Globální oteplování může vést k chladnějším zimám v Evropě

Autor: Převzato (různé zdr.), Rubrika: Klimatické anomálie, Vydáno dne: 09.12.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010120004

Rubrika: Klimatické anomálie Globální oteplování může mít paradoxně za následek chadnější zimy v Evropě. Úbytek mořského ledu v Arktidě totiž vyvolává silné anomálie v atmosférickém proudění a zvyšuje pravděpodobnost vpádů studeného vzduchu do rozsáhlých oblastí na severní polokouli.

"Tyto anomálie by mohly ztrojnásobit pravděpodobnost studených zimních extrémů v Evropě a severní Asii," upozornil v listopadu Vladimir Petoukhov, klimatolog z Institutu pro výzkum vlivu podnebí v Postupimi (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). "Poslední drsné zimy, jako byla ta v loňském roce nebo v letech 2005-2006, nejsou v rozporu s koncepcí globálního oteplování, ale spíše ji doplňují," dodal Petoukhov.

Globální oteplování může mít paradoxně za následek chadnější zimy v Evropě. Úbytek mořského ledu v Arktidě totiž vyvolává silné anomálie v atmosférickém proudění a zvyšuje pravděpodobnost vpádů studeného vzduchu do rozsáhlých oblastí na severní polokouli.

Arktida "Tyto anomálie by mohly ztrojnásobit pravděpodobnost studených zimních extrémů v Evropě a severní Asii," upozornil v listopadu Vladimir Petoukhov, klimatolog z Institutu pro výzkum vlivu podnebí v Postupimi (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). "Poslední drsné zimy, jako byla ta v loňském roce nebo v letech 2005-2006, nejsou v rozporu s koncepcí globálního oteplování, ale spíše ji doplňují," dodal Petoukhov.

Alexander Ač z Ústavu systémové biologie a ekologie AV ČR v Brně k tomu na svém blogu 5. prosince uvedl toto:

"Jeden známý český klimaskeptik mi nedávno v e-mailu napsal, že když je zima, "alarmisti" jsou ticho. Není to úplně pravda, protože se objevují důkazy, že na letošním chladném nástupu zimy se částečně podílí i globální oteplování. Jak?

Zpětné vazby v klimatickém systému jsou nevyzpytatelné. Na první pohled se zdá nemožné, aby oteplování atmosféry vedlo k chladnějšímu počasí v některých oblastech světa. Ukazuje se, že to možné je, a vysvětlení není až tak složité.

Nedávný výzkum klimatologa Vladimíra Pethoukova ukazuje, že malá rozloha ledu v Barentsově a Karském moři (společná rozloha téměř 2,3 mil. km2) může způsobit extrémně chladné zimy na kontinentech severní polokoule včetně Evropy. Úbytek ledu v těchto oblastech je důsledkem oteplujících se oceánů a rostoucích teplot vzduchu. V abstraktu článku publikovaném v časopise Journal of Geophysical Research Petoukhov píše:

"Nedávné celkové oteplení severní polokoule bylo spojené s několika silnými zimami nad kontinenty, jako například s extrémní zimou v Evropě a severní Asii v letech 2005-2006. Zde ukazujeme, že anomální pokles koncentrace ledu v zimě v oblasti Barentsova a Karského (B-K) moře, může způsobit extrémně chladné zimy, jako ty v letech 2005-2006."

Opakuje se podobná situace i tuto zimu? Petoukhov komentuje: "Právě včera jsem se díval na rozlohu ledu v B-K mořích a byla velmi nízká. Téměř tak nízká jako v letech 2005-2006," řekl pro server Reporting Climate Science 2. prosince.

Pethoukov vysvětlil, že je problematické oddělit vliv tzv. Severoatlantické oscilace (NAO) a vliv poklesu rozlohy ledu v B-K mořích. Například loňskou poměrně chladnou zimu vysvětlují klimatologové právě silnou negativní fází Arktické oscilace (která souvisí s NAO). Také ve druhé polovině listopadu byl index NAO na nízké úrovni. Podle něj, je-li index NAO nízký, vede to k chladnějším zimám i bez vlivu B-K moří.

Portál Reporting Climate Science dále informuje:

"Korelace mezi snížením rozlohy ledu a ochlazováním nad kontinenty je velice silná, ukazuje výzkum. Jiná vysvětlení spojující globální oteplování a chladné zimy, jež zahrnují sníženou aktivitu Slunce či změny v proudění Golfského proudu, ukazují nižší korelaci. Avšak vliv NAO může interagovat s poklesem ledu a mohou se navzájem zesilovat, uzavírá studie. To je to, co pozorujeme dnes, domnívá se Petoukhov."

Takže oteplování atmosféry a úbytek ledu v mořích okolo Arktidy paradoxně vede k chladnějším zimám. Dobrá zpráva je, že nejchladnější zima za posledních 1000 let nás určitě nečeká."Tolik Alexander Ač. Doplním ještě dva aktuální grafy:


Index Severoatlantické oscilace (NAO) k 9.12.2010 + prognóza
Index Severoatlantické oscilace (NAO) k 9.12.2010 + prognóza.


Index Arktické oscilace (AO) k 9.12.2010 + prognóza
Index Arktické oscilace (AO) k 9.12.2010 + prognóza.


Zdroje:
- PIK (16.11.2010, Global Warming could cool down temperatures in winter)
- Alexander Ač - SME Blog (05.12.2010, Studená zima v Európe súvisí s globálnym otepľovaním)
- NOAA/CPC (Climate Prediction Center - Monitoring Weather and Climate)