Hurikán Sandy zasáhl pobřeží Spojených států

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 28.10.2012

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2012100003

USA /AKTUALIZOVÁNO/ K východnímu pobřeží Spojených států dorazil v pondělí 29. října hurikán Sandy. Jeho příchod byl provázen vysokými vlnami, přívalovovými srážkami a větrem o rychlosti až 150 km/hod. V dalších hodinách postupovala slábnoucí post-tropická cyklóna pomalým tempem dále nad pevninu. Nejhůře zasaženy byly státy New Jersey a New York. Vzdemutá hladina v dolní části Manhattanu vystoupila 120 centimetrů nad rekordní úroveň dosaženou v roce 1960. Voda zaplavila i některé stanice a tunely metra. V newyorské čtvrti Queens vypukl rozsáhlý požár, který zničil přes 80 domů. Bez elektrické energie zůstalo více než 8 milionů domácností. Zahynulo 110 lidí, z toho v New Yorku 43. (V Karibiku zabil hurikán 69 osob.) Škody se odhadují na více než 50 miliard dolarů.

Stavební inspektoři rozhodli o tom, že v New Yorku (převážně ve čtvrtích Staten Island, Queens a Brooklyn) musí být kvůli poškození bouří strženo 200 domů, prověřeno bude ještě kolem 500 poškozených budov.

Intenzitu a zejména rozsah bouře ovlivnil mimořádný souběh nepříznivých okolností. Hurikán Sandy, který se rozvinul v samém závěru hurikánové sezóny, se pohyboval po velmi neobvyklé trase. Po spojení se studenou frontou ze západu a arktickým vzduchem ze severu vznikla nad severovýchodem Spojených států rozsáhlá a hluboká tlaková níže, jejíž pomalý postup byl provázen silným větrem a vydatnými srážkami. Situaci zhoršil i Měsíc v úplňku (vyšší příliv).

Hurikán Sandy u východního pobřeží USA, 29.10.2012 09:10 EDT (NASA, GOES-13) Předpokládaná trasa tropické cyklóny Sandy, prognóza NHC/NOAA,  29.10.2012


Zdroje: NASA, NASA-Terra/MODIS, NHC/NOAA, CNN