Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 28. 05. 2018, svátek má Vilém citát pro dnešní den: Blažený ten, kdo stojí na počátku.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
První čtvrtletí 2011 bylo v globálu teplejší o 0,43 stupně Celsia
Rubrika: Statistické údaje (26.04.2011, 7220 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
První čtvrtletí letošního roku bylo ve srovnání s průměrem za minulé století o 0,43 stupně teplejší. Leden měl v globálním průměru odchylku 0,38 stupně, únor 0,4 stupně a březen 0,49 stupně Celsia. Rok 2011 je zatím chladnější než většina let uplynulé dekády, momentálně je až 14. nejteplejší od počátku sledování v roce 1880. Chladněji bylo v oblasti Tichého oceánu, kde stále trvá klimatický jev La Niňa, dále v některých částech Evropy, Asie, Severní Ameriky a Austrálie. Tepleji bylo v Arktidě, Grónsku, Africe, Jižní Americe, v části Asie a také v prostoru Atlantského oceánu. Vyplývá to z pravidelné analýzy, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA).

Šipka Celý článek... | Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (147 příspěvků, číst vše, přidat)

Rekordní zeslabení ozonové vrstvy na severní polokouli
Rubrika: Ozónová díra (05.04.2011)

Průměrná koncentrace ozonu nad Arktidou v březnu 2010 a 2011 (GOME-2) Ozonová vrstva nad Arktidou letos rekordně zeslábla. Od začátku zimy do konce března se koncentrace ozonu snížila o 40 procent a pokles nadále pokračuje. Dosavadní rekord byl okolo 30 procent. "Tento úbytek není nutně velkým překvapením," podotkl Paul Newman, expert z Goddardova kosmického střediska (Goddard Space Flight Center, NASA/GSFC). "Ozonová vrstva zůstává náchylnou k velkým oslabením, protože koncentrace látek poškozujících ozon ve stratosféře je stále vysoká a to i přes regulační opatření Montrealského protokolu." Vzhledem k dlouhé životnosti freonů potrvá ještě několik desetiletí, než se situace stabilizuje. Letošní úbytek ovlivnil nezvykle silný cirkumpolární vzdušný vír (vortex) a podprůměrné teploty ve stratosféře.

Zdroje: ESA, WMO, NASA Earth Observatory, Infomet.cz

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (186 příspěvků, číst vše, přidat)

Rekordně dlouhé období tání v Grónsku
Rubrika: Tání ledu a ledovců (26.02.2011, 7503 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Ledovce v Grónsku tály v roce 2010 déle než v předchozích letech. Po teplé a suché zimě začalo období tání velmi brzy (už koncem dubna) a trvalo déle, než je běžné (až do poloviny září). Na jihu Grónska se protáhlo o 50 i 60 dnů. Území podléhající tání se v Grónsku zvětšuje každým rokem v průměru přibližně o 17 tisíc kilometrů čtverečních. Kromě charakteru počasí měl v loňském roce umocňující účinek i nedostatek nového sněhu, který má větší odrazivost než starší sníh a led, což přispělo k dalšímu oteplování. Tvrdí to mezinárodní vědecký tým pod vedením Marca Tedesca z Newyorské městské univerzity. Studii zveřejnil 21. ledna 2011 časopis Environmental Research Letters.


Arktidu v lednu pokrývalo nejméně mořského ledu v historii měření
Rubrika: Tání ledu a ledovců (24.02.2011, 8102 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu nejmenší od začátku satelitního monitorování v roce 1979. Led pokrýval v průměru plochu o velikosti 13,55 milionů čtverečních kilometrů, dosavadní rekord z ledna 2006 byl 13,6 milionů km². Dlouhodobý průměr (1979-2000) je 14,82 milionů km². Bez ledu byla i část Hudsonova zálivu, Hudsonova průlivu a Davisova průlivu. Tyto oblasti jindy zamrzávají koncem listopadu, letos byl ovšem Hudsonův záliv bez ledu až do poloviny ledna a také Labradorské moře zůstávalo z větší části nezamrzlé. Až do konce ledna trvala silná negativní fáze arktické oscilace. Teploty v Arktidě se pohybovaly 2 až 6 stupňů nad dlouhodobým průměrem. V únoru se index arktické oscilace přehoupl do kladných čísel, rozloha mořského ledu je však stále hluboko pod průměrem.


První erupce třídy X v novém slunečním cyklu
Rubrika: Sluneční aktivita (16.02.2011)

Sluneční erupce, 15.2.2011 2:09:47 UTC (SDO/AIA 304) Sluneční skvrna číslo 1158 se stala v úterý 15. února ve 2:50 středoevropského času podnětem pro vznik první erupce třídy X v novém slunečním cyklu. Erupce X2,2 byla nejsilnější od prosince 2006 a byla doprovázena výtryskem koronální hmoty (Coronal Mass Ejection, CME). Proudy vysoce energetických částic směřují k Zemi a je možné, že dnes nebo zítra vyvolají geomagnetickou bouři. Už 13. února v 18:38 SEČ byla zaznamenána erupce M6,6, která je momentálně druhou nejsilnější erupcí za poslední čtyři roky.

Sluneční radiace naměřená družicí GOES, 14.-16.2.2011 Sluneční aktivita v současné době roste, vrcholit by měla v roce 2013. Cyklus se však rozbíhá pomalu a je slabý. Někteří astronomové se domnívají, že se blíží dlouhodobý útlum srovnatelný s Maunderovým minimem. Na snímku vpravo nahoře erupce pohledem družice Solar Dynamics Observatory. Vpravo dole graf sluneční radiace podle měření sondy GOES.

Zdroje: SDO blog (2), Spaceweather.com, MSNBC

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (29 příspěvků, číst vše, přidat)

Bouře na Saturnu i nadále poutá pozornost
Rubrika: Sluneční soustava (09.02.2011)

Mohutná bouře na Saturnu, o níž jsme vás informovali v závěru loňského roku, je stále dobře viditelná i méně výkonnými astronomickými dalekohledy. Dlouhá bílá skvrna se od té doby zvětšila a pokrývá významnou část severní polokoule planety. Podobné jevy se na Saturnu vyskytují víceméně pravidelně každých 29 let, což odpovídá době oběhu kolem Slunce, tentokrát jde však o výjimku, protože vznik skvrn se očekával až kolem roku 2018 (poslední tzv. Velká bílá skvrna byla pozorována v roce 1990). Bouře je doprovázená četnými bleskovými výboji, bílé zabarvení je vysvětlováno přítomností ledových krystalků amoniaku vynášených z nižších vrstev atmosféry. Níže si můžete prohlédnout snímek pořízený sondou Cassini 4. února a fotografie, které zhotovil o den později amatérský astronom Christopher Go z Filipín. Pro srovnání jsou připojeny i záběry z prosince 2010. Výzkumníci bouři nazývají Northern Electrostatic Disturbance (NED).

Saturn, 4. února 2011 - foto: NASA/Cassini Saturn, 5. února 2011 - foto: Christopher Go Saturn, fotografie z 13., 22. a 24.12.2010

Zdroje: NASA - Cassini Solstice Mission, Spaceweather.com, Navod.hvezdarna.cz

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (1 příspěvků, číst vše, přidat)

Američané počítají škody po jedné z největších sněhových bouří za poslední desítky let
Rubrika: Extrémní počasí (05.02.2011)

Sněhová bouře nad USA, 1. února 2011 21:31 UTC Přes severovýchod Spojených států přešla na přelomu ledna a února už pátá sněhová bouře v této sezóně, tentokrát šlo ovšem o jednu z největších sněhových bouří za poslední desítky let. Na mezinárodním letišti v Chicagu leželo 2. února 2011 51 centimetrů sněhu, což je třetí nejvyšší údaj v historii měření (statistice vévodí 26.-27. leden 1967 s 58 cm sněhu). Také v centru New Yorku napadlo kolem půl metru sněhu. Mohutná tlaková níže, která měřila v průměru 2 tisíce kilometrů (viz. fotografie vpravo), zasáhla postupně většinu území USA a část Kanady. Ovlivnila životy desítek miliónů lidí. Časté byly výpadky elekřiny a dopravní komplikace, zrušeny byly tisíce letů, v některých regionech byly uzavřeny školy i úřady. V Texasu a Alabamě byl navíc pozorován výskyt několika tornád. Stav nouze byl vyhlášen ve státech Wisconsin, Missouri, Oklahoma a Illinois. Nepříznivé počasí si vyžádalo životy nejméně 24 lidí, celkové škody se odhadují předběžně na 3,5 až 4 miliardy dolarů.

Zdroje: National Weather Service, Wikipedia, NASA Earth Observatory

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (112 příspěvků, číst vše, přidat)

Austrálii zasáhla nejhorší tropická bouře za posledních sto let
Rubrika: Bouře, tornáda (05.02.2011)

Cyklón Yasi na záběru z družice Aqua, 2. února 2011 3:35 UTC Austrálii, která se dosud vzpamatovává z nedávných rekordních záplav, zasáhla tento týden nejsilnější tropická bouře od roku 1918. Cyklón Yasi, který měřil v průměru 600 kilometrů, dorazil k pobřeží státu Queensland 2. února 2011. Bouře provázená prudkým deštěm a nárazy větru o rychlosti až 290 kilometrů za hodinu způsobila podle prvních odhadů škody za více než 5 miliard australských dolarů. Zcela zničeny byly stovky domů, zejména v oblasti měst Mission Beach, Tully a Cardwell. Velké ztráty hlásí i pěstitelé cukrové třtiny a banánů. Zemřel jeden člověk, díky včasné evakuaci obyvatel se podařilo zabránit větším ztrátám na životech. S odstraňováním následků pohromy pomáhají čtyři tisíce vojáků.

Intenzivní srážky spojené s přechodem tlakových níží (po tropických bouřích Yasi a Anthony) vyvolaly v závěru týdne na jihovýchodě Austrálie další záplavy. Na některých meteorologických stanicích byly překonány letité srážkové rekordy.

Zdroje: Bureau of Meteorology, ABC News, NASA, Wikipedia, Daily Telegraph

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (8 příspěvků, číst vše, přidat)

Rok 2010 byl v ČR studený a deštivý
Rubrika: Statistické údaje (04.02.2011)

Zatímco v globálu byl rok 2010 mimořádně teplý, v České republice platil spíše opak. Průměrná teplota v loňském roce byla jen 7,2 stupně Celsia, což je o 0,3 stupně pod dlouhodobým normálem (1961-1990). Největší záporná odchylka byla dosažena v kraji Karlovarském (-1,1 st.C), největší kladnou odchylku měl kraj Královéhradecký (+0,3 st.C). Velmi studený byl v ČR prosinec (odchylka -3,9 st.C) a také leden (odchylka -2,2 st.C). Nejteplejší byl červenec (odchylka +3,1 st.C). Relativně teplý byl i listopad (odchylka +2,3 st.C).

Rok 2010 byl velmi deštivý, spadlo v průměru 871 milimetrů srážek, což je 129 procent normálu (1961-1990). Největší anomálie byla zaznamenána v srpnu (spadlo 192 procent normálu). Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (34 příspěvků, číst vše, přidat)

Masové protivládní protesty v Africe a Asii, lidé se bouří mimo jiné proti zdražování potravin
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (30.01.2011, 5684 přečtení)

Demonstrace v Káhiře V posledních dnech přicházejí zprávy o masových protivládních protestech a nepokojích z různých zemí Afriky a Asie. Nejvíce sledovaný je vývoj v Egyptě, kde protesty přerostly v prudké pouliční boje s více než stovkou mrtvých. Režim prezidenta Husního Mubaraka se otřásá v základech. Demonstranti vypálili vládní budovy v centru Káhiry, vyplenili množství obchodů a poničili vzácné artefakty v Egyptském muzeu. Z věznic se dostaly na svobodu tisíce vězňů. V Tunisku padla vláda a prezident před rozhněvanými davy uprchl ze země. Hladové bouře v Alžírsku přiměly vládu slíbit dotování cen základních potravin a zabránit tak jejich prudkému zdražování. Lidé vyšli do ulic také v Libyi, Súdánu, Jordánsku, Sýrii nebo Jemenu.


Ceny potravin letí vzhůru, zdražování se nevyhne ani ČR
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (19.01.2011, 6552 přečtení)

Rubrika: Potravinová krize, biopaliva
Ceny potravin na světových trzích v posledních měsících velmi rychle rostou. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) oznámila, že index cen potravinářských komodit, který se sleduje od roku 1990, dosáhl v prosinci 2010 rekordní hodnoty 214,7 bodu. Tím bylo překonáno i maximum z doby potravinové krize v roce 2008 (213,5). Negativní vývoj je vysvětlován špatnou měnovou politikou, vysokými cenami ropy, ale i nepříznivým počasím, minulý rok totiž přinesl nebývalé množství extrémů. Například velké sucho a požáry v Rusku zničily přibližně čtvrtinu tamní úrody obilí. Negativní dopady mají i současné rozsáhlé povodně v Austrálii. Světové zásoby potravin jsou na mnohaletých minimech a poptávka stoupá, takže výpadky produkce se okamžitě projevují zdražováním. Také v České republice zdraží letos pečivo, maso i mléčné výrobky.


Sdružení obrany spotřebitelů: Víme, jaké jedy jíme?
Rubrika: Zdraví (17.01.2011, 7781 přečtení)

Dioxiny dovezené z Německa ve vejcích a v mase hýbou společností, kontrolní úřady jsou zdrženlivé a uklidňují nás, že i když jste maso snědli, nic vážného vám nehrozí. Dioxiny ovšem nejsou jedinými jedy v potravinách, které do lidských žaludků nepatří.


Začátek roku 2011: Rekordní záplavy v Austrálii a Brazílii, velká voda v Evropě a na Srí Lance
Rubrika: Extrémní počasí (16.01.2011, 8201 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
S rekordně ničivými povodněmi bojují na začátku roku 2011 lidé v Austrálii a Brazílii, záplavy jsou i na Srí Lance a v Německu. Řeky se v posledních dnech rozvodnily i v České republice. Extrémní dešťové srážky v Austrálii jsou dávány do spojitosti s fenoménem La Niňa. Tento jev by mohl být i příčinou dešťů na Srí Lance, protože aktuálně zasahuje dále na západ, než je běžné. I přes přirozenou proměnlivost klimatického systému je rok od roku jasnější, že se podnebí na naší planetě rychle mění. Stále častěji se objevují nezvyklé poruchy a anomálie v atmosférické cirkulaci, častější jsou i extrémní výkyvy počasí. Zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) uvádí, že rok 2010 byl nejteplejší a nejdeštivější v historii měření.


Rok 2010 byl spolu s rokem 2005 nejteplejší v historii měření
Rubrika: Statistické údaje (15.01.2011, 8011 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Rok 2010 byl spolu s rokem 2005 nejteplejší od začátku měření v roce 1880. Podle předběžných údajů amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) činila odchylka 0,62 stupně Celsia (ve srovnání s průměrem za 20. století). Na severní polokouli byl rok 2010 rekordně teplý s odchylkou 0,73 stupně Celsia, na jižní polokouli šestý nejteplejší s odchylkou 0,51 stupně. Nad kontinenty byla odchylka 0,96 stupně Celsia (2. místo), nad oceány měla hodnotu 0,49 stupně Celsia (3. místo). Množství srážek bylo výrazně nadprůměrné, loňský rok byl dokonce vyhodnocen jako nejdeštivější v historii měření (od roku 1900). Klimatický jev El Niňo ovlivňoval počasí od ledna do dubna, opačná fáze La Niňa trvala od července do konce roku (pokračuje i v roce 2011). Extrémní vykyv arktické oscilace v lednu a únoru měl za následek vpád studeného arktického vzduchu do části Severní Ameriky, Evropy a Asie.


Dění u Slunce naznačuje brzký příchod velmi jasné komety
Rubrika: Sluneční soustava (15.01.2011, 7904 přečtení)

Rubrika: Sluneční soustava
V prosinci 2010 bylo u Slunce pozorováno nezvykle velké množství komet. Komety nebyly příliš velké, v průměru měly méně než 10 metrů. "Ta bouře začala 13. a skončila 22. prosince," řekl Karl Battams z americké Námořní výzkumné laboratoře (United States Naval Research Laboratory, NRL) ve Washingtonu. "Během tohoto období sonda Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) objevila 25 komet nalétavajících do Slunce." Družice SOHO byla vypuštěna v roce 1995 a od té doby odhalila už více než dva tisíce "sebevražedných" komet. Běžně detekuje takovou kometu jednou za několik dnů. "Ale 25 komet během 10 dnů, to nemá obdoby," dodal Battams.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2017: 104 (28 %)
2018: 80 (56 %)  

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,94 °C (01-12/2016)
0,84 °C (01-12/2017)
0,76 °C (01-04/2018)

Koncentrace CO2
404,05 ppm (1/2017)
406,53 ppm (1/2018)

Vzestup mořské hladiny
3,21 mm za rok
(1993-2018)

Lidská populace
7,466 miliardy (4/2018)

Index cen potravin FAO
172,8 bodů (3/2018)

ENSO
La Niña (SOI: +1,5)
(3/2018)
  Nejčtenější články
» 13.03.2018 - 3571x
Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí (číst článek)


» 21.03.2018 - 2049x
Začátek roku 2018 (leden až únor) byl s odchylkou 0,68 stupně Celsia chladnější než v předchozích třech letech (číst článek)


» 29.11.2017 - 2003x
Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy (číst článek)


» 07.02.2018 - 1432x
Jak s dešťovkou naložit udržitelně a chytře: Konkrétní projekty (číst článek)


» 08.03.2018 - 1346x
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018 (číst článek)


» 08.03.2018 - 1292x
V Antarktidě bylo dosaženo letošní minimum rozlohy mořského ledu (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017