Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 29. 06. 2017, svátek má Petr a Pavel citát pro dnešní den: Copak může umřít, když nemá komu?
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Erupce sopky Grímsvötn je u konce, byla nejsilnější erupcí na Islandu od roku 1947
Rubrika: Sopečné erupce (22.05.2011, 7695 přečtení) / aktualizováno

Rubrika: Sopečné erupce
21. května přibližně v 19 hodin světového času vybuchla nejaktivnější islandská sopka Grímsvötn. Erupce byla zpočátku velmi prudká. Vulkán vyvrhoval hustá mračna sopečného popela do výšky 20 kilometrů, intenzita však postupně klesala, v neděli ráno dosahoval oblak výšky 15 kilometrů, odpoledne 10 až 11 kilometrů, v úterý už jen 5 kilometrů a ve středu 25. května se mračno prakticky rozptýlilo a z kráteru stoupala jen vodní pára. Spadem prachu byla zasažena především jižní až jihozápadní část ostrova, kde byla několik dnů přerušena letecká doprava a vrstva popela dosahovala místy 15 až 20 centimetrů. V úterý byl omezen letecký provoz nad částí Velké Británie a nad Skandinávií. O den později byla několik hodin uzavřena letiště na severu Německa. Celkem bylo 24. a 25. května v Evropě zrušeno asi 700 letů.


Pětisetletá voda v povodí Mississippi
Rubrika: Extrémní počasí (13.05.2011)

Lokality v USA postižené velkou vodou, stav k 12.5.2011 Jak už jsme informovali, ve druhé polovině dubna zasáhly jih USA mohutné bouřkové systémy. Nebývale vysoký počet tornád zničil přes 10 tisíc domů, téměř 400 lidí zahynulo. Kvůli extrémním srážkám jsou nyní zaplaveny rozsáhlé oblasti v povodí řek Missouri a Mississippi. Se záplavami bojují ve státech Illinois, Missouri, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Mississippi a Louisiana. Ve městě Memphis vystoupila 10. května hladina do výšky 14,6 metru, což je nejvíce od rekordní hodnoty naměřené v roce 1937 (14,8 m). Na některých místech byly překonány i nejvyšší historické stavy. Hovoří se o pětisetleté vodě. Katastrofu mírní protipovodňové hráze vybudované ve 20. století. Škody jsou i přesto značné, zaplaveny byly tisíce kilometrů čtverečních území. Povodňová vlna pomalu postupuje na jih k pobřeží směrem k New Orleans.

Zdroje: NWS, Wikipedia, CNN

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (4 příspěvků, číst vše, přidat)

Hnutí DUHA: Stráský mění Šumavu z národního parku v těžební závod
Rubrika: Kácení stromů (12.05.2011, 3719 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
Spor kolem řešení kůrovcové kalamity na Šumavě, který se naplno rozhořel v posledních týdnech a měsících, vstoupil do dalšího dějství. Hnutí DUHA dnes obvinilo ředitele národního parku Jana Stráského z toho, že nechal rozmístit návnady, které lákají kůrovce na živé stromy, ve zdravých částech lesa. Aktivisté proto podali kvůli poškozování lesů podnět České inspekci životního prostředí. V tiskové zprávě z 12. května Hnutí DUHA upozorňuje na dokument správy národního parku, z něhož vyplývá, že váčky s feromony byly rozmístěny na 4700 živých stromů. Plocha, na které budou dřevorubci kácet, se tak uměle rozšiřuje. Vedení národního parku však obvinění odmítlo s tím, že jen plní doporučení expertní skupiny.


Rekordní sezóna tornád v USA - v dubnu 875 tornád a 361 obětí
Rubrika: Bouře, tornáda (29.04.2011)

Počet tornád v USA od ledna 1950 do dubna 2011, údaje za únor až duben jsou předběžné (Aktualizováno 4.5.) Státy na jihu USA čelily koncem dubna jedné z nejhorších přírodních katastrof ve své historii. Prudké bouře provázené nebývalým počtem tornád si v období od 25. do 28. dubna vyžádaly celkem 321 lidských životů (celý duben - 361 obětí). Materiální škody jsou obrovské. Nejvíce lidí zahynulo v Alabamě (236 obětí), postiženy byly i státy Mississippi, Tennessee, Arkansas, Georgie, Virginie, Louisiana a Kentucky. Téměř jeden milion obyvatel byl bez elektřiny. Meteorologové zaznamenali výskyt 312 tornád ve dnech od 26. do 27. dubna, přičemž poslední uvedený den jich bylo 226. Předchozí rekord za stejně dlouhé období (3. až 4. dubna 1974) byl 148 tornád. V průběhu dubna vzniklo rekordních 875 tornád, od začátku sledování v roce 1950 nemá takové množství tornád v jediném měsíci obdoby, na druhém míste je květen 2003 s 542 tornády. Mezi dubny je druhém místě duben 1974 s 267 tornády.

Zdroj: NOAA

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (17 příspěvků, číst vše, přidat)

První čtvrtletí 2011 bylo v globálu teplejší o 0,43 stupně Celsia
Rubrika: Statistické údaje (26.04.2011, 6601 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
První čtvrtletí letošního roku bylo ve srovnání s průměrem za minulé století o 0,43 stupně teplejší. Leden měl v globálním průměru odchylku 0,38 stupně, únor 0,4 stupně a březen 0,49 stupně Celsia. Rok 2011 je zatím chladnější než většina let uplynulé dekády, momentálně je až 14. nejteplejší od počátku sledování v roce 1880. Chladněji bylo v oblasti Tichého oceánu, kde stále trvá klimatický jev La Niňa, dále v některých částech Evropy, Asie, Severní Ameriky a Austrálie. Tepleji bylo v Arktidě, Grónsku, Africe, Jižní Americe, v části Asie a také v prostoru Atlantského oceánu. Vyplývá to z pravidelné analýzy, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA).

Šipka Celý článek... | Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (147 příspěvků, číst vše, přidat)

Rekordní zeslabení ozonové vrstvy na severní polokouli
Rubrika: Ozónová díra (05.04.2011)

Průměrná koncentrace ozonu nad Arktidou v březnu 2010 a 2011 (GOME-2) Ozonová vrstva nad Arktidou letos rekordně zeslábla. Od začátku zimy do konce března se koncentrace ozonu snížila o 40 procent a pokles nadále pokračuje. Dosavadní rekord byl okolo 30 procent. "Tento úbytek není nutně velkým překvapením," podotkl Paul Newman, expert z Goddardova kosmického střediska (Goddard Space Flight Center, NASA/GSFC). "Ozonová vrstva zůstává náchylnou k velkým oslabením, protože koncentrace látek poškozujících ozon ve stratosféře je stále vysoká a to i přes regulační opatření Montrealského protokolu." Vzhledem k dlouhé životnosti freonů potrvá ještě několik desetiletí, než se situace stabilizuje. Letošní úbytek ovlivnil nezvykle silný cirkumpolární vzdušný vír (vortex) a podprůměrné teploty ve stratosféře.

Zdroje: ESA, WMO, NASA Earth Observatory, Infomet.cz

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (186 příspěvků, číst vše, přidat)

Rekordně dlouhé období tání v Grónsku
Rubrika: Tání ledu a ledovců (26.02.2011, 6888 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Ledovce v Grónsku tály v roce 2010 déle než v předchozích letech. Po teplé a suché zimě začalo období tání velmi brzy (už koncem dubna) a trvalo déle, než je běžné (až do poloviny září). Na jihu Grónska se protáhlo o 50 i 60 dnů. Území podléhající tání se v Grónsku zvětšuje každým rokem v průměru přibližně o 17 tisíc kilometrů čtverečních. Kromě charakteru počasí měl v loňském roce umocňující účinek i nedostatek nového sněhu, který má větší odrazivost než starší sníh a led, což přispělo k dalšímu oteplování. Tvrdí to mezinárodní vědecký tým pod vedením Marca Tedesca z Newyorské městské univerzity. Studii zveřejnil 21. ledna 2011 časopis Environmental Research Letters.


Arktidu v lednu pokrývalo nejméně mořského ledu v historii měření
Rubrika: Tání ledu a ledovců (24.02.2011, 7338 přečtení)

Rubrika: Tání ledu a ledovců
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu nejmenší od začátku satelitního monitorování v roce 1979. Led pokrýval v průměru plochu o velikosti 13,55 milionů čtverečních kilometrů, dosavadní rekord z ledna 2006 byl 13,6 milionů km². Dlouhodobý průměr (1979-2000) je 14,82 milionů km². Bez ledu byla i část Hudsonova zálivu, Hudsonova průlivu a Davisova průlivu. Tyto oblasti jindy zamrzávají koncem listopadu, letos byl ovšem Hudsonův záliv bez ledu až do poloviny ledna a také Labradorské moře zůstávalo z větší části nezamrzlé. Až do konce ledna trvala silná negativní fáze arktické oscilace. Teploty v Arktidě se pohybovaly 2 až 6 stupňů nad dlouhodobým průměrem. V únoru se index arktické oscilace přehoupl do kladných čísel, rozloha mořského ledu je však stále hluboko pod průměrem.


První erupce třídy X v novém slunečním cyklu
Rubrika: Sluneční aktivita (16.02.2011)

Sluneční erupce, 15.2.2011 2:09:47 UTC (SDO/AIA 304) Sluneční skvrna číslo 1158 se stala v úterý 15. února ve 2:50 středoevropského času podnětem pro vznik první erupce třídy X v novém slunečním cyklu. Erupce X2,2 byla nejsilnější od prosince 2006 a byla doprovázena výtryskem koronální hmoty (Coronal Mass Ejection, CME). Proudy vysoce energetických částic směřují k Zemi a je možné, že dnes nebo zítra vyvolají geomagnetickou bouři. Už 13. února v 18:38 SEČ byla zaznamenána erupce M6,6, která je momentálně druhou nejsilnější erupcí za poslední čtyři roky.

Sluneční radiace naměřená družicí GOES, 14.-16.2.2011 Sluneční aktivita v současné době roste, vrcholit by měla v roce 2013. Cyklus se však rozbíhá pomalu a je slabý. Někteří astronomové se domnívají, že se blíží dlouhodobý útlum srovnatelný s Maunderovým minimem. Na snímku vpravo nahoře erupce pohledem družice Solar Dynamics Observatory. Vpravo dole graf sluneční radiace podle měření sondy GOES.

Zdroje: SDO blog (2), Spaceweather.com, MSNBC

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (29 příspěvků, číst vše, přidat)

Bouře na Saturnu i nadále poutá pozornost
Rubrika: Sluneční soustava (09.02.2011)

Mohutná bouře na Saturnu, o níž jsme vás informovali v závěru loňského roku, je stále dobře viditelná i méně výkonnými astronomickými dalekohledy. Dlouhá bílá skvrna se od té doby zvětšila a pokrývá významnou část severní polokoule planety. Podobné jevy se na Saturnu vyskytují víceméně pravidelně každých 29 let, což odpovídá době oběhu kolem Slunce, tentokrát jde však o výjimku, protože vznik skvrn se očekával až kolem roku 2018 (poslední tzv. Velká bílá skvrna byla pozorována v roce 1990). Bouře je doprovázená četnými bleskovými výboji, bílé zabarvení je vysvětlováno přítomností ledových krystalků amoniaku vynášených z nižších vrstev atmosféry. Níže si můžete prohlédnout snímek pořízený sondou Cassini 4. února a fotografie, které zhotovil o den později amatérský astronom Christopher Go z Filipín. Pro srovnání jsou připojeny i záběry z prosince 2010. Výzkumníci bouři nazývají Northern Electrostatic Disturbance (NED).

Saturn, 4. února 2011 - foto: NASA/Cassini Saturn, 5. února 2011 - foto: Christopher Go Saturn, fotografie z 13., 22. a 24.12.2010

Zdroje: NASA - Cassini Solstice Mission, Spaceweather.com, Navod.hvezdarna.cz

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (1 příspěvků, číst vše, přidat)

Američané počítají škody po jedné z největších sněhových bouří za poslední desítky let
Rubrika: Extrémní počasí (05.02.2011)

Sněhová bouře nad USA, 1. února 2011 21:31 UTC Přes severovýchod Spojených států přešla na přelomu ledna a února už pátá sněhová bouře v této sezóně, tentokrát šlo ovšem o jednu z největších sněhových bouří za poslední desítky let. Na mezinárodním letišti v Chicagu leželo 2. února 2011 51 centimetrů sněhu, což je třetí nejvyšší údaj v historii měření (statistice vévodí 26.-27. leden 1967 s 58 cm sněhu). Také v centru New Yorku napadlo kolem půl metru sněhu. Mohutná tlaková níže, která měřila v průměru 2 tisíce kilometrů (viz. fotografie vpravo), zasáhla postupně většinu území USA a část Kanady. Ovlivnila životy desítek miliónů lidí. Časté byly výpadky elekřiny a dopravní komplikace, zrušeny byly tisíce letů, v některých regionech byly uzavřeny školy i úřady. V Texasu a Alabamě byl navíc pozorován výskyt několika tornád. Stav nouze byl vyhlášen ve státech Wisconsin, Missouri, Oklahoma a Illinois. Nepříznivé počasí si vyžádalo životy nejméně 24 lidí, celkové škody se odhadují předběžně na 3,5 až 4 miliardy dolarů.

Zdroje: National Weather Service, Wikipedia, NASA Earth Observatory

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (112 příspěvků, číst vše, přidat)

Austrálii zasáhla nejhorší tropická bouře za posledních sto let
Rubrika: Bouře, tornáda (05.02.2011)

Cyklón Yasi na záběru z družice Aqua, 2. února 2011 3:35 UTC Austrálii, která se dosud vzpamatovává z nedávných rekordních záplav, zasáhla tento týden nejsilnější tropická bouře od roku 1918. Cyklón Yasi, který měřil v průměru 600 kilometrů, dorazil k pobřeží státu Queensland 2. února 2011. Bouře provázená prudkým deštěm a nárazy větru o rychlosti až 290 kilometrů za hodinu způsobila podle prvních odhadů škody za více než 5 miliard australských dolarů. Zcela zničeny byly stovky domů, zejména v oblasti měst Mission Beach, Tully a Cardwell. Velké ztráty hlásí i pěstitelé cukrové třtiny a banánů. Zemřel jeden člověk, díky včasné evakuaci obyvatel se podařilo zabránit větším ztrátám na životech. S odstraňováním následků pohromy pomáhají čtyři tisíce vojáků.

Intenzivní srážky spojené s přechodem tlakových níží (po tropických bouřích Yasi a Anthony) vyvolaly v závěru týdne na jihovýchodě Austrálie další záplavy. Na některých meteorologických stanicích byly překonány letité srážkové rekordy.

Zdroje: Bureau of Meteorology, ABC News, NASA, Wikipedia, Daily Telegraph

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (8 příspěvků, číst vše, přidat)

Rok 2010 byl v ČR studený a deštivý
Rubrika: Statistické údaje (04.02.2011)

Zatímco v globálu byl rok 2010 mimořádně teplý, v České republice platil spíše opak. Průměrná teplota v loňském roce byla jen 7,2 stupně Celsia, což je o 0,3 stupně pod dlouhodobým normálem (1961-1990). Největší záporná odchylka byla dosažena v kraji Karlovarském (-1,1 st.C), největší kladnou odchylku měl kraj Královéhradecký (+0,3 st.C). Velmi studený byl v ČR prosinec (odchylka -3,9 st.C) a také leden (odchylka -2,2 st.C). Nejteplejší byl červenec (odchylka +3,1 st.C). Relativně teplý byl i listopad (odchylka +2,3 st.C).

Rok 2010 byl velmi deštivý, spadlo v průměru 871 milimetrů srážek, což je 129 procent normálu (1961-1990). Největší anomálie byla zaznamenána v srpnu (spadlo 192 procent normálu). Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Zdroj: ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (34 příspěvků, číst vše, přidat)

Masové protivládní protesty v Africe a Asii, lidé se bouří mimo jiné proti zdražování potravin
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (30.01.2011, 5436 přečtení)

Demonstrace v Káhiře V posledních dnech přicházejí zprávy o masových protivládních protestech a nepokojích z různých zemí Afriky a Asie. Nejvíce sledovaný je vývoj v Egyptě, kde protesty přerostly v prudké pouliční boje s více než stovkou mrtvých. Režim prezidenta Husního Mubaraka se otřásá v základech. Demonstranti vypálili vládní budovy v centru Káhiry, vyplenili množství obchodů a poničili vzácné artefakty v Egyptském muzeu. Z věznic se dostaly na svobodu tisíce vězňů. V Tunisku padla vláda a prezident před rozhněvanými davy uprchl ze země. Hladové bouře v Alžírsku přiměly vládu slíbit dotování cen základních potravin a zabránit tak jejich prudkému zdražování. Lidé vyšli do ulic také v Libyi, Súdánu, Jordánsku, Sýrii nebo Jemenu.


Ceny potravin letí vzhůru, zdražování se nevyhne ani ČR
Rubrika: Potravinová krize, biopaliva (19.01.2011, 6147 přečtení)

Rubrika: Potravinová krize, biopaliva
Ceny potravin na světových trzích v posledních měsících velmi rychle rostou. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) oznámila, že index cen potravinářských komodit, který se sleduje od roku 1990, dosáhl v prosinci 2010 rekordní hodnoty 214,7 bodu. Tím bylo překonáno i maximum z doby potravinové krize v roce 2008 (213,5). Negativní vývoj je vysvětlován špatnou měnovou politikou, vysokými cenami ropy, ale i nepříznivým počasím, minulý rok totiž přinesl nebývalé množství extrémů. Například velké sucho a požáry v Rusku zničily přibližně čtvrtinu tamní úrody obilí. Negativní dopady mají i současné rozsáhlé povodně v Austrálii. Světové zásoby potravin jsou na mnohaletých minimech a poptávka stoupá, takže výpadky produkce se okamžitě projevují zdražováním. Také v České republice zdraží letos pečivo, maso i mléčné výrobky.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 42 (24 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,92 °C (1-5/2017)  

Koncentrace CO2
401,60 ppm (2/2016)
404,35 ppm (2/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (6/2017)

Index cen potravin FAO
172,6 bodů (5/2017)


ISS HD Earth Viewing
  Nejčtenější články
» 05.03.2017 - 1898x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 1821x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 07.02.2017 - 1635x
Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v lednu rekordně nízká (číst článek)


» 26.03.2017 - 1412x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 19.01.2017 - 1364x
Rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii měření (číst článek)


» 21.03.2017 - 1335x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017