Nová studie: svět extrémních veder

Autor: Alexander Ač, Rubrika: Prognózy vývoje, Vydáno dne: 24.10.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010100018

Sluneční aktivita se pomalu začíná vzmáhat z neobvykle dlouhého útlumu v rámci 11-letého cyklu. I v případě, že by se to nestalo, oteplování lze očekávat i nadále. Nová souhrnná studie vědce z Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR) tvrdí, že v průběhu následujících 30 let budou planeta a lidé svědky extrémního sucha. Jde jen o jednu z nespočetného množství nedávných studií, které předpovídají podobný vývoj. Nepochybně, někteří lidé z toho mohou profitovat. Alespoň dočasně.

Ilustrační obrázek "Čelíme možnosti rozsáhlého sucha v následujícich desetiletích, ale to si ještě veřejnost a vědecká komunita v oblasti klimatické změny musí uvědomit," řekl Aiguo Dai, autor studie.

"Pokud se projekce v této studii naplní jen okrajově, dopady pro společnost na celém světě budou enormní," řekl Dai.

Části Asie, Spojených států, jižní Evropy, většiny Afriky, Latinské Ameriky a Středního východu může v následujících desetiletích zásáhnout závažné sucho, přičemž regiony sousedící se Středozemím mohou zažít sucho téměř "bezprecedentní".

"Závažné sucho může výrazně ovlivnit zemědělství, vodní zdroje, turistiku, ekosystémy a základní lidské pohodlí."

Zatímco rozsáhlé oblasti světa budou extrémně suché po dlouhá období, oblasti ve vyšších zeměpisných šířkách, jako je Severní Evropa, Rusko, Kanada, Aljaška a Indie, mohou být deštivější. To ale nebude stačit na zmírnění vlivu sucha v jiných oblastech (viz. obrázek).


Palmerův index sucha (PDSI) - 2060-2069 a 2090-2099
Obrázek ukazuje průměrný Palmerův index sucha (PDSI) pro roky 2060-2069 (e) a roky 2090-2099 (f). Červené až růžové oblasti jsou extrémně suché a modré jsou extrémně vlhké. Čísla na barevné škále znamenají relativní změnu v indexu oproti průměru z let 1950-1979.


Ne, ani na Slovensku se nevyhneme extrémnímu suchu. To je poznámka hlavně pro ty, co nedohlédnou za vlastní dvůr a myslí si, že potraviny se vyrábějí v Tescu.

Celou studii je možné stáhnout zde (pdf).


Alexander Ač
http://ac.blog.sme.sk/

Zdroj: Alexander Ač - SME Blog (22.10.2010, Nová štúdia: svet extrémnych horúčav)