Mapa Ukrajiny se změnila, Krymská republika se připojila k Rusku

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Krize společnosti, Vydáno dne: 18.03.2014

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2014030001

Ilustrační obrázek Rychlý sled událostí na Ukrajině vyústil v těchto dnech v osamostatnění Krymské republiky, která byla od roku 1954 součástí Ukrajiny. V nedělním referendu, které však Ukrajina, EU, USA a většina dalších států neuznala a odsoudila jako nezákonné, se přes 96 procent hlasujících při účasti téměř 82 procent voličů vyslovilo pro připojení k Rusku. A prezident Vladimir Putin dnes podepsal smlouvu o připojení Krymu a Sevastopolu k Ruské federaci. Ukrajinská vláda to sice označila za protiprávní a nedemokratický krok a vyzvala "všechny odpovědné státy a mezinárodní organizace, aby proti agresorovi skutečně účinně zakročily," realita je však taková, že kromě určitých spíše symbolických sankcí ze strany mezinárodního společenství Rusku nic vážného nehrozí.

Rychlý sled událostí na Ukrajině vyústil v těchto dnech v osamostatnění Krymské republiky, která byla od roku 1954 součástí Ukrajiny. V nedělním referendu, které však Ukrajina, EU, USA a většina dalších států neuznala a odsoudila jako nezákonné, se přes 96 procent hlasujících při účasti téměř 82 procent voličů vyslovilo pro připojení k Rusku. A prezident Vladimir Putin dnes podepsal smlouvu o připojení Krymu a Sevastopolu k Ruské federaci. Ukrajinská vláda to sice označila za protiprávní a nedemokratický krok a vyzvala "všechny odpovědné státy a mezinárodní organizace, aby proti agresorovi skutečně účinně zakročily," realita je však taková, že kromě určitých spíše symbolických sankcí ze strany mezinárodního společenství, Rusku nic vážného nehrozí.

Ilustrační obrázek Prezident Putin může být spokojen, jeho popularita na domácí scéně se zvýšila, podle průzkumů veřejného mínění podporuje připojení Krymu k Rusku 94 procent obyvatel. Je mezi nimi i řada Putinových kritiků. Například poslední prezident SSSR Michail Gorbačov prohlásil: "Jestliže byl Krym dříve připojen k Ukrajině podle sovětských zákonů, bez ohledu na mínění lidu, pak nyní sám lid se rozhodl tuto chybu napravit. Je třeba to uvítat, a ne zavádět sankce." Na Rudém náměstí v Moskvě připojení Krymu k Rusku oslavovalo přes sto tisíc lidí.

Spojené státy do ozbrojeného střetu s Ruskem samozřejmě nepůjdou. V důsledku zvýšeného napětí se však mimo jiné znovu diskutuje o plánech rozmístit prvky amerického systému protiraketové obrany v Polsku a ČR.

České politické strany se vyjadřují na dresu Ruska převážně velmi kriticky a nebrání se ani rozšíření sankcí. Jiný postoj mají komunisté nebo Hnutí Úsvit. Zatímco podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka působí Putin dojmem, že se chystá obnovit ruské impérium a sankce jsou v tuto chvíli jediné možné řešení, předseda poslaneckého klubu Hnutí Úsvit Radim Fiala řekl, že sankce nepodporuje, protože poškodí zájmy České republiky. Vláda by podle něj měla spíše řešit "zájmy české menšiny na Ukrajině, která se bojí projevů nacismu."

Co bude dál? Další vývoj na Ukrajině lze těžko předpovědět, v regionech na jihu a východě země, kde žije mnoho Rusů, bude stále potenciál ke konfliktům. Ruské sdělovací prostředky líčí situaci na Ukrajině jinak než média na Západě. V očích Rusů jsou v Kyjevě u moci extrémisté - banderovci, nacionalisté a neonacisté. Riziko ozbrojeného střetu mezi Ukrajinou a Ruskem nelze podceňovat. Ukrajinská armáda mobilizuje. Formuje se Národní garda. Na Krymu zatím stále zůstává 20 tisíc ukrajinských vojáků. Jeden voják dnes údajně padl po útoku ruských ozbrojenců na ukrajinskou vojenskou základnu v Simferopolu. Rusko tím mělo porušit příměří, které mělo platit do 21. března.

Případ Krymu dává naději ruskojazyčným menšinám nejen na Ukrajině. O připojení k Ruské federaci už požádali představitelé Podněstří, což je de facto nezávislý ale dosud neuznaný evropský stát, který se odtrhl od Moldavska. Stane se i ten součástí Ruska? Pravděpodobně ne. Krym je z historického i strategického hlediska pro Rusko nesrovnatelně důležitější. Pro Krym prostě stálo Putinovi za to jít do konfiktu s ostatními státy a riskovat sankce. Ale další zhoršování mezinárodních vztahů a vyostřování situace není ani v jeho zájmu.