číst vše, přidat)

Povodně v Ladaku, základní informace a reportáž z místa katastrofy
Rubrika: Extrémní počasí (12.08.2010, 8763 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
V noci z 5. na 6. srpna 2010 zasáhly Ladak v indickém státě Džammú a Kašmír intenzivní srážky, po nichž následovaly povodně a sesuvy půdy. Živelná pohroma si vyžádala nejméně 185 lidských životů. Dalších asi 400 lidí se pohřešuje. Největší škody jsou hlášeny z okresu Leh. Část vesnice Choglamsar zmizela pod několikametrovou vrstvou bahna. Podle místních úřadů bylo zcela zničeno nebo poškozeno 80 procent infrastruktury a návrat do normálu bude trvat několik let. Neprůjezdné jsou všechny silnice spojující Ladak se zbytkem Indie. Jediné možné spojení je letecké. Indická armáda koordinuje záchranné a humanitární operace. Letadla postupně evakuují všechny zahraniční turisty, kteří v Ladaku uvízli. Na odlet čekají i desítky českých turistů. Nabízíme vám aktuální reportáž z místa tragédie doplněnou o několik exkluzivních fotografií. O situaci v nejvíce postižených lokalitách informují členové Občanského sdružení M.O.S.T.


Povodně Čechách, Polsku a Německu si vyžádaly jedenáct obětí
Rubrika: Extrémní počasí (07.08.2010, 11332 přečtení)

Rubrika: Změny ekosystému Okluzní fronta spojená s brázdou nízkého tlaku vzduchu přinesla v pátek 6. a v sobotu 7. srpna intenzivní dešťové srážky na území tří států - České republiky, Polska a Německa. Největší srážkové úhrny byly naměřeny v oblasti Jizerských a Lužických hor - místy spadlo až 290 milimetrů srážek. Vytrvalý déšť se projevil prudkým vzestupem hladin vodních toků, v průběhu dne byl dosažen stav ohrožení na říčkách Jeřice, Smědá, Lužická Nisa, Jizera, Kamenice, Mandava, Ploučnice, v jiných regionech pak na Úhlavě, Bílině, Stěnavě, Oslavě, Sázavce a Černovickém potoce. V Čechách zahynulo při povodních podle informací Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby šest lidí, v Německu se utopili tři lidé, z Polska jsou hlášena tři úmrtí včetně jednoho dobrovolného hasiče.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3992x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2387x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1943x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1880x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1848x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1773x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017