Počasí v Evropě
Zalednění Arktidy
Klimatické anomálie
Dnes je 21. 08. 2017, svátek má Johana citát pro dnešní den: Kdo chce pohnout světem, ať hne nejdřív sám sebou.
  Hlavní menu
  Rubriky
  Knihy v nabídce
  Zajímavé stránky
  Ikona webu
Facebook Twitter Google +
Ekvádor udělil azyl zakladateli WikiLeaks Assangeovi
Rubrika: Zdroje informací (16.08.2012, 3128 přečtení)

Julian Assange Spoluzakladatel serveru WikiLeaks a rodák z australského Townsville Julian Assange, který se už dva měsíce ukrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, by mohl naleznout nový domov v Ekvádoru. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino dnes oznámil, že mu jeho země udělila politický azyl.

"Pan Assange má obavy o svoji osobní bezpečnost, život a svobodu kvůli obviněním ze špionáže a vlastizrady, které vůči němu byly vzneseny v USA. Tyto obavy se případně vztahují i na Velkou Británii, Švédsko a Austrálii. Jeho obavy byly shledány podloženými... Ve Spojených státech může čelit nespravedlivému procesu před vojenským soudem a hrozbě odsouzení na doživotí či trestu smrti. Pan Assange nemá ani podporu své země," prohlásil Patino.


Lovelock: Užívali jsme si 12 000 let klimatické pohody, teď možná budeme čelit celoplanetární devastaci
Rubrika: Názory a polemiky (16.08.2012, 6507 přečtení)

Ukázka z knihy Mizející tvář Gaii
James Lovelock
Symboly jsou pro nás důležité - kříž a půlměsíc ovládaly životy a dějiny po dvě tisíciletí. Pro někoho je takovým všeprostupujícím symbolem modrobílá planeta Země, tak, jak ji kosmonauti poprvé viděli z vesmíru. Tento symbol se však zvolna mění, mizí bílý led, zeleň lesů a pastvin ustupuje pouštím, oceány ztrácejí modrozelený odstín a jsou průzračnější, namodralé jako bazén, protože se také stávají pouští...


První polovina roku 2012 s odchylkou 0,52 stupně Celsia
Rubrika: Statistické údaje (18.07.2012, 4873 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
První polovina letošního roku byla v globálu o 0,52 stupně Celsia teplejší, než je průměr za 20. století. Tato odchylka nepatří k nejvyšším - 10 z posledních 15 let bylo teplejších (v roce 2010 činila odchylka za stejnou část roku 0,7 stupně). Nad oceány bylo letos oproti průměru tepleji o 0,39 stupně (12. místo v pořadí), nad pevninou o 0,87 stupně Celsia (6. místo). Severní polokoule byla oproti průměru teplejší o 0,63 stupně (7.), jižní o 0,42 stupně Celsia (13.). Rekordně teplý byl první půlrok 2012 v USA. Vysoce nadprůměrné teploty převládaly i v Rusku, naopak poměrně chladno a deštivo bylo například v Austrálii. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA).


Sluneční erupce třídy X1,4
Rubrika: Sluneční aktivita (13.07.2012)

Sluneční erupce, 12.7.2012 Ve čtvrtek 12. července v 18:53 SELČ došlo v oblasti sluneční skvrny 1520 k erupci třídy X1,4 doprovázené koronálním výtryskem hmoty (CME). Vzhledem k nasměrování výbuchu (oblak plazmatu byl vyvržen směrem k Zemi) lze v dalších dnech (pravděpodobně 14.7.) očekávat geomagnetickou bouři.

GOES (souhrnný graf) /AKTUALIZOVÁNO 15.7./ Geomagnetická bouře začala 14. července kolem 20:00 SELČ. Bouře je o něco slabší, než vědci očekávali (Kp index 6, stupeň G2) a podle dostupných informací nezpůsobila žádné problémy. Ve vysokých zeměpisných šířkách by měla být po setmění viditelná polární záře.

Zdroje: Spaceweather.com, SolarHam, NOAA/SWPC, NASA - SDO
Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (31 příspěvků, číst vše, přidat)

Rekordní horka ve střední Evropě, v Británii nejdeštivější červen v historii měření
Rubrika: Statistické údaje (06.07.2012, 6029 přečtení)

Teplotní odchylky v Evropě - červen 2012 (NOAA) /AKTUALIZOVÁNO 6.7./ Do střední Evropy proudí velmi teplý vzduch od jihu. Především na jižní Moravě jsou od 30. června téměř každý den překonávány teplotní rekordy, zatímco v Čechách je výrazně chladněji. Je to způsobeno zvlněným frontálním rozhraním, které odděluje chladnější vzduch na západě a severozápadě od velmi teplého na východě a jihovýchodě. V oblasti rozhraní se často vyskytují bouřky, které už na řadě míst způsobily problémy.

V sobotu 30. června byly rekordy dosaženy na polovině meteorologických stanic v ČR. Odpolední teploty vystupovaly zpravidla nad 30 stupňů Celsia, nejtepleji bylo v Dyjákovicích v Jihomoravském kraji a to 35,3 stupně Celsia. 1. července byla nejvyšší teplota 35,8 stupně naměřena ve Strážnici. 2. července padl teplotní rekord například ve Štítné nad Vláří (33,2 °C) nebo ve Vizovicích (33,0 °C). 3. červenec byl rekordně teplý ve Valašském Meziříčí nebo ve Vsetíně (obojí 34,4 °C). 5. července vystoupily odpolední teploty nad 35 stupňů ve Strážnici (35,7 °C), Lednici (35,5 °C), v Brodu nad Dyjí (35,4 °C), Brně-Žabovřeskách (35,3 °C) a Kobylí (35,1 °C).


Blesková povodeň na Klatovsku
Rubrika: Extrémní počasí (04.07.2012)

Srážkové úhrny v ČR za 24 hodin, stav k 4.7.2012 13:00 SELČ Na Klatovsku zahrozila po bouřkách blesková povodeň. V důsledku přívalových srážek (srážkové úhrny až 80 mm/24 hod.) se zvýšily hladiny některých potoků a řek. Na Otavě, Křemelné a Úslavě platil třetí stupeň povodňové aktivity. Největší problémy však způsobily menší toky. Například hladina Mochtínského potoka v Soběticích vystoupala během večera 3. července téměř o dva metry a při výšce hladiny 220 cm a při průtoku 22 metrů krychlových za sekundu dosáhla o půlnoci na 4. července úrovně desetileté vody.

Nejvíce postiženy byly obce Kocourov a Mochtín. Zatopena byla asi desítka domů, velké škody byly způsobeny na komunikacích, strženy byly dva mostky v obci Úloh u Běšin. Hasiči evakuovali 37 osob z kempu Annín v Dlouhé Vsi, zachraňovali také 5 osob v Kříšovicích a 3 osoby v Těšetinech, celkem muselo být evakuováno přes sto lidí. Nepřímou oběť si vyžádala povodeň v Mochtíně, kde zkolabovala a zemřela jedna starší žena.

Zdroje: HZS Plzeňského kraje, Povodí Vltavy, ČHMÚ HPPS, ČHMÚ HPPS, Český rozhlas

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (3 příspěvků, číst vše, přidat)

Nejničivější požáry v historii Colorada, ve Španělsku nejhorší požár za posledních 20 let
Rubrika: Požáry (01.07.2012)

Zničené domy po požárech v Coloradu Američtí hasiči svádějí v těchto dnech těžký zápas s ohnivým živlem. Nejničivější požáry v historii Colorada zuří u města Colorado Springs, i jinde na území státu. Plameny spálily už 350 domů, 15 tisíc budov je ohroženo. Zemřeli nejméně dva lidé, další lidé jsou pohřešováni. Přes 30 tisíc lidí bylo evakuováno. Prezident Obama vyhlásil pro Colorado stav katastrofy. "Ať už jsou to požáry v Coloradu nebo záplavy v severních částech Floridy, když zasáhnou přírodní katastrofy, jako je tato, Amerika spojí své síly," prohlásil Obama.

Více než 2000 hasičů bylo nasazeno do boje s ohněm v oblasti Cortes de Pallas a Andilla ve Španělsku. Práci hasičů komplikuje horké suché počasí a silný vítr. Teploty dosahují až 40 stupňů Celsia. Plameny dosud spálily území o rozloze 20 tisíc hektarů, některé zdroje hovoří až o 45 tisících hektarech. Postiženo bylo více než 15 obcí, několik tisíc lidí bylo evakuováno. Požary jsou označovány jako jedny z nejhorších ve Španělsku za posledních 20 let. Zima 2011/2012 patřila na Pyrenejském poloostrově k nejsušším od poloviny minulého století.

Zdroje: CNN, White House, 20minutos.es, Euronews

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Extrémní vedra v USA, po silných bouřkách platí stav nouze
Rubrika: Extrémní počasí (01.07.2012)

Středozápad a východ Spojených států spalují v poslední dnech rekordně vysoké teploty, které přesahují 38 stupňů, místy i 40 a 41 stupňů Celsia. Stav nouze byl vyhlášen ve Washingtonu, D.C., v Ohiu, ve Virginii, v Západní Virginii a Marylandu. Úřady tak reagovaly na katastrofální následky mimořádně silné série bouřek, které způsobily velké materiální škody a usmrtily nejméně 12 lidí. Bouřky začaly v sobotu 30. června na Středozápadě a postupně se přesouvaly na východ. Vítr o rychlosti až 130 km/hod lámal stromy a strhával elektrické vedení. V sobotu večer byly bez elektřiny téměř 4 miliony lidí, v neděli ráno zůstávaly bez proudu 3 miliony obyvatel. Meteorologové navíc varovali před dalšími bouřkami.

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (0 příspěvků, číst vše, přidat)

Velmi teplé počasí v České republice
Rubrika: Statistické údaje (19.06.2012, 4409 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
V sílícím přílivu velmi teplého vzduchu od jihu byly v pondělí 18. června na řadě míst v České republice překonány teplotní rekordy. Stalo se tak například v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích nebo v Ústí nad Labem. Teplotní rekord byl vyrovnán v Praze-Klementinu. Maximální teploty vzduchu vystupovaly na většině území nad 30 stupňů Celsia. Nejvyšší teplota 35,4 °C byla naměřena v Dobřichovicích.


WWF: Lidstvo neúnosně vyčerpává přírodní zdroje, změna musí nastat co nejdříve
Rubrika: Ekologická devastace (20.05.2012, 8387 přečtení)

Rubrika: Ekologická devastace
Lidstvo žije nad možnosti planety. V současné době spotřebovává o 50 procent více přírodních zdrojů, než je planeta Země schopna unést. Nebo jinak řečeno, trvalo by nejméně 1,5 roku, než by Země dokázala nahradit zdroje, které lidé za jeden rok použijí.

Lidská společnost neustále zvyšuje svou poptávku po potravinách, vodě a energiích. Pokud by tento trend pokračoval, v roce 2030 by nám nestačil ani ekvivalent dvou planet, po roce 2050 by našemu druhu nestačily ani tři planety Země. V zájmu obnovení ekologické rovnováhy by lidé měli změnit způsob svého života, měli by omezit plýtvání a zlepšit hospodaření s vodou. Prioritou by se měla stát podpora obnovitelných zdrojů, snižování emisí skleníkových plynů a ochrana přírody. Vyzvala k tomu zpráva Living Planet Report 2012, kterou 14. května zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF).


Teplotní rekordy v ČR v pátek 11. května
Rubrika: Statistické údaje (12.05.2012, 5691 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
Ve vrcholícím přílivu teplého vzduchu byly v pátek 11. května 2012 na mnoha meteorologických stanicích v České republice překročeny teplotní rekordy. Na některých místech v Čechách vystupovaly odpolední teploty až k 32 stupňům Celsia, průměr maxim byl 28,6 stupně. Nejvyšší hodnoty byly naměřeny v Doksanech (31,9 stupně Celsia), Praze-Karlově (31,6 stupně), Neumětelích (31,3 stupně), Kopistech (31,3 stupně) a Plzni-Bolevci (31,2 stupně). Při teplotě 30,3 stupně Celsia byl o jednu desetinu stupně překonán i rekord v Praze-Klementinu z roku 1945. Průměrná denní teplota (21,2 stupně) na našem území byla 8,5 stupně nad normálem.


Yellowstonský supervulkán soptil častěji, ale s menší intenzitou
Rubrika: Sopečné erupce (06.05.2012, 7635 přečtení)

Rubrika: Sopečné erupce
Yellowstonský supervulkán byl v minulosti aktivnější, než se vědci domnívali. Podle dosavadních poznatků mělo k mohutným erupcím dojít opakovaně s odstupem zhruba 600-700 tisíc let - před 2 miliony, 1,3 miliony a 640 tisíci roky. Tým amerických a skotských vědců však pomocí nové přesnější argonové metody datování zjistil, že po erupci před 2 miliony let, kdy bylo vyvrženo přibližně 2200 kilometrů krychlových sopečného materiálu (dřívější odhad byl 2500 km3), následovala o 6 tisíc let později další erupce, při které se z nitra země dostalo na povrch 290 kilometrů krychlových materiálu. Je možné, že také pozdější erupce byly rozloženy do několika slabších výbuchů, které se odehrály krátce po sobě. Studie bude zveřejněna v červnovém vydání odborného časopisu Quaternary Geochronology.


Duben v ČR byl teplotně i srážkově normální, extrémně teplý byl jen závěr měsíce
Rubrika: Statistické údaje (01.05.2012)

Ilustrační obrázek Podle předběžných údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl duben 2012 na území ČR teplotně normální, teplota se od dlouhodobého průměru (1961-1990) odchýlila přibližně o +1 stupeň Celsia. Spadlo asi 75 procent srážkového normálu. Nejchladnějším dnem byla velikonoční neděle (8. dubna), nejteplejší byl konec měsíce, zejména 28. a 29. duben, kdy byla v Praze-Klementinu naměřena nejvyšší dubnová teplota od počátku měření v roce 1775. Největší srážky byly zaznamenány 15. dubna. Poslední dubnové dny byly velmi suché.

Leden byl na našem území ve srovnání s dlouhodobým průměrem teplejší o 2,6 stupně Celsia, únor byl velmi chladný s odchylkou -4,1 stupně, březen měl odchylku 2,7 stupně Celsia. V lednu spadlo 199 procent srážkového normálu, v únoru 91 procent, v březnu 38 procent.

Zdroje: Infomet/ČHMÚ, ČHMÚ

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (1 příspěvků, číst vše, přidat)

Teplotní rekordy v České republice
Rubrika: Statistické údaje (29.04.2012, 10227 přečtení)

Rubrika: Statistické údaje
/AKTUALIZOVÁNO/ Po zadní straně tlakové výše nad východní Evropou proudí do České republiky velmi teplý vzduch od jihu. Na většině míst byly v posledních dnech překonány teplotní rekordy. Odpolední maxima se v sobotu, neděli i pondělí pohybovala do 31 stupňů Celsia, v neděli se blížila až k hranici 32 stupňů. Také v úterý 1. května byly na řadě míst překonány teplotní rekordy, zejména na Moravě a ve Slezsku. V Praze-Klementinu se teplota v sobotu vyšplhala na 29,1 stupně Celsia, čímž byl překonán dosavadní rekord z roku 1866 o 3,2 stupně. V neděli bylo ještě tepleji - v Klementinu 30,7 stupně. Druhý den po sobě byla v Klementinu naměřena nejvyšší dubnová teplota od začátku sledování v roce 1775. Původní maximum 28,6 stupně Celsia platilo od 29. dubna 1800.


Protivládní demonstrace v Praze
Rubrika: Krize společnosti (21.04.2012)

Stop vládě Dnešní protivládní demonstrace v Praze, největší od listopadu 1989, se podle odhadu odborů zúčastnilo 120 tisíc lidí, policie počet demonstrantů odhadla na 80 až 90 tisíc. Protestní shromáždění na Václavském náměstí uspořádali odboráři společně s asi dvacítkou občanských iniciativ. Cílem jejich kampaně je zastavení vládních reforem, demise kabinetu a předčasné volby.

Další informace o kampani Stop vládě: http://www.stopvlade.cz/

Autor: Libor Kukliš | Vytisknout článek Diskuse (43 příspěvků, číst vše, přidat)  Významné dny
  Kniha ke stažení
  Slunce aktuálně
Slunce aktuálně

Počet dnů bez skvrn:
2016: 32 (9 %)  
2017: 56 (25 %)

Podrobnosti
  Země aktuálně
Globální teplotní odchylka
0,91 °C (1-12/2015)
0,95 °C (1-12/2016)
0,91 °C (1-6/2017)  

Koncentrace CO2
402,30 ppm (4/2016)
404,85 ppm (4/2017)

Lidská populace
7,4 miliardy (7/2017)

Index cen potravin FAO
175,2 bodů (6/2017)

  Nejčtenější články
» 21.04.2017 - 2186x
První čtvrtletí roku 2017 s odchylkou 0,97 stupně Celsia, březnová odchylka poprvé nad hranicí jednoho stupně bez ovlivnění jevem El Niňo (číst článek)


» 05.03.2017 - 2185x
Teplotní rekordy v ČR 4.3.2017 (číst článek)


» 06.03.2017 - 2076x
Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nejnižší v novodobé historii (číst článek)


» 26.03.2017 - 1690x
Začátkem března bylo dosaženo rekordně nízké maximum rozlohy mořského ledu v Arktidě a rekordně nízké minimum rozlohy mořského ledu v Antarktidě (číst článek)


» 21.03.2017 - 1562x
Globální teplota v prvních dvou měsících roku 2017 byla druhá nejvyšší v historii (číst článek)


» 25.04.2017 - 1261x
Jak hospodaření s dešťovou vodou ovlivňuje podobu měst (číst článek)


Gnosis - internetový magazín pro ty, kdo hledají poznání
Hlavní rubriky: Klimatické změny | Ničení Země | Další hrozby | Pomoc přírodě | Spiritualita, apokryfy | Záhady, zajímavosti | Ostatní
Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.
Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).
RSS | Atom | Vytvořeno v phpRS.
Provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2017