Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 16. 12. 2017, svátek má Albína citát pro dnešní den: Vezmi mu svobodu, a již není člověkem, ale polním živočichem.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Tropická bouře Washi zabila na Filipínách nejméně 1249 lidí
Rubrika: Bouře, tornáda (26.12.2011)

Trasa a síla tropické bouře Washi + srážkové úhrny (NASA) Mohutné záplavy a sesuvy půdy vyvolané tropickou bouří Washi si ve dnech od 16. do 18. prosince vyžádaly na Filipínách nejméně 1249 mrtvých, dalších asi 1100 lidí se pohřešuje. Zničeno bylo více než 10 tisíc domů, asi 300 tisíc obyvatel přišlo o střechu nad hlavou. Nejhůře postižen byl ostrov Mindanao, odkud jsou také hlášeny největší škody na infrastruktuře. Prezident Benigno Aquino vyhlásil v provincii stav národní kalamity. Zároveň nařídil vyšetřit okolnosti tragédie. Chce znát odpovědi na otázky, proč místní úřady povolily lidem stavby domů v nebezpečných lokalitách a nezabránily nelegální těžbě dřeva. Humanitární organizace do oblasti posílají pomoc, znepokojující je zejména nedostatek pitné vody a jídla.

Zdroje: Reuters, České noviny, Wikipedia, NASA Earth Observatory

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (1 příspěvků, číst vše, přidat)

Listopad v ČR byl extrémně suchý, teplotně nevybočoval z normálu
Rubrika: Extrémní počasí (30.11.2011, 4837 přečtení)

Aktualizováno 4.12.2011

Procenta normálu srážek v Evropě, listopad 2011 Listopad 2011 byl v České republice teplotně normální s průměrnou měsíční teplotou jen o několik desetin stupně Celsia pod dlouhodobým průměrem (1971-2000). Z hlediska srážek byl listopad výjimečný. Na řadě míst celý měsíc nepršelo, jinde spadlo pár kapek až poslední listopadový den.

Počasí ovlivňovaly stabilní tlakové výše se středem zejména nad východní polovinou Evropy, které bránily příchodu frontálních systémů ze západu. Rekordně suchý byl ovšem listopad ve velké části Evropy, například v Německu (měření 130 let) a Rakousku (měření 153 let).


Svoboda zvířat: Až 50 milionů norků ročně je udušeno plynem kvůli kožešinové módě
Rubrika: Zneužívání zvířat (21.11.2011, 4298 přečtení)

Na tento fakt se rozhodli upozornit ochránci zvířat při příležitosti Světového dne bez kožešin, který letos připadá na pátek 25. listopadu. V tento den si symbolicky navléknou plynové masky a od 15 hodin budou na náměstí Republiky v Praze oslovovat kolemjdoucí.


Hrozí ve Fukušimě jaderný výbuch?
Rubrika: Odpady, zamoření (06.11.2011, 5969 přečtení)

Po zprávě z 2. listopadu o nečekaném jaderném štěpení, k němuž mělo dojít v jednom z reaktorů Fukušimy, poukázal profesor Edmund Lengfelder, německý radiobiolog a vedoucí Radiobiologického institutu Otto Huga v Mnichově, na nebezpečí exploze. Výbuch by prý mohl být srovnatelný s výbuchem malé jaderné bomby. "Je tam samovolné jaderné štěpení, proto se může stát cokoli, i když se říká, že to není pravděpodobné. Ovšem, pokud jde o pravděpodobnost, to jsme viděli 11. března, co se může stát," řekl Lengfelder.


Policie proti účastníkům blokády kácení na Šumavě nezasahovala v souladu se zákonem, aktivisté požadují omluvu i odškodnění
Rubrika: Kácení stromů (03.11.2011, 3461 přečtení)

Rubrika: Kácení stromů
Ekologičtí aktivisté, kteří se letos v létě snažili zabránit kácení kůrovcem napadených stromů v oblasti Ptačího potoka na Šumavě, požadují omluvu po Policii ČR. Odvolávají se na říjnové rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a tvrdí, že podle rozsudku byl zásah policistů proti aktivistům protizákonný. Policie však na svém postupu vůči účastníkům blokády trvá. Liga lidských práv, Ekologický právní servis a Hnutí Duha považují takový postoj policie v právním státě za nepřijatelný.


Silné sněžení zasáhlo severovýchod USA
Rubrika: Extrémní počasí (30.10.2011, 4843 přečtení)

Výška sněhu, 31.10.2011 /AKTUALIZOVÁNO/ Nezvykle silné sněžení překvapilo 29. a 30. října října miliony lidí na severovýchodě USA. Vrstva sněhu dosahuje místy přes 80 centimetrů. Od roku 1876 je to teprve potřetí, co napadl v New Yorku v říjnu sníh. V Central Parku padl rekord za měsíc říjen, naměřili tam přes 7 centimetrů sněhu, nejvíce od začátku měření v roce 1869. Těžký sníh v parku poškodil 1 tisíc stromů. Nepřízni počasí čelí i několik stovek účastníků protestního hnutí Obsaďte Wall Street. Sníh pokryl části států Pensylvánie, Virginie, Západní Virginie a Maryland. Ve státech Massachusets, Connecticut, New Jersey a New York dokonce vyhlásili stav nouze. Nejméně 13 lidí zemřelo a 3,1 milionu domácností se muselo obejít bez elektrické energie. Velké problémy jsou také v dopravě. Na letištích uvízly tisíce lidí. Popadané větve a stožáry blokují silnice a železnice.


Zámocký Slnovrat - zimný festival výprav za poznaním
Rubrika: Zdroje informací (29.10.2011, 2861 přečtení)

Rubrika: Zdroje informací Už po tretí raz otvára festival Slnovrat dvere mystiky, spirituality a alternatívnych sfér, aby mohol svojim návštevníkom sprostredkovať ďalšie výpravy za poznaním. Nech sa všetko na dobré obráti! - to je výstižný slogan festivalu. V sobotu 10. decembra sa v čarovnej atmosfére Zvolenského zámku bude debatovať na rôzne témy: Zdravie, peniaze a uvedomelosť; Liečenie ľudí ako forma služby druhým; Vytváranie duchovnej i energetickej ochrany; Regresná terapia; Germánska nová medicína a ďalšie.


Thajsko postihly nejhorší záplavy za posledních 70 let, v Barmě tento týden po prudkých deštích zahynulo 106 lidí
Rubrika: Extrémní počasí (23.10.2011, 6123 přečtení)

Thajsko, orientační mapa Silné monzunové deště způsobily v letošním roce katastrofální záplavy v Thajsku. Ty jsou označovány jako nejhorší od roku 1942. Od poloviny července do konce října bylo zasaženo 62 z 77 provincií s 9,1 miliony lidí. 113 tisíc obyvatel muselo být ubytováno v nouzových přístřešcích. Nejméně 356 osob zemřelo. Povodňová vlna ohrožuje v těchto dnech i hlavní město Bangkok. Provizorní hráze na ochranu průmyslových částí města by nápor vody nemusely vydržet. Zaplaveno už bylo mnoho domů ve městě a to až do výše tří metrů.


Demonstranti po celém světě dnes protestovali proti vládám a požadovali skutečnou demokracii
Rubrika: Krize společnosti (15.10.2011)

15.10.2011 Po celém světě vyšli v sobotu 15. října lidé do ulic, aby protestovali proti současným politickým a finančním elitám a požadovali nastolení skutečné demokracie. Akce organizovaná pod názvem Jednotně za změnu světa (United fot Globalchange) proběhla v 951 městech v 82 zemích na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy). Účast byla různá, zatímco například v Barceloně demonstrovalo 60 tisíc lidí, v Lisabonu a New Yorku 50 tisíc lidí, ve Frankfurtu nad Mohanem se sešlo 6 tisíc nespokojenců a v Praze jen asi 250 osob. Z centra Říma, kde se sešlo odhadem 200 tisíc lidí, bylo hlášeno i plenění a násilné střety s policií. Demonstraci v české metropoli organizovalo hnutí Skutečná demokracie teď.

Příznivce hnutí spojuje myšlenka, že se pojem demokracie v současné době stal neuskutečněnou frází a je třeba provést zásadní změnu ve fungování politické a ekonomické moci, aby hlavním hybatelem nebyly již ratingové agentury, banky a jejich zkorumpovaní politici, ale občané.

Další informace: 15th october, Skutečná demokracie teď

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (14 příspěvků, číst vše, přidat)

Aerosoly jako hlavní přičina změn letních monzunů v jižní Asii
Rubrika: Klimatické anomálie (01.10.2011, 7762 přečtení)

Rubrika: Klimatické anomálie
Pro jižní Asii, kde je soustředěno více než 20 procent lidské populace, jsou životně důležité monzunové deště. V období od června do září v oblasti indického subkontinentu naprší zhruba 80 procent ročních srážek. Díky těmto dešťům mohou místní rolníci pěstovat rýži a další významné plodiny. Ve druhé polovině 20. století však došlo v celém regionu k dramatickým změnám. Zatímco severní a střední část Indie byla více než dříve postihována suchem, na jihu Indie byly srážky nadprůměrné. Američtí vědci zjišťovali, do jaké míry byly tyto změny způsobeny přirozenou variabilitou a do jaké míry za ně nese odpovědnost člověk. Podle autorů studie zveřejněné v časopise Science jsou hlavním viníkem pravděpodobně aerosoly.


Velmi silná geomagnetická bouře
Rubrika: Sluneční aktivita (27.09.2011)

Kp index (tříhodinový průměr), stav k 26.9.2011 23:10 UT 26. září cca ve 14:00 SELČ začala na Zemi velmi silná magnetická bouře (Kp index 8). Rychlost slunečního větru se během pondělního odpoledne a večera zvýšila z 350 na téměř 700 km/s. Zemská magnetosféra se pod tlakem plazmového oblaku výrazně smrštila a geostacionární družice tak mohou být vystaveny působení slunečních částic. Polární záře by mohla být v noci na úterý 27. září viditelná ve velké části Evropy.

Na Slunci došlo v posledním týdnu k několika silným erupcím kategorie M a X. Současnou geomagnetickou bouři způsobil koronální výtrysk hmoty (CME) v blízkosti skupiny skvrn 1302, Zemi však zasáhl jen okrajově.


Zdroje: NOAA/SWPC, SpaceWeather.com, SolarHam.com, NASA - SDO

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (5 příspěvků, číst vše, přidat)

Seizmická aktivita v okolí sopky Katla na Islandu
Rubrika: Sopečné erupce (24.09.2011)

Zemětřesení v prostoru ledovce Mýrdalsjökull, stav k 24.9.2011 13:30 UT Obávaná sopka Katla na Islandu je v posledních několika týdnech bedlivě sledována místními vědci, kteří monitorují zvýšenou seizmickou aktivitu v okolí vulkánu. Některé z otřesů dosahující síly kolem tří stupňů Richterovy škály. Odborníci se neodvažují předpovídat, jestli jsou zemětřesné roje pozorované od 6. září, předzvěstí erupce nebo ne, obyvatelé nedalekých osad jsou však připraveni k okamžité evakuaci. Katla se nachází pod mohutným příkrovem ledovce Mýrdalsjökull. Výbuch sopky by měl nepochybně za následek zaplavení přilehlých oblastí. Ještě větší problémy by mohl způsobit sopečný materiál vyvrhovaný během erupce. Výbuch by mohl být až desetkrát silnější než erupce Eyjafjöllu v roce 2010.

Zdroje: Icelandic Meteorological Office (Mýrdalsjökull - earthquakes), Iceland Review

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (9 příspěvků, číst vše, přidat)

Rozloha mořského ledu v Arktidě dosáhla letošního minima
Rubrika: Tání ledu a ledovců (14.09.2011, 6277 přečtení)

/AKTUALIZOVÁNO 19.9./ Rozloha mořského ledu v Arktidě dosáhla 9. září letošního minima. Arktidu pokrývalo 4,33 milionů kilometrů čtverečních ledu, což je druhý nejnižší údaj od začátku sledování v roce 1979. Oznámili to vědci z amerického Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC).


Rekordně teplé 11. září 2011
Rubrika: Statistické údaje (11.09.2011)

Na mnoha místech České republiky byly v neděli 11. září překonány teplotní rekordy. V přílivu teplého vzduchu od jihozápadu vystupovaly odpolední teploty na 26 až 30 stupňů Celsia, ojediněle i výše. Nejtepleji bylo v Javorníku, kde meteorologická stanice naměřila 31,7 stupně Celsia, původní rekord z roku 1982 byl o 6,1 stupně nižší. Rekord padl i v pražském Klementinu. Nedělní maximum 29,6 stupně Celsia přesáhlo nejvyšší údaj z 11. září 1948 o 1,3 stupně.

Srpen byl na našem území teplotně nadprůměrný s odchylkou 0,9 stupně Celsia a srážkově slabě podprůměrný, napršelo v průměru 66 milimetrů srážek (88 procent normálu). První dekáda září byla ve srovnání s průměrem teplejší asi o 2 stupně Celsia, srážek spadlo přibližně 140 procent normálu.

Zdroje: ČHMÚ, Infomet

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (38 příspěvků, číst vše, přidat)

Další silná erupce na Slunci
Rubrika: Sluneční aktivita (08.09.2011, 7259 přečtení)

Rubrika: Sluneční aktivita
Slunce se stalo dějištěm další silné erupce třídy X (X1,8). Exploze u skupiny skvrn 1283 nastala 8. září v 0:38 SELČ, tedy téměř přesně 24 hodin po erupci X2,1 (7. září v 0:20 SELČ). Za pozornost stojí i slabší erupce M5,3 ze 6. září 3:50 SELČ. Ve všech případech byla ze Slunce vyvržena koronální hmota směrem k Zemi. Není však jisté, že naši planetu opravdu zasáhne. Pokud ano, lze ve druhé polovině tohoto týdne očekávat geomagnetickou bouři. Polární záře by mohla být viditelná i v České republice.

Aktualizace (9.9.): Na Zemi začala v pátek odpoledne silná magnetická bouře (Kp index 7). Polární záře po setmění by mohla být viditelná ve vyšších zeměpisných šířkách (v ČR bývá polární záře viditelná při Kp indexu 8 a více). U skupiny skvrn 1283 se ve čtvrtek odehrála ještě jedna erupce, tentokrát o síle M6,7.
  Významné dny
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 94 (27 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,90 °C (1-12/2015)
0,94 °C (1-12/2016)
0,87 °C (1-9/2017)  

Koncentrace CO2
403,39 ppm (8/2016)
405,15 ppm (8/2017)

Lidská populace
7,437 miliardy (11/2017)

Index cen potravin FAO
176,4 bodů (10/2017)

ENSO
La Niña
(SOI: +0,9)

(10/2017)
  Nejčtenější články
» 22.06.2017 - 2758x
Období leden až květen 2017 s odchylkou 0,92 stupně, v Africe byl květen nejteplejší v historii (číst článek)


» 05.09.2017 - 1973x
Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie (číst článek)


» 09.09.2017 - 1565x
Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů (číst článek)


» 22.10.2017 - 1406x
Teplotní odchylka za tři čtvrtiny roku 2017 je druhá nejvyšší od roku 1880, jako celek bude rok 2017 asi až třetí v pořadí (číst článek)


» 19.09.2017 - 1326x
Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku (číst článek)


» 20.09.2017 - 1322x
V Arktidě poklesla 13. září rozloha mořského ledu na letošní minimum (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017