Klaus: Dogma o oteplování je chyba, jakou byl i komunismus

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 20.10.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010100016

Rubrika: Názory a polemiky Prezident Václav Klaus byl na jednodenní pracovní návštěvě ve Velké Británii. V Londýně byl 19. října 2010 hlavním aktérem přednášky, kterou pořádala britská organizace Global Warming Policy Foundation (GWPF). GWPF založil bývalý ministr financí Nigel Lawson a sdružuje tzv. klimaskeptiky, tedy lidi zpochybňující antropogenní příčiny globálního oteplování. Většina členů je tvořena politiky, ekonomy, právníky a sociology.

"Zdá se mi, že všeobecné přijímání dogmatu globálního oteplování je jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických chyb veřejné politiky za generace. Předcházející takovou chybou byl komunismus," prohlásil Klaus. Globální oteplování spojované s růstem koncentrace oxidu uhličitého je podle něj doktrínou environmentalismu. A environmentalismus je antihumanistická ideologie. Mnozí ekologové mluví o přírodě, ne o lidech, "chtějí zachránit planetu, ne lidstvo," zdůraznil Klaus.

Ve svém projevu také uvedl, že mu události posledních let dávají důvod k mírnému optimismu. Globální teplota se už nezvyšuje, věrohodnost některých předních klimatologů byla zpochybněna (skandály IPCC), objevila se nová alternativní vysvětlení klimatických výkyvů a konference OSN v Kodani v prosinci 2009 ukázala, jak velká je na mezinárodní scéně názorová nejednota a protichůdné zájmy.

Zdroje: GWPF, Klaus.cz, České noviny, ČT24