Lekce z minulosti: limit oteplení o dva stupně není bezpečný

Autor: Alexander Ač, Rubrika: Globální oteplování, Vydáno dne: 07.10.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010100004

Současným politickým cílem je pokusit se zabránit globálnímu oteplení o více než 2 °C ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí. Ačkoli není celkem jasné, kde sa tato hranice přesně vzala, její prosazování lze vystopovat v knize "Avoiding dangerous climate change" z roku 2006 (Cambridge University Press). Nová studie geologů Chrisa Turneyho a Richarda Jonese, publikovaná v časopise Journal of Quaternary Science, však ukazuje, že ani tento limit oteplení nelze považovat za bezpečný.

Ilustrační obrázek Podle současných poznatků klimatické vědy by globální oteplení o méně než 2 °C v porovnání s obdobím před industrializací způsobilo velmi výrazné a dlouhodobé změny v podnebí a počasí, avšak tyto změny by s určitou pravděpodobností měly být zvládnutelné lidskými společnostmi (alespoň většinou z nich). Nedošlo by k nezvratnému roztopení Grónska, zůstal by zachován Amazonský les, boreální lesy by se nestaly zdrojem oxidu uhličitého, na monzunové deště by se dalo spoléhat, atd.

Situace však nemusí byť až tak růžová.

Vědci v nové studii analyzovali celkem 263 vzorků z ledu, oceánů i pevnin z celého světa z období posledního interglaciálu. Toto období bylo charakterizováno globální teplotou vyšší o 1,5 °C ve srovnání s průměrem 1961-1990 (tj. vyšší o 1,9 °C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí). Je proto ideální pro studium toho, jak může vypadat svět s takovou teplotou v blízké budoucnosti.


Svět v období posledního interglaciálu
Obr. 1: Svět v období posledního interglaciálu (před približně 125 tisíci roky) byl podle Turneyho a Jonese v globálu teplejší přibližně o 1,5 +-0,1 °C. To přibližně odpovídá i jiným analýzám z tohoto období. Oblasti Aljašky, Grónska a rozsáhlé oblasti Eurasie byly však až o 5-10 °C teplejší než dnes. Všimněte si, že i když je globální teplota vyšší, mnohé oblasti jsou chladnější.


Výsledky studie také podporují teorii, podle níž v období před 135 tisíci roky bylo prvotní oteplení v Jižním oceánu a Antarktidě způsobené zvýšením příkonu slunečního záření, které bylo způsobené změnami v oběžné dráze Země.

Dnes, tzv. Agulhaský proud může působit jako silná pozitivní zpětná vazba a zesílit oteplení původně způsobené nárůstem CO2. Stalo se tak v období posledního interglaciálu (viz červené kroužky ohraničené silnou čárou hlavně v okolí Afriky - jde o oblasti, kde sa oteplilo nejdříve).

V tomto období také rostla hladina oceánů rychlostí až 6-9 mm za rok, což je dvoj- až troj-násobná rychlost nárůstu ve srovnání s dneškem (3,2 mm/rok) a celkově byla hladina oceánů vyšší o 6,6 až 9,4 metru.

Studie také do značné míry potvrzuje teplotní trendy nastoupené i v dnešním světě, kde se najvíce otepluje v severských šířkách (viz. obrázek):


Odchylky průměrných teplot v poslední dekádě (2000-2009)
Obr. 2.: Odchylky průměrných teplot v poslední dekádě (2000-2009) ve srovnání s průměrem let 1951-1980.


Profesor Turney o studii řekl:
"Výsledky jsou poměrně překvapivé a co je důležité, ukazují, že hladina oceánů bude mnohem vyšší než se předpokládá, a že stabilizaci oteplení na hranici 2°C v porovnání s obdobím před industrializací nelze považovat za "bezpečnou", jak to předkladá Evropská unie a jiní. Nevyhnutelný závěr je, že emise [skleníkových plynů] je třeba snížit ještě více."

Celou studii naleznete zde (pdf).


Alexander Ač
http://ac.blog.sme.sk/

Zdroj: Alexander Ač - SME Blog (04.10.2010, Lekcia z minulosti: limit oteplenia o 2°C nie je bezpečný)