Začátek roku 2011: Rekordní záplavy v Austrálii a Brazílii, velká voda v Evropě a na Srí Lance

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 16.01.2011

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2011010007

S rekordně ničivými povodněmi bojují na začátku roku 2011 lidé v Austrálii a Brazílii, záplavy jsou i na Srí Lance a v Německu. Řeky se v posledních dnech rozvodnily i v České republice. Extrémní dešťové srážky v Austrálii jsou dávány do spojitosti s fenoménem La Niňa. Tento jev by mohl být i příčinou dešťů na Srí Lance, protože aktuálně zasahuje dále na západ, než je běžné. I přes přirozenou proměnlivost klimatického systému je rok od roku jasnější, že se podnebí na naší planetě rychle mění. Stále častěji se objevují nezvyklé poruchy a anomálie v atmosférické cirkulaci, častější jsou i extrémní výkyvy počasí. Zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) uvádí, že rok 2010 byl nejteplejší a nejdeštivější v historii měření.

Povodně v Brazílii, leden 2011 Přívalové deště způsobily ničivé povodně a sesuvy půdy v Brazílii. Podle meteorologů během několika dnů napršelo v oblasti o velikosti 2,5 tisíce kilometrů čtverečních nedaleko Rio de Janeira více vody, než jindy za celý měsíc. Úřady ve městech Nova Friburgo, Teresópolis, Petrópolis a Sumidouro evidují už 711 obětí na životech (k 19.1.). Jejich počet však není konečný. Záchranáři ještě nevyprostili řadu těl ve vesnicích zavalených bahnem. Mnoho lidí se pohřešuje. Lékaři také upozornili na riziko šíření infekčních nemocí. Jde o nejhorší živelnou katastrofu v dějinách Brazílie. Prezidentka Dilma Rousseffová vyhlásila tři dny národního smutku.

Ani rozsáhlé záplavy, které postihly Austrálii, nemají v tamní historii obdoby. V obtížné situaci jsou tisíce obyvatel Brisbane, kde bude podle vládních odhadů třeba znovu postavit nebo kompletně zrekonstruovat na 30 tisíc domů. Při záplavách, které začaly už v prosinci, zahynulo 44 lidí. Postižena je oblast o velikosti Německa, Francie a Polska dohromady. Rozvodněné řeky zaplavily 86 měst, zejména v Queenslandu, ale i ve státech Victoria a Nový Jižní Wales. Celkové škody se odhadují na 30 miliard australských dolarů. Vláda uvažuje o zvýšení zdravotního pojištění o 1,5 procenta, aby získala peníze na obnovu zničených oblastí. Nejnovější zpráva meteorologického úřadu z 14. ledna informovala o rekordních srážkách v Tasmánii.

Nezvykle silné monzunové deště vyvolaly v první polovině ledna záplavy na Srí Lance. Vodní živel připravil o život nejméně 32 lidí, postižen byl více než 1 milión obyvatel. Zcela zničeny byly téměř 4 tisíce domů, více než 19 tisíc obydlí bylo poškozeno. Zkáze podlehla také část úrody rýže.

Po oteplení a deštích v týdnu od 10. do 16. ledna se rozvodnily některé řeky v Německu, Rakousku a České republice. V německém Wertheimu bylo zatopeno 450 domů. Na náměstí stála voda do výšky 80 centimetrů. Zaplaveny byly i domy v Koblenzi. Ve Frankfurtu nad Mohanem, v Pasově a Řezně chránily historickou zástavbu protipovodňové bariéry. Dva lidé při povodních utonuli.

Profesor Stefan Rahmstorf z Institutu pro výzkum vlivu podnebí v Postupimi (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK) konstatoval, že se četnost extrémních jevů v posledních deseti letech značně zvýšila. Navíc se podle něj začaly objevovat nové, dosud nevídané extrémy.

Neblahý trend potvrzuje i statistika pojišťoven. V loňském roce vzniklo klientům pojišťoven v České republice přes 100 tisíc škod. To je nejvíce od roku 1997. Sněhové přívaly, krupobití a povodně v květnu, červnu, srpnu a září způsobily škody v řádu miliard korun.


(Aktualizováno 19.1.2011)


Zdroje: Bureau of Meteorology, Met Office, Nassauische Neue Presse, Daily Mirror, Finanční noviny