Chladný režim Pacifické dekádové oscilace zpomalil tempo globálního oteplování

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Klimatické anomálie, Vydáno dne: 01.09.2013

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2013090002

Rubrika: Klimatické anomálie Studená fáze Pacifické dekádové oscilace (Pacific Decadal Oscillation), která začala někdy po roce 1998, zpomalila tempo globálního oteplování. Zpomalení je ovšem jen dočasné a po skončení chladného režimu, který se projevuje podnormálními teplotami ve východní části Tichého oceánu, lze očekávat rychlé stoupání průměrných teplot na Zemi. Vyplývá to z nové studie klimatologů ze Scrippsova oceánografického institutu (Scripps Institution of Oceanography), kterou zveřejnil časopis Nature.

Globální teploty v letech 1880-2012 - odchylky od průměru 1951-1980 (NASA/GISS) Studená fáze Pacifické dekádové oscilace (Pacific Decadal Oscillation), která začala někdy po roce 1998, zpomalila tempo globálního oteplování. Zpomalení je ovšem jen dočasné a po skončení chladného režimu, který se projevuje podnormálními teplotami ve východní části Tichého oceánu, lze očekávat rychlé stoupání průměrných teplot na Zemi. Vyplývá to z nové studie klimatologů ze Scrippsova oceánografického institutu (Scripps Institution of Oceanography), kterou zveřejnil časopis Nature.

Zatímco známější klimatické jevy El Niño a La Niña se střídají v periodě několika měsíců až let, teplé a studené režimy Pacifické dekádové (dlouhodobé) oscilace trvají mnohem déle - ve 20. století to bylo zhruba 20 až 30 let.

Chladné fáze probíhaly v letech 1890 až 1924 a 1947 až 1976. Ta současná začala někdy kolem roku 1999. Může tedy pokračovat ještě deset i více let. Kdy však opravdu skončí, nelze předpovědět.

Vědci při své práci využili inovativních metod počítačového modelování, díky čemuž mohli přesněji simulovat regionální klimatické anomálie. Výzkum ukázal, že současný chladný režim tichomořské oscilace se projevuje zejména v zimním období na severní polokouli. Chladné počasí převládá například na severozápadě Severní Ameriky, stejnou příčinu má i dlouhodobé sucho na jihu USA. V létě není působení chladnějších vod v Tichém oceánu tak markantní. Extrémní vlny veder spolu s dramatickým úbytkem mořského ledu v Arktidě tak mohou být přičítány celkovému trendu, potažmo rostoucí koncentraci skleníkových plynů v atmosféře.

"Se zvyšující se koncentrací oxidu uhličitého v zemské atmosféře rostou i globální teploty," řekla Anjuli Bamzai, vedoucí programu americké Národní vědecké nadace (National Science Foundation, NSF). "Ale v posledním desetiletí byla v trendu oteplování patrná 'mezera', což vědci nebyli schopni vysvětlit. Tito výzkumníci našli odpověď - dlouhodobé ochlazení tropických vod Tichého oceánu."

"Tyto přesvědčivé nové závěry názorně dokládají, jak východní část tropického Tichého oceánu ovlivňuje chování globálního oceánsko-atmosférického systému, v tomto případě se ukazuje zřejmý vliv na nedávnou prodlevu v globálním oteplování," prohlásil Dan Barrie, programový manažer amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).


Teplotní anomálie v Pacifiku, 14. - 21. 4. 2008 (NASA)

Na obrázku vycházejícím z měření družice Aqua jsou dobře vidět teplotní anomálie v prostoru Tichého oceánu v období 14. - 21. dubna 2008. Chladnější teploty v oblasti kolem rovníku jsou typickým projevem klimatického jevu La Niña. Podprůměrné teploty ve východní části Pacifiku od rovníku po Aljašku jsou charakteristické pro chladný režim Pacifické dekádové oscilace (PDO).


Index Pacifické dekádové oscilace, 1974 - 2013 (ESR)

Index Pacifické dekádové oscilace od roku 1974 do září 2013 (ESR).


Index Pacifické dekádové oscilace od roku 1950  (NOAA)

Index Pacifické dekádové oscilace od roku 1950 (NOAA).


Zdroje: Scripps Institution of Oceanography, Nature.com, NASA/GISS, NASA Earth Observatory, Earth & Space Research, NOAA