Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 23. 08. 2017, svátek má Sandra citát pro dnešní den: Jedna z podmínek uzdravení je chtít se uzdravit.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Austrálii zasáhla nejhorší tropická bouře za posledních sto let
Rubrika: Bouře, tornáda (05.02.2011)

Cyklón Yasi na záběru z družice Aqua, 2. února 2011 3:35 UTC Austrálii, která se dosud vzpamatovává z nedávných rekordních záplav, zasáhla tento týden nejsilnější tropická bouře od roku 1918. Cyklón Yasi, který měřil v průměru 600 kilometrů, dorazil k pobřeží státu Queensland 2. února 2011. Bouře provázená prudkým deštěm a nárazy větru o rychlosti až 290 kilometrů za hodinu způsobila podle prvních odhadů škody za více než 5 miliard australských dolarů. Zcela zničeny byly stovky domů, zejména v oblasti měst Mission Beach, Tully a Cardwell. Velké ztráty hlásí i pěstitelé cukrové třtiny a banánů. Zemřel jeden člověk, díky včasné evakuaci obyvatel se podařilo zabránit větším ztrátám na životech. S odstraňováním následků pohromy pomáhají čtyři tisíce vojáků.

Intenzivní srážky spojené s přechodem tlakových níží (po tropických bouřích Yasi a Anthony) vyvolaly v závěru týdne na jihovýchodě Austrálie další záplavy. Na některých meteorologických stanicích byly překonány letité srážkové rekordy.

Zdroje: Bureau of Meteorology, ABC News, NASA, Wikipedia, Daily Telegraph

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (8 příspěvků, číst vše, přidat)

Rok 2010 byl v ČR studený a deštivý
Rubrika: Statistické údaje (04.02.2011)

Zatímco v globálu byl rok 2010 mimořádně teplý, v České republice platil spíše opak. Průměrná teplota v loňském roce byla jen 7,2 stupně Celsia, což je o 0,3 stupně pod dlouhodobým normálem (1961-1990). Největší záporná odchylka byla dosažena v kraji Karlovarském (-1,1 st.C), největší kladnou odchylku měl kraj Královéhradecký (+0,3 st.C). Velmi studený byl v ČR prosinec (odchylka -3,9 st.C) a také leden (odchylka -2,2 st.C). Nejteplejší byl červenec (odchylka +3,1 st.C). Relativně teplý byl i listopad (odchylka +2,3 st.C).

Rok 2010 byl velmi deštivý, spadlo v průměru 871 milimetrů srážek, což je 129 procent normálu (1961-1990). Největší anomálie byla zaznamenána v srpnu (spadlo 192 procent normálu). Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (34 příspěvků, číst vše, přidat)

Masové protivládní protesty v Africe a Asii, lidé se bouří mimo jiné proti zdražování potravin
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (30.01.2011, 5482 přečtení)

Demonstrace v Káhiře V posledních dnech přicházejí zprávy o masových protivládních protestech a nepokojích z různých zemí Afriky a Asie. Nejvíce sledovaný je vývoj v Egyptě, kde protesty přerostly v prudké pouliční boje s více než stovkou mrtvých. Režim prezidenta Husního Mubaraka se otřásá v základech. Demonstranti vypálili vládní budovy v centru Káhiry, vyplenili množství obchodů a poničili vzácné artefakty v Egyptském muzeu. Z věznic se dostaly na svobodu tisíce vězňů. V Tunisku padla vláda a prezident před rozhněvanými davy uprchl ze země. Hladové bouře v Alžírsku přiměly vládu slíbit dotování cen základních potravin a zabránit tak jejich prudkému zdražování. Lidé vyšli do ulic také v Libyi, Súdánu, Jordánsku, Sýrii nebo Jemenu.


Ceny potravin letí vzhůru, zdražování se nevyhne ani ČR
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (19.01.2011, 6215 přečtení)

Rubrika: Potravinová krize, biopaliva
Ceny potravin na světových trzích v posledních měsících velmi rychle rostou. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) oznámila, že index cen potravinářských komodit, který se sleduje od roku 1990, dosáhl v prosinci 2010 rekordní hodnoty 214,7 bodu. Tím bylo překonáno i maximum z doby potravinové krize v roce 2008 (213,5). Negativní vývoj je vysvětlován špatnou měnovou politikou, vysokými cenami ropy, ale i nepříznivým počasím, minulý rok totiž přinesl nebývalé množství extrémů. Například velké sucho a požáry v Rusku zničily přibližně čtvrtinu tamní úrody obilí. Negativní dopady mají i současné rozsáhlé povodně v Austrálii. Světové zásoby potravin jsou na mnohaletých minimech a poptávka stoupá, takže výpadky produkce se okamžitě projevují zdražováním. Také v České republice zdraží letos pečivo, maso i mléčné výrobky.


Sdružení obrany spotřebitelů: Víme, jaké jedy jíme?
Rubrika: Zdraví (17.01.2011, 7449 přečtení)

Dioxiny dovezené z Německa ve vejcích a v mase hýbou společností, kontrolní úřady jsou zdrženlivé a uklidňují nás, že i když jste maso snědli, nic vážného vám nehrozí. Dioxiny ovšem nejsou jedinými jedy v potravinách, které do lidských žaludků nepatří.


Začátek roku 2011: Rekordní záplavy v Austrálii a Brazílii, velká voda v Evropě a na Srí Lance
Rubrika: Extrémní počasí (16.01.2011, 7680 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
S rekordně ničivými povodněmi bojují na začátku roku 2011 lidé v Austrálii a Brazílii, záplavy jsou i na Srí Lance a v Německu. Řeky se v posledních dnech rozvodnily i v České republice. Extrémní dešťové srážky v Austrálii jsou dávány do spojitosti s fenoménem La Niňa. Tento jev by mohl být i příčinou dešťů na Srí Lance, protože aktuálně zasahuje dále na západ, než je běžné. I přes přirozenou proměnlivost klimatického systému je rok od roku jasnější, že se podnebí na naší planetě rychle mění. Stále častěji se objevují nezvyklé poruchy a anomálie v atmosférické cirkulaci, častější jsou i extrémní výkyvy počasí. Zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) uvádí, že rok 2010 byl nejteplejší a nejdeštivější v historii měření.


Rok 2010 byl spolu s rokem 2005 nejteplejší v historii měření
Rubrika: Statistické údaje (15.01.2011, 7328 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Rok 2010 byl spolu s rokem 2005 nejteplejší od začátku měření v roce 1880. Podle předběžných údajů amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) činila odchylka 0,62 stupně Celsia (ve srovnání s průměrem za 20. století). Na severní polokouli byl rok 2010 rekordně teplý s odchylkou 0,73 stupně Celsia, na jižní polokouli šestý nejteplejší s odchylkou 0,51 stupně. Nad kontinenty byla odchylka 0,96 stupně Celsia (2. místo), nad oceány měla hodnotu 0,49 stupně Celsia (3. místo). Množství srážek bylo výrazně nadprůměrné, loňský rok byl dokonce vyhodnocen jako nejdeštivější v historii měření (od roku 1900). Klimatický jev El Niňo ovlivňoval počasí od ledna do dubna, opačná fáze La Niňa trvala od července do konce roku (pokračuje i v roce 2011). Extrémní vykyv arktické oscilace v lednu a únoru měl za následek vpád studeného arktického vzduchu do části Severní Ameriky, Evropy a Asie.


Dění u Slunce naznačuje brzký příchod velmi jasné komety
Rubrika: Sluneční soustava (15.01.2011, 7594 přečtení)

Rubrika: Sluneční soustava
V prosinci 2010 bylo u Slunce pozorováno nezvykle velké množství komet. Komety nebyly příliš velké, v průměru měly méně než 10 metrů. "Ta bouře začala 13. a skončila 22. prosince," řekl Karl Battams z americké Námořní výzkumné laboratoře (United States Naval Research Laboratory, NRL) ve Washingtonu. "Během tohoto období sonda Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) objevila 25 komet nalétavajících do Slunce." Družice SOHO byla vypuštěna v roce 1995 a od té doby odhalila už více než dva tisíce "sebevražedných" komet. Běžně detekuje takovou kometu jednou za několik dnů. "Ale 25 komet během 10 dnů, to nemá obdoby," dodal Battams.


Oteplení a déšť rozvodnily některé řeky v Čechách
Rubrika: Extrémní počasí (14.01.2011)

Několikadenní příliv teplého vzduchu od jihozápadu způsobil rychlé tání sněhu na celém území České republiky. V západních a jihozápadních Čechách roztálo v průměru 5 až 15 centimetrů sněhu. V důsledku oteplení a občasných srážek (od čtvrtka do pátečního rána napršelo až 20 mm srážek) se během 13. a 14. ledna zvýšily hladiny některých řek. Na řadě míst byl dosažen třetí povodňový stupeň. Nejvýraznější vzestupy byly zaznamenány na tocích v povodí Berounky, Ohře a Otavy. Stav ohrožení platil v pátek 14. ledna odpoledne na těchto tocích: Střela, Ohře, Teplá, Radbuza, Mže, Úslava, Úhlavka, Kosový potok, Úterský potok, Labe, Kamenice a Mandava. Vzhledem k ustávání srážek se očekává většinou pokles hladin v horních částech povodí a přesun kulminací do středních a dolních částí povodí. I nadále budou stoupat řeky v povodí Mže, Jizery, Lužnice, dolního Labe a Cidliny. V dalších dnech by se mělo mírně ochlazovat.

Zdroje: Mzp.cz, Infomet.cz, ČHMÚ, Vodohospodářský informační portál, České noviny

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Bezprecedentní záplavy Austrálii, Brisbane pod vodou
Rubrika: Extrémní počasí (12.01.2011, 7027 přečtení)

Rubrika: Extrémní počasí
Silné deště, které v posledních týdnech a měsících bičují především východ australského kontinentu, způsobily záplavy bezprecedentních rozměrů. Od začátku ledna bylo zaplaveno území větší než Francie a Německo dohromady. Zahynulo nejméně 22 lidí, přes 40 osob se pohřešuje, voda poškodila domovy statisíců lidí. Nejvíce zasažen je stát Queensland. Rok 2010 byl v Austrálii třetí nejdeštivější od začátku záznamů (1900). V průměru spadlo 690 milimetrů srážek, přičemž dlouhodobý průměr je 465 milimetrů. Rekord byl dosažen v Queenslandu, kde byl celý rok nejdeštivější v historii. Nebývalé záplavy jsou vysvětlovány mj. působením silného klimatického jevu La Niňa. Index jižní oscilace (SOI) byl v prosinci nejvyšší od roku 1973 (27,1).


Rok 2010 byl na Slovensku nejdeštivější za 140 let
Rubrika: Statistické údaje (05.01.2011)

Rok 2010 na Slovensku byl bezprecedentně nejdeštivější za posledních 140 let, respektive za celou dobu měření atmosférických srážek. Podle předběžných údajů Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) spadlo na slovenském území v minulém roce přes 1200 milimetrů srážek, přičemž normál je 762 milimetrů a dosavadní rekord z roku 1937 měl hodnotu 1015 milimetrů (graf za 11 měsíců zde). Teplotní odchylka za uplynulý rok (podle 16 reprezentativních stanic) činila 0,53 stupně Celsia. Relativně nejchladnějším měsícem byl říjen s odchylkou -2,2 stupně, relativně nejteplejší listopad s odchylkou 3,5 stupně Celsia.

Analýza publikovaná SHMÚ konstatuje, že rok 2010 se vyznačoval velmi netypickým počasím. Jindy běžné západní proudění (z Atlantského oceánu) mělo jen podružný význam a převládalo proudění podél poledníků, případně i proudění z východu nebo severovýchodu. Abnormálně vysoké srážkové úhrny a opakující se povodňové situace byly způsobeny častými přechody tlakových níží ze Středomoří do střední Evropy. Výkyvy počasí v minulém roce potvrzují podle autorů zprávy předpoklady klimatologů o možných souvislostech s globálním oteplováním.

Zdroje: SHMÚ, Univerzita Komenského v Bratislave

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (9 příspěvků, číst vše, přidat)

Listopad byl v globálu druhý nejteplejší
Rubrika: Statistické údaje (04.01.2011, 5833 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Odobí jedenácti měsíců roku 2010 (bez prosince) bylo oproti průměru za 20. století teplejší o 0,64 stupně Celsia. Tato odchylka je nejvyšší od začátku měření v roce 1880. Listopad 2010 byl v celosvětovém průměru druhý nejteplejší s odchylkou 0,69 stupně Celsia. Teplejší byl jen listopad 2004. Na severní polokouli byl listopad rekordně teplý s odchylkou 0,99 stupně, na jižní polokouli vlivem klimatického jevu La Niňa až 13. nejteplejší s odchylkou 0,38 stupně Celsia. Také nad pevninami byl listopad rekordně teplý - odchylka 1,52 stupně, nad oceány dosáhla odchylka jen 0,39 stupně Celsia (10. místo). Meteorologický podzim (září až listopad) byl v globálu šestý nejteplejší s odchylkou 0,58 stupně. Pravidelnou analýzu zveřejnil koncem prosince americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Sněhová bouře na severovýchodě USA
Rubrika: Extrémní počasí (29.12.2010)

Sněhová bouře na severovýchodě USA, 27.12.2010 Nad severovýchodem USA a částí Kanady přešla koncem prosince sněhová bouře. Extrémní množství sněhu napadlo z 27. na 28. prosince v New Jersey - během 17 hodin více než 81 centimetrů sněhu. V New Yorku naměřili "jen" půl metru, i to však stačilo na zápis mezi rekordy. Téměř 51 centimetrů sněhu v Centrálním parku je v rámci prosince nejvíce od roku 1948. Prvenství za celou zimu si drží únor 2006, kdy napadlo za dva dny 67 centimetrů sněhu. Sněhová kalamita se pochopitelně projevila chaosem v dopravě. Místy navíc docházelo k výpadkům elektrické energie.

Sněhové srážky za 24 hodin, 28.12.2010 "Někteří meteorologové za celou svou kariéru nic podobného nezažijí, byla to výjimečná bouře," prohlásila meteoroložka Elise Finchová.

"Pro aerolinky je to něco na způsob dokonalé bouře. Už dříve jsme se potýkali s vydatným sněžením, ale tohle byla opravdu silná bouře, která zasáhla velké území," řekl mluvčí AMR Corporation Ed Martelle.

Zdroje: NASA, Reuters, Today Online, ČT24, NOAA/National Snow Analyses

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (18 příspěvků, číst vše, přidat)

Mohutná bouře na Saturnu
Rubrika: Sluneční soustava (29.12.2010)

Saturn, fotografie z 13., 22. a 24.12.2010 Astronomové upozornili na zvláštní úkaz, který lze v těchto dnech sledovat velkými i středně velkými dalekohledy. Zájem pozorovatelů upoutala mohutná jasná bouře se silnými bleskovými výboji v atmosféře planety Saturn. "Nic takového jsem ještě nikdy neviděl," konstatoval zkušený planetární fotograf Anthony Wesley, jehož fotografii z 22. prosince zveřejnily zahraniční astronomické servery. "Možná je to největší bouře na Saturnu za mnoho posledních desetiletí."

Pozoruhodný jev z oběžné dráhy kolem Saturnu monitoruje i sonda Cassini (viz. fotografie). Hlavní část bouře má průměr až 6 tisíc kilometrů. Celá skvrna měří na délku zhruba 60 tisíc kilometrů. Podobná bouře se na Saturnu objevila i v roce 1994, byla však mnohem méně zřetelná.

Zdroje: Sky & Telescope, Spaceweather.com, NASA - Cassini Solstice Mission, Daily Mail

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (2 příspěvků, číst vše, přidat)

La Niňa je stále při síle, vydrží asi až do léta 2011
Rubrika: Klimatické anomálie (28.12.2010, 5702 přečtení)

Rubrika: Klimatické anomálie Klimatický jev La Niňa (v překl. ze španělštiny "děvčátko"), který se rozvinul v červnu až červenci 2010, patří mezi nejsilnější od roku 1960. Srovnatelnou anomálií byla La Niňa v letech 1988-1989. Současná epizoda je zatím stále velmi silná a bude ještě pokračovat několik měsíců. Skončit by mohla na jaře nebo v létě 2011. Ve střední a východní části Tichého oceánu jsou nyní povrchové teploty až o 4 stupně Celsia nižší než normálně.

La Niňa ovlivňuje počasí v rozsáhlých částech planety. Například Venezuelu a Kolumbii zasáhly v uplynulých týdnech a měsících nejvydatnější srážky za 40 let. Záplavy a sesuvy půdy si tam vyžádaly stovky obětí. Povodně jsou i v Austrálii. Na východě kontinentu spadlo v listopadu nejvíce srážek za posledních deset let, listopad v Austrálii byl navíc nezvykle chladný. Čína se letos potýkala s nejhoršími záplavami za několik desetiletí.
  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 56 (25 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,91 °C (1-12/2015)
0,95 °C (1-12/2016)
0,91 °C (1-6/2017)  

Koncentrace CO2
402,30 ppm (4/2016)
404,85 ppm (4/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (7/2017)

Index cen potravin FAO
175,2 bodů (6/2017)

  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 2198x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 21.04.2017 - 2196x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 06.03.2017 - 2087x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 26.03.2017 - 1703x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 21.03.2017 - 1572x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


» 22.06.2017 - 1382x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017