Ekvádor udělil azyl zakladateli WikiLeaks Assangeovi

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zdroje informací, Vydáno dne: 16.08.2012

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2012080003

Julian Assange Spoluzakladatel serveru WikiLeaks a rodák z australského Townsville Julian Assange, který se už dva měsíce ukrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, by mohl naleznout nový domov v Ekvádoru. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino dnes oznámil, že mu jeho země udělila politický azyl.

"Pan Assange má obavy o svoji osobní bezpečnost, život a svobodu kvůli obviněním ze špionáže a vlastizrady, které vůči němu byly vzneseny v USA. Tyto obavy se případně vztahují i na Velkou Británii, Švédsko a Austrálii. Jeho obavy byly shledány podloženými... Ve Spojených státech může čelit nespravedlivému procesu před vojenským soudem a hrozbě odsouzení na doživotí či trestu smrti. Pan Assange nemá ani podporu své země," prohlásil Patino.

Spoluzakladatel serveru WikiLeaks a rodák z australského Townsville Julian Assange, který se už dva měsíce ukrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, by mohl naleznout nový domov v Ekvádoru. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino dnes oznámil, že mu jeho země udělila politický azyl.

Julian Assange "Pan Assange má obavy o svoji osobní bezpečnost, život a svobodu kvůli obviněním ze špionáže a vlastizrady, které vůči němu byly vzneseny v USA. Tyto obavy se případně vztahují i na Velkou Británii, Švédsko a Austrálii. Jeho obavy byly shledány podloženými... Ve Spojených státech může čelit nespravedlivému procesu před vojenským soudem a hrozbě odsouzení na doživotí či trestu smrti. Pan Assange nemá ani podporu své země," prohlásil Patino.

Britské úřady hrozí, že Assangea zatknou za kažou cenu a v případě nutnosti vniknou i na půdu velvyslanectví, čímž by zásadním způsobem porušily diplomatický protokol. Ekvádor se proti takovému scénáři důrazně ohradil. Před budovou velvyslanectví dochází k potyčkám mezi policií a stoupenci Assangea.

Někteří američtí politici otevřeně volají po dopadení a tvrdém potrestání Juliana Assangea. Americká republikánská politička Sarah Palinová například požaduje, aby byl stíhán jako terorista. Poradce kanadského premiéra Tom Flanagan tvrdí, že by na něj měl být spáchán letecký atentát, protože si prý zaslouží smrt.


Assange je ochoten jednat o svém vydání do Švédska (19.08.2012)

Assange 19. srpna v projevu z balkónu ekvádorského velvyslanectví poděkoval vládám jihoamerických zemí a všem lidem, kteří ho podporují. Současně vyzval k propuštění amerického vojína Bradleye Manninga, který pro armádu pracoval jako bezpečnostní analytik. Manning je již dva roky vězněn v USA a hrozí mu výjimečný trest, protože poskytl tajné dokumenty WikiLeaks. Assange doufá, že hon na čarodějnice ze strany Spojených států skončí.

Mluvčí WikiLeaks Kristinn Hrafnsson sdělil agentuře AFP, že Julian Assange je ochoten jednat o svém vydání do Švédska, kde byl dvěma dívkami obviněn ze sexuálního zneužití, pokud mu švédská vláda zaručí, že ho nepředá do USA. Obvinění bývalých spolupracovnic WikiLeaks považuje Assange za politicky motivované. Jeho obhájce opakovaně vysvětloval, že švédští vyšetřovatelé jeho klienta nestíhají za znásilnění, ale za tzv. sex bez kondomu, který je ve Švédsku považován za přestupek.


Zdroje: Ministerio de Relaciones Exteriores, BBC News, Novinky, WikiLeaks, Wikipedia