Ve světle ikon - dokončení nového filmu režiséra Bričkovského můžete podpořit i Vy

Autor: Převzato (různé zdr.), Rubrika: Další zajímavosti, Vydáno dne: 29.11.2017

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2017110005

Slovo "ikona" znamená jakýkoli "obraz" a je složeno ze dvou staroslovanských slov: "I" označuje "ingli", božskou sílu, Světlo. Slovo "koná" pak vyjadřuje "konání" - působení této síly na člověka skrze jakýkoli obraz - umělecký, přírodní, fotku, film. Zdeněk N. Bričkovský, režisér dokumentárních filmů s duchovní tématikou společně se svou ženou střihačkou Taťánou Novotnou už téměř rok pracují na filmu "Ve světle ikon". Je to film o Obrazech kolem nás a v nás. O obrazech lidských a Božských, o Světle, které z nich vyzařuje, o člověku jako Obrazu nejvyšším... Dokončení filmu, který až dosud financovali oba nezávislí tvůrci z vlastních zdrojů, můžete podpořit i Vy.

Tvorba ikony "Když jsem před lety natáčel na Sibiři dokumentární film V krajinách ticha," říká Zdeněk Bričkovský, "setkal jsem se s lidmi, kteří mi poodkryli tajemství působení obrazu na člověka. Schopnost soustředěným pozorováním - ztišením se, proniknout do "středu" obrazu - do přítomnosti a odtud získávat sílu a poznání... Toto téma mě natolik zaujalo, že jsem se na Sibiř vrátil a hledal lidi, kteří umí do této hloubky obrazu vstoupit či silné obrazy tvořit. Našel jsem je v městečku Jenisejsk... "

"Zjistil jsem, že každý obraz (umělecký, přírodní, fotka, film...) může být ikonou. Může... ale záleží na stavu mysli tvůrce, s jakou obraz tvoří a na mysli toho, kdo se na obraz dívá, kdo jej přijímá... Film „Ve světle ikon“ se snaží tento duchovní vztah člověka a obrazu zachytit a přiblížit. Dokument jsem natáčel převážně v Rusku - na Sibiři v městečku Jenisejsk, kde je významná ikonopisecká dílna a ve Žďárských vrších na Vysočině."

Více informací o filmu, námět, fotky, filmovou ukázku, naleznete na stránkách crowdfundingového portálu HitHit, kde je možné také finančně podpořit dokončení filmu.

Sedm filmů Zdeňka N. Bričkovského je k dispozici všem zájemcům volně ke shlédnutí na webu www.brickovsky.cz, případně na YouTube.


Zdeněk N. Bričkovský (*17.2.1968) je nezávislý filmový a divadelní režisér, scénárista, kameraman a producent. Po ukončení studia pedagogiky na Univerzitě Palackého v Olomouci a divadelní režie na DAMU v Praze začínal tvorbou na zakázku, převážně pro Českou televizi. V roce 1999 založil společnost DómFilm. Od roku 2003 pracuje na volné noze. Dokumentární filmy točil v Irsku, Mongolsku, Rusku i v České republice. Za některé z filmů získal ocenění na festivalech Jeden svět, Nadotek, Tourfilm Karlovy Vary či Finále Plzeň. Žije ve vesnici Odranec na Vysočině.

Z dosavadní filmografie: Irská pouť Patrikova (1996), Svetlojar – posvátné jezero (2001), Příběh o bájné zemi Bumba (2002), Sestup z hory snů (2004), Legenda o ptačím vejci (2005), Vorga – Cesta mezi břehy (2006), Oni, my a Skitskoj /dialog ve střižně/ (2008), Čekání na sobí spřežení (2010), V krajinách ticha /Nikolaj a Ludmila/ (2011), Fenomén /Duševní komfort Jurije Petroviče/ (2013), Raduga /slavnost duhy/ (2014), Nevyslovitelné (2016)


Ukázka z dokončovaného filmu "Ve světle ikon":
Odkazy: HitHit - VE SVĚTLE IKON, www.brickovsky.cz, Blog Zdeňka N. Bričkovského, YouTube kanál Zdeňka N. Bričkovského