Kde domov tvůj

Autor: Petr Ďásek, Rubrika: Tibet, Vydáno dne: 02.09.2011

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2011090001

Rubrika: Konkrétní pomoc Byl to dlouhý den strávený na prudkém slunci ve výšce přes 4 500 metrů. Už brzy ráno jsme jezdili po nomádských kempech a skupovali kozy. Časná ranní hodina, trocha teplého slaného čaje v žaludku a nadmořská výška z nás udělaly mátohy ploužící se (byť s vtipnými průpovídkami) za naším průvodcem Tenzinem a učitelem Kamalou. Vítejte v indických Himálajích, v Ladaku, na nomádských pláních!

Nakoupili jsme 83 koz od bohatých nomádů a rozdělili je mezi 10 nejchudších rodin. Jde o jednu z forem pomoci, kterou v tomto zapadlém koutě Himálají poskytuje občanské sdružení M.O.S.T. z Ostravy za přispění Ministerstva zahraničních věcí ČR. Důvodů této podpory je více...

Nákup koz od bohatých nomádů v Ladaku Byl to dlouhý den strávený na prudkém slunci ve výšce přes 4 500 metrů. Už brzy ráno jsme jezdili po nomádských kempech a skupovali kozy. Časná ranní hodina, trocha teplého slaného čaje v žaludku a nadmořská výška z nás udělaly mátohy ploužící se (byť s vtipnými průpovídkami) za naším průvodcem Tenzinem a učitelem Kamalou. Vítejte v indických Himálajích, v Ladaku, na nomádských pláních!

Nakoupili jsme 83 koz od bohatých nomádů a rozdělili je mezi 10 nejchudších rodin. Jde o jednu z forem pomoci, kterou v tomto zapadlém koutě Himálají poskytuje občanské sdružení M.O.S.T. z Ostravy za přispění Ministerstva zahraničních věcí ČR. Důvodů této podpory je více: Odpoledne byly kozy rozdány, zajištěna fotodokumentace, potvrzení. Sbalili jsme se, odjeli do Sumda, kde nás čekalo přespání v místní škole. Byli jsme plni plánů, nových nápadů. Nejdůležitější je umět sdělit, že dar 1 500 Kč = 1 koza, může hodně ovlivnit život tibetské nomádské rodiny. Zájemci najdou informace na našich stránkách www.protibet.org, nebo obdrží na vyžádání informace písemně. Vybrat si lze z několika projektů, podpořit lze i zasláním SMS ve tvaru DMS PROTIBET na číslo 87777.

Navečer jsem se šel projít vesnicí. V padající tmě se krčily malé hliněné domky s kamennými ohradami. Ticho občas přerušilo vzdálené zahýkání osla, zabečení kůzlátek uschovaných na noc do zemních jam. Z dálky mě začal vábit vzdálený nápěv. Šel jsme po sluchu. Písničku občas přerušil výbuch dětského veselí.

Společný zpěv s tibetskými dětmi Na schodech před obrovským modlitebním mlýnem seděly děvčata z naší výpravy. Byly obklopené houfem dětí. Píšťala z obyčejné trubky udávala rytmus. Melodie byla svižná, i když trochu tesklivá, připomínala ukolébavku. Nadšené Češky s místní drobotinou už hodnou chvíli nacvičovaly společný zpěv. Jednoduchou angličtinou zjistily i obsah písničky.

Na oplátku se posléze spustil český repertoár. Kočku, která leze dírou, vystřídala láska, bože láska, synek, který oral, ale málo, a další a další. Najednou se přede mnou ve tmě začaly jak na filmovém pásu odvíjet obrazy další písničky. Uprostřed vysokohorské pustiny jsem slyšel vody hučet po lučinách, bory šumět po skalinách a sady byly plné krásných květů. Bylo to vyznání vlídné zemi, zemi české. Je dobré mít svůj domov, místo, kam se lze vracet.

V tu chvíli mi přeběhl mráz po zádech. Začaly se mi hlavou honit útržky textu "tibetské ukolébavky", jejíž melodie mě zde před chvíli přilákala: "Sněžná hora pod modrým nebem, to je můj domov.... zelené pastviny plné ovcí a jaků, to je moje rodná země.... jezera barvy tyrkysu, to je milovaný Tibet." Další generace Tibeťanů vzpomínala písní na rodnou zemi, do které se nemůže vrátit. Písnička tak podobná zpěvu slepého muzikanta z Tylovy hry "Fidlovačka".

Byl to dlouhý den strávený na prudkém slunci ve výšce přes 4 500 metrů. Začaly mě štípat oči. Šel jsem spát...


Petr Ďásek,
občanské sdružení M.O.S.T.,
www.protibet.org


Členové občanského sdružení M.O.S.T. s Tibeťany
Společná fotografie členů občanského sdružení M.O.S.T. s Tibeťany před návratem do ČR