Hurikán Irma pustošil Karibik i Floridu, škody by mohly přesáhnout 100 miliard dolarů

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 09.09.2017

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2017090002

Rubrika: Bouře, tornáda /AKTUALIZOVÁNO/ Po rekordních škodách, které ve Spojených státech na přelomu srpna a září způsobil hurikán Harvey, pustošil ostrovy v Karibiku a následně i Floridu hurikán pojmenovaný ženským jménem Irma. Škody způsobené hurikánem jsou obrovské. V Karibské oblasti se odhadují na více než 40 miliard dolarů, v USA by se mohly vyšplhat na 100 miliard dolarů, některé odhady jdou ještě výše a počítají se škodami až za 300 miliard dolarů. Zahynulo nejméně 82 lidí (z toho 39 v USA).

Své maximální intenzity dosáhla Irma 5. a 6. září, kdy ji provázel vítr o rychlosti až 295 kilometrů za hodinu, v nárazech až 360 kilometrů za hodinu. V té době přecházel hurikán přes ostrovy v severovýchodní části Karibiku. Na ostrově Barbuda bylo zničeno nebo poškozeno 95 procent budov. Na ostrově Svatý Martin se počet větrem poničených domů odhaduje na 95 procent, přičemž 60 procent je zcela neobyvatelných. Zasaženy byly také ostrovy Svatý Bartoloměj, Svatá Lucie, Anguilla, Panenské ostrovy a Portoriko.

Hurikán Irma nad Karibikem, 6.9.2017 /AKTUALIZOVÁNO/ Po rekordních škodách, které ve Spojených státech na přelomu srpna a září způsobil hurikán Harvey, pustošil ostrovy v Karibiku a následně i Floridu hurikán pojmenovaný ženským jménem Irma. Škody způsobené hurikánem jsou obrovské. V Karibské oblasti se odhadují na více než 40 miliard dolarů, v USA by se mohly vyšplhat na 100 miliard dolarů, některé odhady jdou ještě výše a počítají se škodami až za 300 miliard dolarů. Zahynulo nejméně 82 lidí (z toho 39 v USA).

Své maximální intenzity dosáhla Irma 5. a 6. září, kdy ji provázel vítr o rychlosti až 295 kilometrů za hodinu, v nárazech až 360 kilometrů za hodinu. V té době přecházel hurikán přes ostrovy v severovýchodní části Karibiku. Na ostrově Barbuda bylo zničeno nebo poškozeno 95 procent budov. Na ostrově Svatý Martin se počet větrem poničených domů odhaduje na 95 procent, přičemž 60 procent je zcela neobyvatelných. Zasaženy byly také ostrovy Svatý Bartoloměj, Svatá Lucie, Anguilla, Panenské ostrovy a Portoriko.

7. září dosahoval vítr rychlosti až 285 kilometrů za hodinu, v nárazech až 350 kilometrů za hodinu. V Dominikánské republice bylo rozbouřenými živly poškozeno 2721 budov, značné škody byly hlášeny i ze sousedního Haiti a z ostrovů Turks a Caicos.

8. září dosahoval vítr maximální rychlosti 250 kilometrů za hodinu, přešel přes několik Bahamských ostrovů (Inagua, Acklins) a postupoval k severnímu pobřeží Kuby, kde byl evakuován více než milion lidí. 9. září hurikán zesílil, vítr měl rychlost až 260 kilometrů za hodinu, v nárazech až 315 kilometrů za hodinu, později během dne se dostal nad Kubu a zeslábl na 205 kilometrů za hodinu.

10. září, kdy se Irma stočila na sever k Floridě, vítr měl rychlost až 215 kilometrů za hodinu, v nárazech až 260 kilometrů za hodinu. Na pobřeží USA tak Irma udeřila stejnou silou jako o dva týdny dříve Harvey. Na Floridě platil výjimečný stav, k evakuaci bylo vyzváno 6,5 miliónu lidí. Prezident Trump vyhlásil na Floridě stav přírodní katastrofy. 11. září nad pevninou měl vítr stále ještě rychlost až 135 kilometrů za hodinu, v nárazech až 195 kilometrů za hodinu.

Irma je historicky prvním hurikánem nejnebezpečnější 5. kategorie, který se přehnal přes Závětrné ostrovy a nejsilnější tropickou cyklónou, jaká byla kdy zaznamenána v Atlantském oceánu mimo Karibské moře a Mexický záliv. Hurikán se udržel v nejvyšší 5. kategorii (rychlost větru nad 252 km/h) nejdéle ze všech tropických cyklón v Atlantském oceánu v historii (3 dny, 3 hodiny), s výjimkou hurikánu Kuba z roku 1932, který měl maximální rychlost větru nad uvedenou hranicí ještě o tři hodiny déle.

Poprvé ve zdokumentované historii byly Spojené státy devastovány hned dvěma velmi silnými hurikány (4. nebo 5. kategorie) v jednom roce. Navíc oba letošní hurikány patřily k nejničivějším, způsobené škody by mohly překonat všechny předchozí katastrofy.


Hurikán Irma se blíží k Závětrným ostrovům, 5.9.2017 (NASA)

Satelitní fotografie z 5. září 2017 - hurikán Irma se blíží k Závětrným ostrovům (Malé Antily).


Trojice hurikánů nad Atlantikem, 8.9.2017 (NASA)

Snímek zobrazovacího radiometru VIIRS družice Suomi NPP z 8. září 2017 zachycuje trojici hurikánů nad Atlantikem. Vlevo hurikán Katia (max. rychlost větru 165 km/h, 2. kategorie), uprostřed hurikán Irma, vpravo hurikán José (max. rychlost větru 240 km/h, 4. kategorie).


Hurikán Irma u pobřeží Floridy, 10.9.2017 (NASA)

Satelitní fotografie z 10. září 2017 - hurikán Irma u pobřeží Floridy.


Povrchové teploty moře a dráha hurikánu Irma, 3.-6.9.2017 (NASA)

Povrchové teploty moře v prostoru Atlantského oceánu, Karibského moře a Mexického zálivu 5. září 2017. Uprostřed barevné škály je teplota 27,8 stupně Celsia, tedy prahová teplota, která již poskytuje dostatek tepelné energie pro existenci hurikánu. Teploty nad 30 stupňů umožňují zesílení hurikánu na rychlost větru přes 252 kilometrů za hodinu a dosažení nejvyšší 5. kategorie. Vyznačena je dráha hurikánu Irma od 3. do 6. září.


Trasa hurikánu Irma

Trasa a síla hurikánu Irma. Jednotlivé barevně odlišené kategorie podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice hurikánů jsou popsány zde.


Zdroje: NHC (NOAA), Wikipedia (Hurricane Irma), NASA Earth Observatory (2) (3)