La Niňa je stále při síle, vydrží asi až do léta 2011

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Klimatické anomálie, Vydáno dne: 28.12.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010120008

Rubrika: Klimatické anomálie Klimatický jev La Niňa (v překl. ze španělštiny "děvčátko"), který se rozvinul v červnu až červenci 2010, patří mezi nejsilnější od roku 1960. Srovnatelnou anomálií byla La Niňa v letech 1988-1989. Současná epizoda je zatím stále velmi silná a bude ještě pokračovat několik měsíců. Skončit by mohla na jaře nebo v létě 2011. Ve střední a východní části Tichého oceánu jsou nyní povrchové teploty až o 4 stupně Celsia nižší než normálně.

La Niňa ovlivňuje počasí v rozsáhlých částech planety. Například Venezuelu a Kolumbii zasáhly v uplynulých týdnech a měsících nejvydatnější srážky za 40 let. Záplavy a sesuvy půdy si tam vyžádaly stovky obětí. Povodně jsou i v Austrálii. Na východě kontinentu spadlo v listopadu nejvíce srážek za posledních deset let, listopad v Austrálii byl navíc nezvykle chladný. Čína se letos potýkala s nejhoršími záplavami za několik desetiletí.

Teplotní anomálie, 15.12.2010 Klimatický jev La Niňa (v překladu ze španělštiny "děvčátko"), který se rozvinul v červnu až červenci 2010, je jedním z nejsilnějších od roku 1960. Srovnatelnou anomálií byla La Niňa v letech 1988-1989. Současná epizoda je zatím stále velmi silná a bude ještě pokračovat několik měsíců. Skončit by mohla na jaře nebo v létě 2011. Ve střední a východní části Tichého oceánu jsou nyní povrchové teploty až o 4 stupně Celsia nižší než normálně.

La Niňa ovlivňuje počasí v rozsáhlých částech planety. Například Venezuelu a Kolumbii zasáhly v uplynulých týdnech a měsících nejvydatnější srážky za 40 let. Záplavy a sesuvy půdy si tam vyžádaly stovky obětí. Povodně jsou i v Austrálii. Na východě kontinentu spadlo v listopadu nejvíce srážek za posledních deset let, listopad v Austrálii byl navíc nezvykle chladný. V prosinci postihly severovýchod Austrálie nejhorší záplavy za 50 let. Také Čína se letos potýkala s nejhoršími záplavami za několik desetiletí.

Světová meteorologická organizace (WMO) označila sérii extrémních výkyvů počasí v roce 2010 za bezprecedentní. Vysvětluje to s poukazem na probíhající klimatické změny.

"Tato La Niňa je jedna z nejsilnějších za uplynulou polovinu století. Potrvá zřejmě až do léta na severní polokouli," řekl Bill Patzert, oceánograf a klimatolog z NASA/JPL. "Mezi její důsledky patří prudké deště a záplavy, které poškodily úrodu a zatopily domy v Austrálii a Asii. Měly také za následek povodně na severu Jižní Ameriky a sucho v Argentině. Tato mocná malá dáma roznáší svoje prokletí i požehnání po celé planetě."


Srážkové anomálie, 23.11.-22.12.2010


Zdroje: NASA Earth Observatory, Bureau of Meteorology, WMO