Extrémní počasí na přelomu roku na severní polokouli

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 04.01.2014

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2014010001

Od začátku prosince působí ve Velké Británii, ale i ve Francii a v dalších evropských státech, nemalé škody silný vítr a vydatné srážky, které jsou spojené s přechody hlubokých tlakových níží. V těchto dnech čelí obyvatelé britských ostrovů nejhorší bouři za posledních 20 let. Tisíce domácností postihly záplavy. Podle britské meteorologické služby Met Office byl prosinec jedním z největrnějších měsíců od ledna 1993. Byl také velmi deštivý. Rekordně vysoké srážkové úhrny byly naměřeny především ve Skotsku.

Na otázky obyvatel tázajících se na příčiny tak extrémního počasí, odpovídají meteorologové s poukazem na velký rozdíl v teplotě vzduchu mezi chladnější Arktidou a teplými tropickými oblastmi v tomto ročním období. A také na tryskové proudění (jet stream), které je v posledních týdnech velmi silné a žene k západnímu pobřeží Evropy z Atlantiku jednu mohutnou cyklónu za druhou. Tryskové proudění ovlivňují různé faktory, kromě přirozené variability v podobě například kvazi-dvouleté oscilace (QBO) se diskutuje také o možných dlouhodobějších důsledcích klimatických změn.

Teplotní anomálie v Evropě v týdnu od 22. do 28.12.2013 (NOAA) Na nejrůznější extrémy není počasí na severní polokouli na přelomu let 2013 a 2014 rozhodně skoupé. Například v Kanadě a na severovýchodě USA se v těchto dnech potýkají s nebývale velkým množstvím sněhu, silným větrem a mrazy, mimořádný stav byl vyhlášen v New Jersey, Massachusetts i New Yorku.

Co se týče teplot, v Evropě převažovaly koncem prosince podprůměrně teploty pouze v Irsku, kolem průměru se pohybovaly ve Velké Británii a na jihu Evropy. Všude jinde byly ve srovnání s normálem teploty vyšší, zejména na severu a východě kontinentu. Abnormálně teplý byl závěr minulého roku v Rusku. Teplotní rekordy padaly také v České republice.

Sněhem pokrytý severovýchod USA, 3.1.2014 (NASA)

Snímek pořízený družicí Terra 3. ledna 2014 v 10:55 EST ukazuje sněhem pokrytý severovýchod USA. V regionu napadlo až 60 centimetrů nového sněhu.

Zdroje: Met Office, NASA Earth Observatory, NOAA/NCEP