Povodně zahrozily na severu a západě Čech

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 29.09.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010090017

Rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu nad střední Evropou zkomplikovala koncem září situaci v severní polovině Čech. Nejvyšší srážkové úhrny za čtyři dny od soboty 25. září do úterý 28. září naměřily tyto stanice: Bílý Potok (166 mm), Hejnice, Knajpa (163,5 mm), Bedřichov (153,7 mm), Ovčárna (152,6 mm), Hejnice (142,7 mm), Nové Město pod Smrkem (140,1 mm), Křižany (135,5 mm), Dvoračky (125,9 mm), Český Dub (122,7 mm), Desná, Souš (121,3 mm), Vysoké nad Jizerou (118,1 mm).

Povodně znovu zahrozily na severo a západě Čech Po vydatných srážkách se rozvodnily některé toky v povodí řek Labe a Ohře. Třetí povodňové stupně byly ve dnech od 27. do 29. září dosaženy na tocích Jeřice, Řasnice, Smědá, Mandava, Ještědka, Mrlina, Jizera, Cidlina, Dědina, Ploučnice a Labe. Průtok na řece Mrlina v měrném profilu Vestec (Středočeský kraj) se zvýšil na úroveň padesátileté vody, na Ploučnici dosáhl úrovně desetileté vody. Na ostatních tocích byly zaznamenány průtoky na úrovni maximálně pětileté vody.

Žádné škody většího rozsahu nebyly hlášeny. Hasiči stavěli protipovodňové zábrany z pytlů s pískem a pomáhali čerpat vodu z desítek zaplavených sklepů a suterénů domů, zejména ve Višňové, Předláncích a Vísce, ale také v Pertolticích a Černousích, a v některých obcích na Českolipsku. Uzavřeno bylo několik úseků silnic. V lokalitách obcí Víska, Předlánce, Hrádek nad Nisou, Kněžičky a Česká Lípa bylo evakuováno přes 30 osob.

"Bohužel, je jasné že byly poškozeny některé provizorně opravené komunikace, a také nasypané břehy některých řek, které byly zdevastovány po srpnové povodni," řekl náměstek hejtmana pro dopravu v Libereckém kraji Martin Sepp. "Největší újmu způsobily tyto povodně na psychice lidí v zatopených oblastech, kteří nepřízeň počasí snášejí v letošním roce již poněkolikáté, a předpověď počasí není zdaleka povzbuzující."


Zdroje: ČHMÚ, Liberecký kraj, Ministerstvo životního prostředí, Povodí Labe, HZS Libereckého kraje