U korejského pobřeží začalo vojenské cvičení, KLDR pohrozila útokem

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Války, teror, ZHN, Vydáno dne: 28.11.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010110020

Krize na Korejském poloostrově, která eskalovala po ostřelování ostrova Jonpchjong 23. listopadu, se dále vyhrocuje. V neděli začalo ve Žlutém moři čtyřdenní americko-korejské vojenské cvičení. USA do oblasti vyslaly mj. letadlovou loď USS George Washington. Severní Korea to považuje za "neodpustitelnou provokaci", na kterou bude tvrdě reagovat. Varuje před "nepředvídatelnými následky". V případě narušení teritoriálních vod prý odpoví "vojenským úderem". Severokorejská armáda podle tiskové agentury Jonhap připravila k odpálení rakety země-země a rozmisťuje i rakety země-vzduch. Jihokorejský prezident I Mjong-bak připustil, že Severní Korea může během námořních manévrů zaútočit. V takovém případě však bude "čelit důsledkům". Úterní dělostřeleckou palbu na Jonpchjong označil za "nelidský zločin".

Letadlová loď USS George Washington Vrchní velitel jihokorejského námořnictva Ju Nak-čun slíbil pomstu za smrt dvou vojáků padlých v úterý: "Vojáci námořnictva Jižní Koreje cítí vztek a nepřátelství. Severní Koreji se pomstíme." Nově jmenovaný ministr obrany Kim Kwan-čin dodal, že na další útoky ze severu odpoví jihokorejská armáda se "stonásobně nebo tisícinásobně větší silou". Jsou tato slova míněna vážně? Je válka skutečně na spadnutí?

Vojenské cvičení sprobíhá asi 125 kilometrů jižně od sporné námořní hranice zhruba 40 kilometrů od korejského pobřeží.

Český velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša upozornil, že Jižní Korea mění svou vojenskou strategii a "zatímco dosud to bylo spíš uklidňování konfliktu, teď tu strategii kontaktu s nepřítelem mění na to, aby dokázali efektivněji reagovat, aby byli schopni rychleji dosáhnout protiútoku."

Orientační mapa oblasti Korejského poloostrova a okolí Pozorovatelé nejsou v názoru na další vývoj jednotní. Někteří ujišťují, že ani jedna ze stran nemá zájem na vyvolání velkého konfliktu. Podle jiných je však nebepečí války reálné, rozhodně je prý největší od uzavření příměří v roce 1953. A dodávají, že uskutečnit za této situace námořní manévry, které jsou záměrně mohutnější než kdykoli předtím, je velice riskantní.

Jako důležitý se jeví postoj Číny, která má na režim v Severní Koreji značný vliv. Čína vyzvala ke zdrženlivosti, vyslala do Pchjongjangu své diplomaty, ale vyjádřila také ostrý nesouhlas s vojenským cvičením Jižní Koreje a USA. Američané zase Čínu kritizují, že na Severní Koreu nevyvíjí dostatečný tlak.

V neděli přišla Čína s návrhem na jednání v Pekingu za účastí obou korejských států, Číny, Japonska, Ruska a USA.


Filipíny se v případě konfliktu zapojí do bojů, obávají se agresivity Kim Čung-una

Předseda filipínského Senátu Juan Ponce Enrile v neděli v rozhovoru pro místní média prohlásil, že Filipíny jsou vázány mezinárodní smlouvou a v případě vypuknutí války mezi Severní a Jižní Koreou budou muset nasadit do bojů svoje vojáky. Vojenská pomoc by však byla omezená, protože filipínská armáda nedisponuje letectvem ani námořnictvem. Dále zdůraznil, že Filipíny se nacházejí mimo dosah střel s nukleárními hlavicemi, které by Severní Korea mohla použít. I v případě vystupňování konfliktu se podle něj USA a Čína pokusí o mírové řešení. Podnikne-li však Severní Korea jaderný útok na Jižní Koreu, a ta za pomoci Američanů oplatí stejnou mincí, nelze další vývoj předvídat. Severokorejský režim je nebezpečný, varoval Enrile. K moci se tam dostává Kim Čong-un, nejmladší syn dlouholetého vůdce Kim Čong-ila, který je agresivnější než jeho otec.


Zdroje: BBC News, Xinhuanet.com, Inquirer.net, Herald Sun, Reuters, ČT24