Klaus vetoval zákon o ochraně ovzduší, rozhněval tím ekology

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ekologická legislativa, Vydáno dne: 23.06.2011

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2011060007

Prezident Václav Klaus nepodepsal zákon o ochraně ovzduší a vrátil ho Poslanecké sněmovně k projednání. "Zákon, který přináší výraznou změnu v systému omezování znečištění, který není vládním návrhem, nýbrž poslaneckou iniciativou, a který zavádí sporné regulační mechanismy, neprošel standardní legislativní procedurou," argumentuje Klaus. Na čistotě ovzduší zejména v dlouhodobě poškozených průmyslových aglomeracích mu prý velmi záleží, nemůže se však "smířit se zákonem, který zamýšlené pozitivní výsledky nepřinese a navíc bude mít za následek nezamýšlené důsledky negativní... Zákon zvyšuje míru regulace podnikání tím, že umožňuje vládě nařídit omezení výroby firmy bez ohledu na to, zda konkrétní firma emisní limity plní či nikoli. Zákon dává obcím právo udělovat výjimky povolující vjezd do nízkoemisních zón a výjimky z územních emisních stropů. Oba typy výjimek vytvářejí prostor pro korupci a voluntarismus."

Smog Rozhodnutí prezidenta ostře kritizovali představitelé ekologických sdružení.

"Prezidentovo veto škodí zdraví. Kvůli ideologickým frázím budou statisíce lidí úplně zbytečně dál dýchat škodliviny. Nejde pouze o výfukové plyny. Zákon obsahuje také důležité klauzule, které by umožnily řešit katastrofální zimní smog na Ostravsku," prohlásil programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) považuje rozhodnutí prezidenta Václava Klause vetovat novelu zákona o ovzduší jako mimořádní hloupý způsob, jak sabotovat zlepšování kvality ovzduší v České republice. Zdůvodnění Václava Klause je podle něj iracionální a nekompetentní. Nízkoemisní zóny i územní emisní stropy jsou naprosto standardní a ověřené nástroje v oblasti ochrany ovzduší, které prokázaly dobré výsledky v řadě zemí Evropy.

"Podle dostupných analýz znečištění ovzduší v České republice zbytečně zabíjí tisíce lidí. Česko proto může být ohroženo tím, že nečiní dostatečné kroky pro ochranu zdraví svých obyvatel. V červnu 2011 vypršela Česku výjimka pro porušovaní platných limitů znečištění ovzduší prachem a hrozí mu tedy jak možné žaloby ze strany vlastních občanů, jejichž práva porušuje, tak i citelná sankce ze strany Evropské komise za každý den ignorování směrnice o kvalitě ovzduší," upozornil Šuta.

"Nízkoemisní zóny úspěšně fungují v Německu, Velké Británii, Holandsku, Dánsku nebo Švédsku a připravují se např. v Portugalsku, Francii, Rakousku nebo Itálii. Tvrzení Václava Klause, že jejich zavedení nepomůže životnímu prostředí je mimořádně hloupé. Že jde o zjevný nesmysl, lze doložit řadou odborných studií, např. ze Dánska, Švédska nebo Německa. Také Klausovo strašení arbitrážemi je iracionální. V zahraničí došlo k několika pokusům napadnout existenci nízkoemisních zón nebo emisních stropů, ale skončily fiaskem. Je smutné, že muž vydávající sám sebe za otce kapitalismu v Česku, papouškuje falešné argumenty z agitace českých komunistů, kteří jako jediní zákon v Poslanecké sněmovně nepodpořili," dodal Miroslav Šuta.

Prezident ve svém zdůvodnění vrácení zákona poukázal na rozdílná stanoviska Senátu a Poslanecké sněmovny a doporučil vyčkat na vládní návrh, který by měl zohlednit připomínky věcného i legislativního charakteru. Pro zákon, který předložili poslanci z Moravskoslezského kraje, hlasovali poslanci vládních i opozičních stran. Podpořil jej také ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už avizoval, že jej Klausovo veto překvapilo a zasadí se o jeho přehlasování.


Zdroje:
- Klaus.cz (23.6.2011, Prezident vetoval zákon o ovzduší)
- Econnect (23.6.2011, Klaus sabotuje čistější ovzduší mimořádně hloupým způsobem...)
- České noviny (23.6.2011, Klaus vetoval zavedení zón se zákazem pro neekologické vozy)