Silných zemětřesení přibývá, vstoupili jsme do období neklidu?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zemětřesení, Vydáno dne: 26.03.2011

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2011030005

Severovýchod Barmy zasáhlo ve čtvrtek 24. března silné zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 75 obětí na životech. Epicentrum otřesů o magnitudu 6,8 (podle USGS) nebo 7,2 (podle čínských seizmologů) se nacházelo nedaleko hranic s Čínou, Thajskem a Laosem. Zničeno bylo více než 400 domů. Před pouhými 14 dny (10.3.) bylo ve stejné oblasti zaznamenáno jiné zemětřesení, při kterém zemřelo 27 osob.

Odhady škod způsobených rekordně silným zemětřesením a vlnou tsunami v Japonsku se už vyšplhaly na 309 miliard dolarů, jde tedy o nejničivější (z hlediska materiálních škod) katastrofu v historii. Zničeno nebo vážně poškozeno bylo více než 125 000 budov. Počet mrtvých a pohřešovaných pravděpodobně přesáhne 30 tisíc. Celý svět i nadále s obavami sleduje vývoj v jaderné elektrárně Fukušima, kde se dosud nepodařilo obnovit chlazení u několika reaktorů a zabránit úniku radioaktivity. Zamoření bylo zjištěno i v moři 300 metrů od pobřeží. Naměřená úroveň radiace je tam 1250krát vyšší, než je povolený limit.

Pacifický Kruh ohně Devastující zemětřesení v Japonsku vyvolalo spekulace o tom, že stejná katastrofa hrozí nyní také Kalifornii, která se podobně jako Japonsko nachází na rozhraní Pacifické litosférické desky.

"Pacifický severozápad, to, co nazýváme Kaskádová subdukční zóna, má stejné charakteristiky jako zlom u jihovýchodního pobřeží Japonska - i zde se oceánská deska podsouvá pod pevninskou," upozorňuje James Gaherty z Lamont Research Center při Kolumbijské univerzitě. "Kruh ohně je vlastně řetězcem velmi rozsáhlých zlomů souvisejících s Pacifickou deskou interagující s okolními deskami."

Pacifická deska "Podívejte se na Pacifickou desku jako na čtverec. Měli jsme velké zemětřesení na severozápadní straně čtverce (Japonsko). 22. února došlo k zemětřesení v Christchurch na Novém Zélandu v jihozápadní části čtverce. V minulém roce jsme měli velké zemětřesení v Chile na jihovýchodě tohoto čtverce. Čtvrtou stranou je oblast se zlomem San Andreas a Kaskádovou zónou," řekl autor populárně vědeckých knih Simon Winchester.

Přestože většina seizmologů odmítá úvahy o tom, že by zemětřesení v Japonsku mohlo zvýšit pravděpodobnost podobné události u pobřeží Severní Ameriky, faktem je, že v oblasti zlomu San Andreas se velké zemětřesení očekává už řadu let.

"Kalifornie je ve velkém nebezpečí," varoval Gaherty. "Magnituda 9 tady asi nehrozí, ale magnituda 8 je pravděpodobná," dodal americký futurolog Paul Saffo.

"V USA se nyní mluví o tom, že není konec zemětřesným otřesům, že se to pomalu posouvá od Nového Zélandu přes Japonsko až do pásma, které je mezi Kamčatkou a Aljaškou," řekl pro Český rozhlas Václav Cílek, ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR. "Budou-li další zemětřesení třeba za pár měsíců na Aljašce, budou se cítit lidé ohroženi v okolí zlomu San Andreas. To už hodně spekuluji. V Los Angeles se čeká velké zemětřesení už desítky let. To kdyby tam přišlo, padnou pojišťovny, padnou pravděpodobně zajišťovny, padne kurz amerického dolaru, co to udělá s cenami ropy, vlastně nevíme. Japonské zemětřesení se nás teď zdánlivě netýká, ale během půl roku nebo roku nás může velmi bolestivě zasáhnout."

Zvláštní je, připouštějí seizmologové, že téměř 40 let od poloviny 60. let minulého století nebylo na Zemi zaznamenáno žádné zemětřesení o magnitudu 8,5 nebo vyšším a od roku 2004 už bylo takových otřesů pět. Je to jen náhoda?

Zajímavou úvahu rozvinul Václav Cílek:

"Mohli bychom říct, že v klimatologii, vulkanologii, ve vědách o zemi se obecně střídají období, která bychom mohli označit jako období klidu a neklidu. Ono se to pozná většinou až zpětně a třeba jenom na základě statistik. Ale vypadá to tak, že jsme vstoupili do období neklidu. A teď je otázka, jaká je příčina toho neklidu. Pokud se jedná o velké cykly, tak se většinou neklid hledá v nějakém kosmickém faktoru - v působení Slunce nebo vychylování Slunce ze svého těžiště působením hmotných planet. Je tady možná jedna příčina, která se různým způsobem propracovává do různých aspektů, ať už je to klima nebo třeba zemětřesení."


Zemětřesení - aktuální přehled a rozcestník Šipka


Zdroje:
- Mail Online (15.03.2011, Is California next? Experts warn U.S. West Coast could be next victim of devastating earthquake on Pacific's 'Ring of Fire')
- Xinhuanet.com (26.03.2011, Myanmar quake claims 75 lives)
- Xinhuanet.com (26.03.2011, Damages in quake-hit Tarley, Myanmar)
- BBC News (26.03.2011, Japan nuclear plant: Radioactivity rises in sea nearby)
- Český rozhlas (18.03.2011, Hovory o vědě)