Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 20. 02. 2018, svátek má Oldřich citát pro dnešní den: Když se objeví slunce, zmizí hvězdy.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Rok 2010 byl spolu s rokem 2005 nejteplejší v historii měření
Rubrika: Statistické údaje (15.01.2011, 7734 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Rok 2010 byl spolu s rokem 2005 nejteplejší od začátku měření v roce 1880. Podle předběžných údajů amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) činila odchylka 0,62 stupně Celsia (ve srovnání s průměrem za 20. století). Na severní polokouli byl rok 2010 rekordně teplý s odchylkou 0,73 stupně Celsia, na jižní polokouli šestý nejteplejší s odchylkou 0,51 stupně. Nad kontinenty byla odchylka 0,96 stupně Celsia (2. místo), nad oceány měla hodnotu 0,49 stupně Celsia (3. místo). Množství srážek bylo výrazně nadprůměrné, loňský rok byl dokonce vyhodnocen jako nejdeštivější v historii měření (od roku 1900). Klimatický jev El Niňo ovlivňoval počasí od ledna do dubna, opačná fáze La Niňa trvala od července do konce roku (pokračuje i v roce 2011). Extrémní vykyv arktické oscilace v lednu a únoru měl za následek vpád studeného arktického vzduchu do části Severní Ameriky, Evropy a Asie.


Dění u Slunce naznačuje brzký příchod velmi jasné komety
Rubrika: Sluneční soustava (15.01.2011, 7782 přečtení)

Rubrika: Sluneční soustava
V prosinci 2010 bylo u Slunce pozorováno nezvykle velké množství komet. Komety nebyly příliš velké, v průměru měly méně než 10 metrů. "Ta bouře začala 13. a skončila 22. prosince," řekl Karl Battams z americké Námořní výzkumné laboratoře (United States Naval Research Laboratory, NRL) ve Washingtonu. "Během tohoto období sonda Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) objevila 25 komet nalétavajících do Slunce." Družice SOHO byla vypuštěna v roce 1995 a od té doby odhalila už více než dva tisíce "sebevražedných" komet. Běžně detekuje takovou kometu jednou za několik dnů. "Ale 25 komet během 10 dnů, to nemá obdoby," dodal Battams.


Oteplení a déšť rozvodnily některé řeky v Čechách
Rubrika: Extrémní počasí (14.01.2011)

Několikadenní příliv teplého vzduchu od jihozápadu způsobil rychlé tání sněhu na celém území České republiky. V západních a jihozápadních Čechách roztálo v průměru 5 až 15 centimetrů sněhu. V důsledku oteplení a občasných srážek (od čtvrtka do pátečního rána napršelo až 20 mm srážek) se během 13. a 14. ledna zvýšily hladiny některých řek. Na řadě míst byl dosažen třetí povodňový stupeň. Nejvýraznější vzestupy byly zaznamenány na tocích v povodí Berounky, Ohře a Otavy. Stav ohrožení platil v pátek 14. ledna odpoledne na těchto tocích: Střela, Ohře, Teplá, Radbuza, Mže, Úslava, Úhlavka, Kosový potok, Úterský potok, Labe, Kamenice a Mandava. Vzhledem k ustávání srážek se očekává většinou pokles hladin v horních částech povodí a přesun kulminací do středních a dolních částí povodí. I nadále budou stoupat řeky v povodí Mže, Jizery, Lužnice, dolního Labe a Cidliny. V dalších dnech by se mělo mírně ochlazovat.

Zdroje: Mzp.cz, Infomet.cz, ČHMÚ, Vodohospodářský informační portál, České noviny

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Bezprecedentní záplavy Austrálii, Brisbane pod vodou
Rubrika: Extrémní počasí (12.01.2011, 7415 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Silné deště, které v posledních týdnech a měsících bičují především východ australského kontinentu, způsobily záplavy bezprecedentních rozměrů. Od začátku ledna bylo zaplaveno území větší než Francie a Německo dohromady. Zahynulo nejméně 22 lidí, přes 40 osob se pohřešuje, voda poškodila domovy statisíců lidí. Nejvíce zasažen je stát Queensland. Rok 2010 byl v Austrálii třetí nejdeštivější od začátku záznamů (1900). V průměru spadlo 690 milimetrů srážek, přičemž dlouhodobý průměr je 465 milimetrů. Rekord byl dosažen v Queenslandu, kde byl celý rok nejdeštivější v historii. Nebývalé záplavy jsou vysvětlovány mj. působením silného klimatického jevu La Niňa. Index jižní oscilace (SOI) byl v prosinci nejvyšší od roku 1973 (27,1).


Rok 2010 byl na Slovensku nejdeštivější za 140 let
Rubrika: Statistické údaje (05.01.2011)

Rok 2010 na Slovensku byl bezprecedentně nejdeštivější za posledních 140 let, respektive za celou dobu měření atmosférických srážek. Podle předběžných údajů Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) spadlo na slovenském území v minulém roce přes 1200 milimetrů srážek, přičemž normál je 762 milimetrů a dosavadní rekord z roku 1937 měl hodnotu 1015 milimetrů (graf za 11 měsíců zde). Teplotní odchylka za uplynulý rok (podle 16 reprezentativních stanic) činila 0,53 stupně Celsia. Relativně nejchladnějším měsícem byl říjen s odchylkou -2,2 stupně, relativně nejteplejší listopad s odchylkou 3,5 stupně Celsia.

Analýza publikovaná SHMÚ konstatuje, že rok 2010 se vyznačoval velmi netypickým počasím. Jindy běžné západní proudění (z Atlantského oceánu) mělo jen podružný význam a převládalo proudění podél poledníků, případně i proudění z východu nebo severovýchodu. Abnormálně vysoké srážkové úhrny a opakující se povodňové situace byly způsobeny častými přechody tlakových níží ze Středomoří do střední Evropy. Výkyvy počasí v minulém roce potvrzují podle autorů zprávy předpoklady klimatologů o možných souvislostech s globálním oteplováním.

Zdroje: SHMÚ, Univerzita Komenského v Bratislave

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (9 příspěvků, číst vše, přidat)

Listopad byl v globálu druhý nejteplejší
Rubrika: Statistické údaje (04.01.2011, 6175 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Odobí jedenácti měsíců roku 2010 (bez prosince) bylo oproti průměru za 20. století teplejší o 0,64 stupně Celsia. Tato odchylka je nejvyšší od začátku měření v roce 1880. Listopad 2010 byl v celosvětovém průměru druhý nejteplejší s odchylkou 0,69 stupně Celsia. Teplejší byl jen listopad 2004. Na severní polokouli byl listopad rekordně teplý s odchylkou 0,99 stupně, na jižní polokouli vlivem klimatického jevu La Niňa až 13. nejteplejší s odchylkou 0,38 stupně Celsia. Také nad pevninami byl listopad rekordně teplý - odchylka 1,52 stupně, nad oceány dosáhla odchylka jen 0,39 stupně Celsia (10. místo). Meteorologický podzim (září až listopad) byl v globálu šestý nejteplejší s odchylkou 0,58 stupně. Pravidelnou analýzu zveřejnil koncem prosince americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Sněhová bouře na severovýchodě USA
Rubrika: Extrémní počasí (29.12.2010)

Sněhová bouře na severovýchodě USA, 27.12.2010 Nad severovýchodem USA a částí Kanady přešla koncem prosince sněhová bouře. Extrémní množství sněhu napadlo z 27. na 28. prosince v New Jersey - během 17 hodin více než 81 centimetrů sněhu. V New Yorku naměřili "jen" půl metru, i to však stačilo na zápis mezi rekordy. Téměř 51 centimetrů sněhu v Centrálním parku je v rámci prosince nejvíce od roku 1948. Prvenství za celou zimu si drží únor 2006, kdy napadlo za dva dny 67 centimetrů sněhu. Sněhová kalamita se pochopitelně projevila chaosem v dopravě. Místy navíc docházelo k výpadkům elektrické energie.

Sněhové srážky za 24 hodin, 28.12.2010 "Někteří meteorologové za celou svou kariéru nic podobného nezažijí, byla to výjimečná bouře," prohlásila meteoroložka Elise Finchová.

"Pro aerolinky je to něco na způsob dokonalé bouře. Už dříve jsme se potýkali s vydatným sněžením, ale tohle byla opravdu silná bouře, která zasáhla velké území," řekl mluvčí AMR Corporation Ed Martelle.

Zdroje: NASA, Reuters, Today Online, ČT24, NOAA/National Snow Analyses

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (18 příspěvků, číst vše, přidat)

Mohutná bouře na Saturnu
Rubrika: Sluneční soustava (29.12.2010)

Saturn, fotografie z 13., 22. a 24.12.2010 Astronomové upozornili na zvláštní úkaz, který lze v těchto dnech sledovat velkými i středně velkými dalekohledy. Zájem pozorovatelů upoutala mohutná jasná bouře se silnými bleskovými výboji v atmosféře planety Saturn. "Nic takového jsem ještě nikdy neviděl," konstatoval zkušený planetární fotograf Anthony Wesley, jehož fotografii z 22. prosince zveřejnily zahraniční astronomické servery. "Možná je to největší bouře na Saturnu za mnoho posledních desetiletí."

Pozoruhodný jev z oběžné dráhy kolem Saturnu monitoruje i sonda Cassini (viz. fotografie). Hlavní část bouře má průměr až 6 tisíc kilometrů. Celá skvrna měří na délku zhruba 60 tisíc kilometrů. Podobná bouře se na Saturnu objevila i v roce 1994, byla však mnohem méně zřetelná.

Zdroje: Sky & Telescope, Spaceweather.com, NASA - Cassini Solstice Mission, Daily Mail

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (2 příspěvků, číst vše, přidat)

La Niňa je stále při síle, vydrží asi až do léta 2011
Rubrika: Klimatické anomálie (28.12.2010, 5951 přečtení)

Rubrika: Klimatické anomálie Klimatický jev La Niňa (v překl. ze španělštiny "děvčátko"), který se rozvinul v červnu až červenci 2010, patří mezi nejsilnější od roku 1960. Srovnatelnou anomálií byla La Niňa v letech 1988-1989. Současná epizoda je zatím stále velmi silná a bude ještě pokračovat několik měsíců. Skončit by mohla na jaře nebo v létě 2011. Ve střední a východní části Tichého oceánu jsou nyní povrchové teploty až o 4 stupně Celsia nižší než normálně.

La Niňa ovlivňuje počasí v rozsáhlých částech planety. Například Venezuelu a Kolumbii zasáhly v uplynulých týdnech a měsících nejvydatnější srážky za 40 let. Záplavy a sesuvy půdy si tam vyžádaly stovky obětí. Povodně jsou i v Austrálii. Na východě kontinentu spadlo v listopadu nejvíce srážek za posledních deset let, listopad v Austrálii byl navíc nezvykle chladný. Čína se letos potýkala s nejhoršími záplavami za několik desetiletí.


Ohlédnutí za suchem v Amazonii - srovnání satelitních fotografií, grafy
Rubrika: Sucho a šíření pouští (15.12.2010, 7560 přečtení)

Rubrika: Sucho a šíření pouští
Extrémní sucho, které letos trápilo obyvatele Amazonie, je pomalu u konce. V listopadu začalo období dešťů, které by mělo trvat až do května. I přes postupné zlepšování situace je však deficit srážek stále zřejmý. Zajímavé srovnání nabízejí satelitní fotografie družice Terra. Ty ukazují řeku Río Negro, jak se jevila při pohledu z vesmíru 9. prosince 2008 a 10. prosince 2010.

Koncem října jsme psali o tom, že u přístavu Manaus naměřili hydrologové historicky nejnižší stav vody v řece při výšce hladiny 13,63 metru. Nedostatek pitné vody a potravin poznamenal životy desítek tisíc obyvatel v oblasti. Výrazně se také zvýšil počet lesních požárů. Další vývoj je nejistý, některé studie upozorňují na možnost dramatických klimatických změn a místní obyvatelé jim po zkušenostech posledních let dávají za pravdu.


K petici požadující zastavit schvalování GM plodin v EU se Evropská komise staví chladně
Rubrika: GMO (11.12.2010, 4122 přečtení)

Rubrika: GMO
Zástupci organizací Avaaz a Greenpeace předali ve čtvrtek 9. prosince 2010 evropskému komisaři pro zdraví Johnu Dallimu petici s podpisem více než miliónu občanů EU (z toho 1324 z ČR). Petice požaduje, aby Komise přestala povolovat geneticky modifikované plodiny do doby, než bude ustavena nezávislá etická a vědecká autorita, která vyhodnotí jejich dopady. Petice byla vyhlášena v březnu 2010 v reakci na povolení Evropské komise (EK) k pěstování GM brambor s přítomným markerovým genem antibiotické rezistence. Maďarsko, Rakousko, Polsko, Francie a Lucembursko za to podaly na Komisi žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.


Globální oteplování může vést k chladnějším zimám v Evropě
Rubrika: Klimatické anomálie (09.12.2010, 10169 přečtení)

Rubrika: Klimatické anomálie Globální oteplování může mít paradoxně za následek chadnější zimy v Evropě. Úbytek mořského ledu v Arktidě totiž vyvolává silné anomálie v atmosférickém proudění a zvyšuje pravděpodobnost vpádů studeného vzduchu do rozsáhlých oblastí na severní polokouli.

"Tyto anomálie by mohly ztrojnásobit pravděpodobnost studených zimních extrémů v Evropě a severní Asii," upozornil v listopadu Vladimir Petoukhov, klimatolog z Institutu pro výzkum vlivu podnebí v Postupimi (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). "Poslední drsné zimy, jako byla ta v loňském roce nebo v letech 2005-2006, nejsou v rozporu s koncepcí globálního oteplování, ale spíše ji doplňují," dodal Petoukhov.


Listopad v ČR a na Slovensku byl teplotně silně nadprůměrný
Rubrika: Statistické údaje (05.12.2010, 6598 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje Listopad byl v České republice teplotně silně nadprůměrný. Podle předběžných údajů ČHMÚ dosahovala teplota na našem území v průměru 4,9 stupně Celsia, což je 2,2 stupně nad normálem (1961-1990). Po většinu měsíce vystupovaly denní teploty vysoko nad úroveň běžnou pro toto roční období, teprve v závěru měsíce se výrazně ochladilo a 30. listopadu trval mráz skoro na celém území po celý den. Nejvyšší maximální denní teplotu 21,3 stupně naměřila 14. listopadu stanice v Praze-Karlově. Nejnižší minimální teplotu v měsíci zaznamenali meteorologové 28. listopadu v Kořenově (Jizerské hory) a to -22,1 stupně Celsia.


Evropský parlament je znepokojen úbytkem včel, požaduje nápravu
Rubrika: Vymírání a úbytek druhů (30.11.2010, 5371 přečtení)

Rubrika: Vymírání a úbytek druhů
Úmrtnost včel v Evropě neustále roste a počet včelařů se stále snižuje, varuje Evropský parlament. Obojí přitom může mít vážný dopad na produkci potravin, neboť naprostá většina rostlin a plodin musí být opylená včelami. Poslanci proto chtějí, aby Evropská unie více podporovala včelaře a pamatovala na ně i při reformě společné zemědělské politiky.

"84 procent rostlinných druhů pěstovaných v Evropě a 76 procent produkce potravin je závislých na opylování včelami," stojí v usnesení, které 25. listopadu 2010 schválil Evropský parlament. Poslanci vyzvali Evropskou komisi, aby v rámci společné zemědělské politiky po roce 2013 podporu včelařství posílila. Konkrétně by přitom měla revidovat stávající legislativu a zvýšit finanční podporu i investice do výzkumu.


U korejského pobřeží začalo vojenské cvičení, KLDR pohrozila útokem
Rubrika: Války, teror, ZHN (28.11.2010, 5266 přečtení)

Rubrika: Války, teror, ZHN
Krize na Korejském poloostrově, která eskalovala po ostřelování ostrova Jonpchjong 23. listopadu, se dále vyhrocuje. V neděli začalo ve Žlutém moři čtyřdenní americko-korejské vojenské cvičení. USA do oblasti vyslaly mj. letadlovou loď USS George Washington. Severní Korea to považuje za "neodpustitelnou provokaci", na kterou bude tvrdě reagovat. Varuje před "nepředvídatelnými následky". V případě narušení teritoriálních vod prý odpoví "vojenským úderem". Severokorejská armáda podle tiskové agentury Jonhap připravila k odpálení rakety země-země a rozmisťuje i rakety země-vzduch. Jihokorejský prezident I Mjong-bak připustil, že Severní Korea může během námořních manévrů zaútočit. V takovém případě však bude "čelit důsledkům". Úterní dělostřeleckou palbu na Jonpchjong označil za "nelidský zločin".
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 18 (44 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,84 °C (1-12/2017)

Koncentrace CO2
403,66 ppm (10/2016)
405,46 ppm (10/2017)

Lidská populace
7,447 miliardy (1/2018)

Index cen potravin FAO
169,8 bodů (12/2017)

ENSO
La Niña (SOI: -0,1)
(12/2017)
  Nejčtenější články
» 08.11.2017 - 3992x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos dvou vrcholů (číst článek)


» 05.09.2017 - 2387x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1943x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1880x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 27.11.2017 - 1848x
Koncentrace oxidu uhličitého se meziročně zvýšila o 3,3 ppm (číst článek)


» 19.09.2017 - 1773x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017