Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 19. 03. 2018, svátek má Josef citát pro dnešní den: Jsi tím, o čem jsi přemýšlel.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Erupce Merapi usmrtila 250 lidí, 390 tisíc bylo evakuováno
Rubrika: Sopečné erupce (14.11.2010, 5573 přečtení)

Hinduistický chrámový komplex Prambanan na Jávě leží v blízkosti sopky Merapi Indonéská sopka Merapi nepřestává chrlit mračna pyroklastického materiálu, její aktivita však v posledních dnech poněkud zeslábla, což umožnilo zmenšit rozsah evakuované oblasti. Podle oficiální statistiky zahynulo dosud téměř 250 lidí a 162 osob utrpělo těžké popáleniny. Více než 390 tisíc obyvatel bylo evakuováno. Záchranné týmy prohledávají vesnice zasypané popelem, počet obětí se tak pravděpodobně ještě zvýší. Na Filipínách mezitím přiměla stovky lidí k evakuaci sopka Bulusan. Souběžnou erupcí hrozí i 70 kilometrů vzdálený vulkán Mayon, který při poslední erupci v roce 2006 zabil přes 1000 lidí.


Svoboda zvířat: Šokující podmínky na českých kožešinových farmách dokazují aktuálně pořízené záběry
Rubrika: Zneužívání zvířat (12.11.2010, 6225 přečtení)

Rubrika: Zneužívání zvířat
Občanské sdružení Svoboda zvířat dnes zveřejnilo nové záběry pořízené na kožešinových farmách v Moravských Knínicích a v Syrovicích. Na fotografiích a videu je patrné, že zvířata, která jsou zde chována, nejsou v dobrém zdravotním stavu. Podmínky, v nichž žijí, jsou skandální.

"Na fotografiích, které jsme obdrželi, lze spatřit například lišku, která má tak nemocné oči, že ani nevidí. Zjevně není nijak léčena, což může být také důsledek toho, že chovatelé, na něž těžce dolehla ekonomická krize, nemocná zvířata nejen z finančních důvodů prostě neléčí," říká Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti (Svobody zvířat), a pokračuje: "Některé klece, v nichž jsou zvířata chována, jsou extrémně malé. Ze záběrů je také patrné, že farma ani její vybavení zřejmě nejsou nijak opravovány či vylepšovány, což ale zároveň může mít velmi negativní důsledky na welfare zvířat."


Sopečná erupce na Jávě podnebí na Zemi neovlivní
Rubrika: Sopečné erupce (10.11.2010)

Oblak oxid siřičitého nad Indickým oceánem, 4.-8.11.2010 Jak ukazuje doprovodný obrázek, sopka Merapi na indonéském ostrově Jáva vyvrhla ze svých útrob kromě popela a jiného sopečného materiálu i oxid siřičitý. Tento plyn by mohl ve stratosféře vyvolat sérii chemických reakcí a podnítit vznik aerosolů, které by na několik měsíců až let mohly způsobit ochlazení zemského klimatu v řádu desetin stupně Celsia. K tomu však nedojde. Z vulkánu totiž uniklo příliš málo oxidu siřičitého. Například ve srovnání s množstvím uvolněným pro mohutné erupci sopky Pinatubo v červnu 1991, což byla druhá největší erupce ve 20. století, se do atmosféry dostalo jen zcela zanedbatelné množství SO2 - asi jedno procento. Obrázek datovaný do období od 4. do 8. listopadu 2010 ukazuje oblak oxidu siřičitého v prostoru nad Indickým oceánem v blízkosti Indonésie a Austrálie.

Zdroj: NASA Earth Observatory

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (5 příspěvků, číst vše, přidat)

Erupce indonéské sopky Merapi si už vynutila evakuaci 340 tisíc lidí
Rubrika: Sopečné erupce (06.11.2010, 8446 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
/Aktualizováno 11.11./ - 26. října 2010, jen pár hodin po silném zemětřesení u Sumatry, vybuchla na ostrově Jáva sopka Merapi. V následujících čtrnácti dnech z oblasti uprchlo přes 340 tisíc lidí. Dosud nejsilnější erupce udeřila 3. a 4. listopadu, kdy zahynulo přes 100 lidí. Celkový počet obětí se do 10. listopadu zvýšil na 191. Erupce je podle vulkanologů největší od roku 1872. "Od 3. listopadu až do nynějška trvá erupce nepřetržitě čtyři dny," konstatoval 7. listopadu vedoucí vládní geologické agentury R. Sukhyar v Yogyakartě. Množství nahromaděného magmatu pod sopkou prý nelze odhadnout. Nelze říci, kdy erupce skončí. Dunění způsobené sopečnou aktivitou je slyšet v okruhu 40 až 60 kilometrů od vulkánu.


Poslední případ novodobého otrokářství v ČR dokládá závažnost problému obchodování s lidmi
Rubrika: Krize společnosti (06.11.2010, 6852 přečtení)

Rubrika: Krize společnosti
Obchodování s lidmi je jedním z mnoha negativních jevů, které odrážejí problémy naší společnosti. Podle zprávy Europolu (Evropského policejního úřadu) za rok 2009 vedlo rozšíření Evropské unie na východ a uvolnění hraničních kontrol k podstatnému zvýšení případů obchodování s lidmi, počet obětí novodobého otrokářství v EU se nyní odhaduje na několik stovek tisíc osob ročně. Mezi otroky je i mnoho žen a dětí. Organizované skupiny je nutí k prostituci a k práci v nelidských podmínkách. Evropská komise přiznává, že účinný boj proti obchodování s lidmi je stále v nedohlednu. O jednom z případů v České republice dnes informovala policie a sdělovací prostředky.


Říjen v ČR byl studený a suchý
Rubrika: Statistické údaje (05.11.2010, 5407 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje Říjen v České republice byl chladný. Průměrná teplota vzduchu na našem území byla 6,1 stupně Celsia, což je 1,9 stupně pod dlouhodobým průměrem (1961-1990). Nejvyšší maximální teplota 19,9 stupně Celsia byla naměřena 6. října ve Vsetíně, nejnižší teplotu zaznamenala šumavská stanice Rokytská Slať 22. října a to -13,6 stupně.

Na rozdíl od předchozích měsíců pršelo velmi málo, v průměru spadlo jen 11 milimetrů srážek, což je 32 procent dlouhodobého srážkového úhrnu (1961-1990).


Začátek listopadu je v ČR velmi teplý, přinesl nové rekordy
Rubrika: Statistické údaje (05.11.2010)

Začátek listopadu je v České republice velmi teplý. Průměrné denní teploty vystupují vysoko nad dlouhodobý normál, maxima překračují i nejvyšší naměřené hodnoty z předchozího měsíce. 1. listopadu bylo nejtepleji v Ostravě-Zábřehu (20,4 st.C) a Ostravě-Mošnově (19,5 st.C). Nejteplejší listopadový den v historii měření (od roku 1951) byl zaznamenán v Doksanech. 4. listopadu tam bylo 18,3 stupně Celsia, o tři desetiny stupně více než 5. listopadu 2008. Také minimální noční teploty jsou velmi vysoké. Například v Klatovech bylo 5. listopadu minimum 12,8 stupně, dosud platil rekord z 1. listopadu 1970 s 11,7 stupně (měření od roku 1912). V pátek 5. listopadu odpoledne bylo v Praze-Klementinu naměřeno 18,2 stupně Celsia (nejvíce od roku 1775). Druhý nejteplejší 5. listopad byl v roce 1948 s 16,9 stupně. Teplo bylo i jinde v republice. V Brodu nad Dyjí měli 20,4 st.C.

Zdroj: Infomet.cz (ČHMÚ), 2, 3, 4, České noviny

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Ornitologové: Odborná data potvrzují, že ptáků stále ubývá
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (01.11.2010, 5295 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Česká společnost ornitologická (ČSO) zveřejnila 26. října 2010 výsledky analýzy změn početnosti ptáků do letošního roku 2010. Množství ptáků v krajině se snižuje, ubývají zejména ty nejpočetnější druhy. Velmi špatně jsou na tom ptáci zemědělské krajiny.

"Ani v letošním Mezinárodním roce biodiverzity nemůžeme říci, že by se ptákům v Česku dařilo," konstatoval Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. "Pravý opak je bohužel pravdou, dnes zveřejněné výsledky poukazují na další pokles ptačích populací."


Rekordní sucho v Amazonii vyvolává obavy z klimatických změn
Rubrika: Sucho a šíření pouští (29.10.2010, 9512 přečtení)

Rubrika: Sucho a šíření pouští
V Río Negro, jednom z největších přítoků Amazonky, je nejméně vody za posledních sto let. 24. října 2010 měla řeka u města Manaus v Brazílii výšku 13,63 metru. Dosud nejnižší stav 13,64 metru byl zaznamenán v roce 1964. S měřením se začalo v roce 1902. Vláda tvrdí, že sucho postihlo asi 62 tisíc rodin. Nedostatek vody omezil dopravu po řece, která je pro místní obyvatele hlavní a prakticky jedinou spojnicí s okolním světem. Mnoho menších toků, pramenů a studní vyschlo. Šíří se střevní onemocnění kvůli špatné kvalitě vody. Extrémní sucho, které překonalo i poslední podobnou pohromu z roku 2005, má navíc neblahé důsledky pro rybolov a zemědělský sektor. Pro více než 40 z 62 okresů brazilského státu Amazonas platí stav nouze. Do regionu byla vyslána potravinová pomoc. Zásobování zajišťují malé lodě a letadla.


Arktida se prudce otepluje
Rubrika: Tání ledu a ledovců (27.10.2010, 8013 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Nejnovější trendy ve vývoji Arktidy přináší aktualizace tzv. Arctic Report Card. Grónsko zažilo rekordně teplou sezónu, jakož i největší ústup ledovců. Arktický plovoucí led je stále tenčí a vody Atlantiku, které omývají Arktidu, jsou stále teplejší. Následující článek přináší výběr nejzajímavějších grafů ze 101 stránkové zprávy.

Průměrné teploty vzduchu v Arktidě (60-90 °N) jsou dnes v průměru o dva stupně vyšší, než byly na začátku minulého století, a také vyšší, než ve 40. letech minulého století:


Supertajfun Megi byl jedním z nejsilnějších v historii
Rubrika: Bouře, tornáda (24.10.2010)

Supertajfun Megi u Filipín, 18.10.2010 Filipíny, Tchaj-wan a nakonec i Čínu zasáhl tento týden supertajfun Megi. Jedna z nejsilnějších tropických cyklón v historii a vůbec nejsilnější bouře v Jihočínském moři za posledních dvacet let za sebou nechala nejméně šedesát usmrcených osob, mohutné sesuvy půdy a tisíce zničených domů. Největší sílu měl tajfun 17. října při rychlosti větru 305 kilometrů za hodinu a nárazech přes 350 kilometrů za hodinu. Tlak v centru bouře klesl na pouhých 885 milibarů, což je devátá nejnižší hodnota, jaká kdy byla u tropických bouří naměřena.

Na severu Tchaj-wanu spadlo za dva dny bezprecedentní množství srážek - 1140 milimetrů. Byl překonán i srážkový rekord za 24 hodin (ze srpna 2009), když 20. a 21. října napršelo v Su-ao podle meteorologů 939 milimetrů vody. Následné povodně byly jedny z nejhorších za posledních několik desetiletí. Na jihovýchodě Číny bylo před tajfunem evakuováno přes 300 tisíc lidí, bouře však mezitím zeslábla a nezpůsobila tam už takové škody, jakých se úřady obávaly.

Zdroje: Wikipedia, NASA Earth Observatory

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Nová studie: svět extrémních veder
Rubrika: Prognózy vývoje (24.10.2010, 5628 přečtení)

Rubrika: Prognózy vývoje
Sluneční aktivita se pomalu začíná vzmáhat z neobvykle dlouhého útlumu v rámci 11-letého cyklu. I v případě, že by se to nestalo, oteplování lze očekávat i nadále. Nová souhrnná studie vědce z Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR) tvrdí, že v průběhu následujících 30 let budou planeta a lidé svědky extrémního sucha. Jde jen o jednu z nespočetného množství nedávných studií, které předpovídají podobný vývoj. Nepochybně, někteří lidé z toho mohou profitovat. Alespoň dočasně.

Šipka Celý článek... | Autor: Alexander Ač | Vytisknout článek Diskuse (101 příspěvků, číst vše, přidat)

Ochránci přírody bojují za záchranu tygra, čtyři poddruhy už lidé vyhubili, pět mohou zachránit
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (23.10.2010, 7567 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Tygru hrozí vyhubení. Populace této kočkovité šelmy se za posledních sto let snížila o 97 procent z původních zhruba 100 tisíc jedinců na současných asi 3200 až 3500. Světový fond na ochranu přírody (World Wilflife Fund, WWF) varoval, že tygr by mohl z přírody zmizet během 10 až 20 let. "Pokud se něco razantního nestane, jejich populační křivka směřuje přímo ke katastrofě," řekla mluvčí WWF Marie von Zeipelová. Tygr podobně jako mnoho dalších druhů zvířat se musí vyrovnat s neustálým zmenšováním životního prostoru a nelegálním lovem. Některé části tygřích těl jsou využívány v tradiční čínské medicíně. WWF nyní organizuje kampaň s cílem zdvojnásobit počet tygrů do roku 2022.


Klaus: Dogma o oteplování je chyba, jakou byl i komunismus
Rubrika: Názory a polemiky (20.10.2010, 3985 přečtení)

Rubrika: Názory a polemiky Prezident Václav Klaus byl na jednodenní pracovní návštěvě ve Velké Británii. V Londýně byl 19. října 2010 hlavním aktérem přednášky, kterou pořádala britská organizace Global Warming Policy Foundation (GWPF). GWPF založil bývalý ministr financí Nigel Lawson a sdružuje tzv. klimaskeptiky, tedy lidi zpochybňující antropogenní příčiny globálního oteplování. Většina členů je tvořena politiky, ekonomy, právníky a sociology.

"Zdá se mi, že všeobecné přijímání dogmatu globálního oteplování je jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických chyb veřejné politiky za generace. Předcházející takovou chybou byl komunismus," prohlásil Klaus. Globální oteplování spojované s růstem koncentrace oxidu uhličitého je podle něj doktrínou environmentalismu. A environmentalismus je antihumanistická ideologie. Mnozí ekologové mluví o přírodě, ne o lidech, "chtějí zachránit planetu, ne lidstvo," zdůraznil Klaus.


Rok 2010 je zatím stále rekordně teplý, září bylo osmé nejteplejší
Rubrika: Statistické údaje (17.10.2010, 6811 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Prvních devět měsíců letošního roku bylo rekordně teplých. Odchylka 0,65 stupně Celsia ve srovnání s průměrem za 20. století je spolu s rokem 1998 nejvyšší od začátku měření v roce 1880. Globální teploty snižuje klimatický jev La Niňa, který zřejmě potrvá až do jara příštího roku. Především proto bylo letošní září jen o 0,5 stupně Celsia teplejší, než jaký je dlouhodobý průměr (1901-2000). Teplota 15,5 stupně Celsia za minulý měsíc je spolu se zářím 1998 osmá nejvyšší od roku 1880. Statistický přehled zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 41 (54 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,76 ppm (11/2016)
405,81 ppm (11/2017)

Lidská populace
7,456 miliardy (2/2018)

Index cen potravin FAO
169,5 bodů (1/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,1)
(1/2018)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 4251x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 13.03.2018 - 2115x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 22.10.2017 - 2090x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 2072x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1989x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1881x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017