Katastrofální sucho na východě Afriky

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sucho a šíření pouští, Vydáno dne: 10.07.2011

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2011070002

Východní část Afriky, především oblast Somálského poloostrova, postihlo katastrofální sucho, které je nejhorší za posledních nejméně 60 let. Nedostatek dešťových srážek trvá už od listopadu 2010 a má vážné důsledky pro obyvatele v celém regionu. Meteorologové to dávají do souvislosti s klimatickým jevem La Niňa. Ten už sice skončil, změna se však projeví s odstupem půl roku, možná i později. Ani léto zřejmě příliš srážek nepřinese. V Džibuti, Etiopii, Keni, Somálsku a na východě Ugandy se počet lidí zavislých na humanitární pomoci zvýšil z 6,3 milionu v lednu na současných 10-12 milionů. V uprchlických táborech v Keni a Etiopii nalezlo útočiště 517 tisíc Somálců. Humanitární organizace žádají mezinárodní společenství o naléhavou finanční pomoc, aby mohly zajistit potraviny a vodu v dostatečném objemu.

Obrázek "Tohle je nejhorší potravinová krize 21. století a nás vážně znepokojuje, že by v krátké době mohlo být ztraceno velké množství životů. Lidé tam už přišli prakticky o všechno a krize se bude v následujících měsících zhoršovat, potřebujeme proto finanční prostředky, které by nám pomohly dostat k lidem životně důležité potraviny a vodu," apelovala Jane Cockingová, ředitelka mezinárodní charitativní organizace Oxfam.

"Africký roh prochází nejhorší potravinovou krizi dnešního světa. A situace se do příštího roku nezlepší. Pokud nebudeme mít dostatečné financování, budeme muset zastavit nebo omezit některé naše humanitární programy," upozornila Elizabet Byrsová, mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních operací.


Prognóza srážkových úhrnů na východě Afriky pro období červenec až září 2011 Situace v oblasti Afrického rohu, výhled na červenec až září 2011
Prognóza srážkových úhrnů v oblasti Afrického rohu - červenec až září 2011 (ICPAC, WMO, Met Office).


Zdroje: WMO, FAO, Český rozhlas, Oxfam, FSNAU