Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 05. 2018, svátek má Vilém citát pro dnešní den: Blažený ten, kdo stojí na počátku.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Arktida se prudce otepluje
Rubrika: Tání ledu a ledovců (27.10.2010, 8173 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Nejnovější trendy ve vývoji Arktidy přináší aktualizace tzv. Arctic Report Card. Grónsko zažilo rekordně teplou sezónu, jakož i největší ústup ledovců. Arktický plovoucí led je stále tenčí a vody Atlantiku, které omývají Arktidu, jsou stále teplejší. Následující článek přináší výběr nejzajímavějších grafů ze 101 stránkové zprávy.

Průměrné teploty vzduchu v Arktidě (60-90 °N) jsou dnes v průměru o dva stupně vyšší, než byly na začátku minulého století, a také vyšší, než ve 40. letech minulého století:


Supertajfun Megi byl jedním z nejsilnějších v historii
Rubrika: Bouře, tornáda (24.10.2010)

Supertajfun Megi u Filipín, 18.10.2010 Filipíny, Tchaj-wan a nakonec i Čínu zasáhl tento týden supertajfun Megi. Jedna z nejsilnějších tropických cyklón v historii a vůbec nejsilnější bouře v Jihočínském moři za posledních dvacet let za sebou nechala nejméně šedesát usmrcených osob, mohutné sesuvy půdy a tisíce zničených domů. Největší sílu měl tajfun 17. října při rychlosti větru 305 kilometrů za hodinu a nárazech přes 350 kilometrů za hodinu. Tlak v centru bouře klesl na pouhých 885 milibarů, což je devátá nejnižší hodnota, jaká kdy byla u tropických bouří naměřena.

Na severu Tchaj-wanu spadlo za dva dny bezprecedentní množství srážek - 1140 milimetrů. Byl překonán i srážkový rekord za 24 hodin (ze srpna 2009), když 20. a 21. října napršelo v Su-ao podle meteorologů 939 milimetrů vody. Následné povodně byly jedny z nejhorších za posledních několik desetiletí. Na jihovýchodě Číny bylo před tajfunem evakuováno přes 300 tisíc lidí, bouře však mezitím zeslábla a nezpůsobila tam už takové škody, jakých se úřady obávaly.

Zdroje: Wikipedia, NASA Earth Observatory

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Nová studie: svět extrémních veder
Rubrika: Prognózy vývoje (24.10.2010, 5691 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Sluneční aktivita se pomalu začíná vzmáhat z neobvykle dlouhého útlumu v rámci 11-letého cyklu. I v případě, že by se to nestalo, oteplování lze očekávat i nadále. Nová souhrnná studie vědce z Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR) tvrdí, že v průběhu následujících 30 let budou planeta a lidé svědky extrémního sucha. Jde jen o jednu z nespočetného množství nedávných studií, které předpovídají podobný vývoj. Nepochybně, někteří lidé z toho mohou profitovat. Alespoň dočasně.

Šipka Celý článek... | Autor: Alexander Ač | Vytisknout článek Diskuse (101 příspěvků, číst vše, přidat)

Ochránci přírody bojují za záchranu tygra, čtyři poddruhy už lidé vyhubili, pět mohou zachránit
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (23.10.2010, 7720 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Tygru hrozí vyhubení. Populace této kočkovité šelmy se za posledních sto let snížila o 97 procent z původních zhruba 100 tisíc jedinců na současných asi 3200 až 3500. Světový fond na ochranu přírody (World Wilflife Fund, WWF) varoval, že tygr by mohl z přírody zmizet během 10 až 20 let. "Pokud se něco razantního nestane, jejich populační křivka směřuje přímo ke katastrofě," řekla mluvčí WWF Marie von Zeipelová. Tygr podobně jako mnoho dalších druhů zvířat se musí vyrovnat s neustálým zmenšováním životního prostoru a nelegálním lovem. Některé části tygřích těl jsou využívány v tradiční čínské medicíně. WWF nyní organizuje kampaň s cílem zdvojnásobit počet tygrů do roku 2022.


Klaus: Dogma o oteplování je chyba, jakou byl i komunismus
Rubrika: Názory a polemiky (20.10.2010, 4015 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky Prezident Václav Klaus byl na jednodenní pracovní návštěvě ve Velké Británii. V Londýně byl 19. října 2010 hlavním aktérem přednášky, kterou pořádala britská organizace Global Warming Policy Foundation (GWPF). GWPF založil bývalý ministr financí Nigel Lawson a sdružuje tzv. klimaskeptiky, tedy lidi zpochybňující antropogenní příčiny globálního oteplování. Většina členů je tvořena politiky, ekonomy, právníky a sociology.

"Zdá se mi, že všeobecné přijímání dogmatu globálního oteplování je jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických chyb veřejné politiky za generace. Předcházející takovou chybou byl komunismus," prohlásil Klaus. Globální oteplování spojované s růstem koncentrace oxidu uhličitého je podle něj doktrínou environmentalismu. A environmentalismus je antihumanistická ideologie. Mnozí ekologové mluví o přírodě, ne o lidech, "chtějí zachránit planetu, ne lidstvo," zdůraznil Klaus.


Rok 2010 je zatím stále rekordně teplý, září bylo osmé nejteplejší
Rubrika: Statistické údaje (17.10.2010, 6966 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Prvních devět měsíců letošního roku bylo rekordně teplých. Odchylka 0,65 stupně Celsia ve srovnání s průměrem za 20. století je spolu s rokem 1998 nejvyšší od začátku měření v roce 1880. Globální teploty snižuje klimatický jev La Niňa, který zřejmě potrvá až do jara příštího roku. Především proto bylo letošní září jen o 0,5 stupně Celsia teplejší, než jaký je dlouhodobý průměr (1901-2000). Teplota 15,5 stupně Celsia za minulý měsíc je spolu se zářím 1998 osmá nejvyšší od roku 1880. Statistický přehled zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


WWF: Přírodní zdroje v tropech jsou vyčerpávány závratnou rychlostí
Rubrika: Ekologická devastace (15.10.2010, 6902 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace
Nová analýza WWF ukazuje, že populace tropických druhů prudce klesají, zatímco nároky lidstva na přírodní zdroje zaznamenávají raketový růst - jsou až o 50 procent vyšší, než je Země schopna unést. Toto a další skutečnosti odhaluje nové vydání Living Planet Report 2010 - nejvýznamnější zprávy o zdraví planety. Zpráva hodnotí i ekologickou stopu jednotlivých zemí: Česká republika je mezi nejhoršími.


Hnutí Duha: 3 procenta české krajiny ponechejme divočině a turistům
Rubrika: Ochrana přírody (12.10.2010, 4076 přečtení)

Rubrika: Ochrana přírody
Hnutí DUHA navrhuje postupně, během příštích několika desetiletí, vyčlenit vhodná místa, jež budou dohromady tvořit 3 % české krajiny, a ponechat je divoké přírodě a turistům.

Ekologická organizace dnes představila novou publikaci Okna do divočiny v české krajině, která vysvětluje podrobnosti návrhu. Mělo by vzniknout několik míst o rozloze řádově tisíců hektarů, převážně v lesích, kde by se lidské zásahy omezily na nové turistické stezky, naučné tabule, přístřešky a další zařízení pro výletníky.


Havel: Lidstvo žene do záhuby jeho pýcha a krátkozrakost
Rubrika: Krize společnosti (10.10.2010, 6036 přečtení)

Rubrika: Krize společnosti V Praze začal v neděli 10. října 14. ročník mezinárodní konference Forum 2000. Akce se pod záštitou Václava Havla účastní na sto významných i méně významných světových osobností. Havel vystoupil během úvodního ceremoniálu s projevem, ve kterém upozornil na alarmující stav globální civilizace.

"Pokud se naše civilizace nepopasuje s vlastní krátkozrakostí, přesvědčením o své vševědoucnosti a pýchou, bude se řítit do katastrofy," řekl exprezident a dodal: "Krize je varováním před nepřiměřeným sebevědomím a pýchou moderní civilizace. Právě pýcha je nejnebezpečnějším rysem světové společnosti." Podle Havla je jediným východiskem z této situace opětovný "respekt k tajemství a s ním i pokorná úcta ke všemu, co nikdy nezměříme a nepoznáme."

Šipka Celý článek... | Autor: Odkazy | Vytisknout článek Diskuse (41 příspěvků, číst vše, přidat)

Katastrofa v Maďarsku nekončí, očekává se další únik toxického kalu
Rubrika: Odpady, zamoření (09.10.2010, 6256 přečtení)

Rubrika: Odpady, zamoření Aktualizováno: V pondělí 11. října byl zatčen generální ředitel firmy Magyar Allumínium Zoltán Bakonyi. Více v článku...

V Maďarsku se opět zhoršila situace u města Ajka. Kvůli akutní hrozbě úniku 500 tisíc až 1 miliónu kubíků jedovatého kalu bylo ráno evakuováno 715 lidí z obce Kolontár. Na evakuaci se připravilo i 6 tisíc obyvatel Devecséru. Rozhodnutí o evakuaci bylo učiněno po té, co se v severní hrázi nádrže s kalem objevily výrazné trhliny, které se postupně zvětšují. Agentury citovaly maďarského premiéra, podle něhož je "velmi pravděpodobné, že se hráz znovu protrhne". Tím by se do okolí dostal zbytek dosud zadržovaného kalu. Úřady proto rozhodly o postavení provizorních hrází, které by měly únik chemických látek přesměrovat mimo obydlené území. Kromě hasičů bylo na místo povoláno 350 policistů a přes 300 vojáků. Připraveny jsou i látky na neutralizaci chemikálií.


Čeká Evropu nejchladnější zima za posledních tisíc let?
Rubrika: Prognózy vývoje (09.10.2010, 12040 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje Některé sdělovací prostředky přišly tento týden s překvapivou informací, že Evropu čeká "nejmrazivější zima za posledních tisíc let". Prohlásil to údajně polský klimatolog Michal Kowalewski, který měl svou dramatickou předpověď podložit argumentem o zeslabení Golfského proudu. Na zveřejněný článek vzápětí reagovali mj. zástupci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a také ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR Václav Cílek. Jaká jsou tedy fakta?


V Liberci padl srážkový rekord, rok 2010 je tam nejdeštivější za 70 let
Rubrika: Statistické údaje (09.10.2010)

Ilustrační obrázek V Liberci je letošní rok nejdeštivějším v historii měření (od r. 1939). Už 28. září tam byl překonán rekord z roku 1981. Tehdy za celých dvanáct měsíců spadlo 1109,9 milimetrů vody. Do 30.9. napršelo v Liberci celkem 1136 milimetrů. Podobně velké srážkové úhrny jsou hlášeny i z dalších míst v severních Čechách: Bedřichov - 1371 mm (rekord z roku 1981 je 1778 mm), Hejnice - 1249 mm (do překonání rekordu zbývalo koncem září 70 mm), Nové Město pod Smrkem - téměř 1200 mm (rekord z roku 1981 je 1449 mm). V Libereckém kraji byly silně nadprůměrné především měsíce květen (spadlo 171 procent normálu), červenec (131 procent), srpen (335 procent) a září (235 procent). Extrémní srážky vedly opakovaně k rozvodnění potoků a řek v oblasti.

ČHMÚ, pobočka Ústí nad Labem, ČHMÚ, České noviny

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Ekologická katastrofa na západě Maďarska
Rubrika: Odpady, zamoření (07.10.2010, 9119 přečtení)

Rubrika: Odpady, zamoření
V pondělí 4. října se město Ajka na západě Maďarska stalo dějištěm velké ekologické katastrofy. Po protržení hráze odpadní jímky u továrny na zpracování bauxitu (získávání oxidu hlinitého pro výrobu hliníku) uniklo do širokého okolí podle různých zdrojů 600 tisíc až 1 milión metrů krychlových toxického kalu. Červený kal, který je žíravý a obsahuje těžké kovy, zaplavil území o rozloze cca 40 kilometrů čtverečních. Sedm lidí zahynulo, jeden je nezvěstný, více než 150 utrpělo zranění, z toho 90 se lečí v nemocnici s popáleninami po konktaktu s chemikáliemi, 10 lidí je v kritickém stavu. Ve třech zasažených obcích (Devecsér, Kolontár, Somlóvásárhely) bylo zničeno asi 300 domů, 500 lidí bylo evakuováno.


Lekce z minulosti: limit oteplení o dva stupně není bezpečný
Rubrika: Globální oteplování (07.10.2010, 5675 přečtení)

Rubrika: Globální oteplování
Současným politickým cílem je pokusit se zabránit globálnímu oteplení o více než 2 °C ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí. Ačkoli není celkem jasné, kde sa tato hranice přesně vzala, její prosazování lze vystopovat v knize "Avoiding dangerous climate change" z roku 2006 (Cambridge University Press). Nová studie geologů Chrisa Turneyho a Richarda Jonese, publikovaná v časopise Journal of Quaternary Science, však ukazuje, že ani tento limit oteplení nelze považovat za bezpečný.


Září v Česku a na Slovensku bylo deštivé a teplotně podprůměrné
Rubrika: Statistické údaje (04.10.2010, 5993 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Září bylo v České republice poměrně chladné a deštivé, podle předběžných údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhla průměrná teplota v minulém měsíci 11,3 stupně Celsia, což je 1,5 stupně pod normálem (1961-1990). Podobně i na Slovensku bylo září teplotně podprůměrné, většinou však v mezích normálu. V ČR napršelo v průměru 85 milimetrů srážek, což představuje 163 procent normálu (1961-1990). Na Slovensku spadlo v průměru až 125 milimetrů srážek, což je asi o 109 procent více, než jaký je dlouhodobý průměr (1901-1990).
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3571x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 21.03.2018 - 2049x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 2003x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1432x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1346x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


» 08.03.2018 - 1292x
V Antarktidě bylo dosaženo letošní minimum rozlohy mořského ledu (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017