Španělská (brzy evropská) revoluce

Autor: Alexander Ač, Rubrika: Krize společnosti, Vydáno dne: 16.06.2011

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2011060005

Španělsko (a zbytek Evropy) čeká velká a bolestivá transformace. V tomto státě je více než dvacetiprocentní nezaměstnanost, nejvyšší v zemích EU. Přes 43 procent lidí mladších 25-ti let nemá práci. Může se to skončit jinak než revolucí?

Ve Španělsku se rodí hnutí za "Skutečnou demokracii", jak informuje například i deník SME. Španělský ekonom Jose Luís Sampedro Sáez na videu o zrodu nového hnutí ve Španělsku říká: "Tento systém je už teď v rozkladu, zkorumpovaný a opravdu se rozpadá."Vynikající video, doporučuji shlédnout celé.


Ve Španělsku došlo k jedné z největších hypotečních bublin ze všech zemí. V letech 1987 až 2008 stouply ceny bytů více než sedminásobně! Pro srovnání, v USA za stejné období vzrostly ceny nemovitostí "pouze" trojnásobně. Více srovnání viz. interaktivní grafy v The Economist:


Španělsko - hypoteční bubliny


Tato bublina způsobená nadměrným zadlužováním vedla k neudržitelné poptávce po nemovitostech a vzniku tzv. "míst duchů", anebo chcete-li "ghost towns" (Podobně, jako se to stalo v Irsku):


Španělsko - hypoteční bubliny
Nově vybudované čtvrtě nikdo neosídlil a pomalu se rozkrádají. Mimochodem, ještě daleko horší situace je v Číně.

Zdroj: The New York Times


Španělsko postavilo v letech 1997-2006 více nemovitostí než Anglie, Francie a Německo dohromady! Španělské banky mohou klidně vyhlásit bankrot. Finanční "záchrana" Španělska je nemožná, a brzy si to uvědomí i dluhopisové trhy:


Španělsko - hypoteční bubliny
Zdroj: Bloomberg


Už dnes si Španělská vláda půjčuje na 10 let při úrocích 5,5 procent, takže na bezproblémové splácení potřebuje vytvářet aspoň 5,5 procentní ekonomický růst. To je v současné situaci nemožné, a dramatický nárůst úroků na dluhopisy je otázkou (krátkého) času. Tento nárůst může například odstartovat (nevyhnutelný) krach Řecka.

Nezaměstnanost ve Španělsku se bude nadále zvyšovat, stejně jako se zvyšují rozdíly mezi chudými a bohatými (to všechno je důsledek předcházející hypoteční bubliny). Španělsko však čelí ještě dalšímu dlouhodobému problému, a tím je vysoká závislost na ropě.

Španělsko patří v EU k zemím s nejvyšším podílem spotřeby ropy na celkové spotřebě energie, jak bylo na tomto blogu připomínáno už několikrát. Vzestup ceny ropy na světových trzích, který předcházel finanční krizi, finančně znevýhodnil Španělsko více než ostatní státy a způsobil pokles produktivity práce (relativně oproti ostatním zemím; podobně tomu bylo i v Řecku, Irsku a Portugalsku).

Kombinace nemožnosti reálného (ne fiktivního) ekonomického růstu (tj. růstu spotřeby energie), rostoucí populace a nezaměstnanosti, zvětšujících se rozdílů mezi bohatými a chudými (důsledek neudržitelného zadlužování) znamená efektivní bankrot Španělska (a mimochodem celé Evropy, USA či Japonska).

Jakkoliv sympatizuji s hnutím za "Skutečnou demokracii" (Španělé se probudili dříve než zbytek Evropy), doporučuji Španělům, aby dramaticky snížili svoje očekávání ohledně budoucnosti. Protože minulost ani v nejmenším nebude připomínat budoucnost, ať se nám to líbí nebo ne. Nejen španělská párty se totiž (rychle) končí.

Za velkou část problémů si totiž lidé mohou sami, především ignorováním dlouhodobých finančních, energetických a ekologických trendů.

Revoluce ve Španělsku se rozšíří do celé Evropy.


Alexander Ač, 13.6.2011
http://ac.blog.sme.sk/


Zdroj: Alexander Ač - SME Blog (13.6.2011, Španielska (čoskoro európska) revolúcia)