Hladina Amazonky v Peru klesla na nejnižší úroveň od roku 1973

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sucho a šíření pouští, Vydáno dne: 06.09.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010090006

Hladina Amazonky je na nejnižší úrovni za posledních 40 let. V provincii Loreto na severovýchodě Peru musela být kvůli abnormálně suchému počasí omezena lodní doprava. Ve městě Iquitos 800 kilometrů severně od Limy klesla hladina Amazonky o čtyři metry a do poloviny září by mohla podle peruánského hydrometeorologického ústavu ztratit dalších 20-30 centimetrů. Ani sucho v roce 2005 nebylo tak katastrofální jako letos, v řece tehdy naměřili o 50 centimetrů více. Koryto řeky Juruá je už teď prakticky vyschlé. V roce 2005 bylo v řece 60 centimetrů vody.

Vyschlé koryto Amazonky v Peru Nevídaná situace komplikuje přepravu osob i zboží, především potravin. Úřady zvažují vyhlášení nouzového stavu. S některými oblastmi totiž neexistuje silniční spojení a říční doprava je pro ně životně důležitá. Kvůli suchu jsou navíc problémy s nedostatkem pitné vody.

Zatímco v povodí Amazonky v Peru je srážek málo, v Kolumbii, Venezuele a části Brazílie prší více, než je obvyklé. Změny v distribuci srážek souvisí s klimatickým jevem La Niňa, který se rozvinul v Tichém oceánu. Jsou zde ale i další faktory.

"Je to mimořádný výkyv. Běžně je město Iquitos na Amazonce posledním námořním přístavem. V současné době není možné, aby se tam lodě s ponorem čtyři až pět metrů dostaly. V dopravě jsou velké komplikace, je nutné překládat na menší lodě," řekl pro Český rozhlas hydrolog Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

"Je tu určitá retence vody. Běžně hladina na Amazonce kolísá mezi deseti a jedenácti metry. Současný pokles je způsoben velkým klimatickým výkyvem, který existuje poslední měsíc. Byly tam vpády studeného vzduchu z Antarktidy a dokonce i v deštném lese klesaly teploty až k pěti stupňům nad nulou, což je velice mimořádné. Výpary vody tak byly menší. Voda tam teď schází... Vedle toho se tam periodicky objevují i poruchy oceánského proudění v Pacifiku. Výkyvy směrem k suchu jsou ale podstatně méně časté než povodně."

Sucho zřejmě skončí až s obdobím dešťů. To by mělo začít někdy ve druhé polovině září. Existuje však možnost, že se deště opozdí. Peruánští meteorologové sledují informace o hurikánech v Atlantiku: "Formování hurikánů s tím hodně souvisí, více hurikánů pro nás znamená méně deště," vysvětlil Marco Paredes, vedoucí pobočky meteorologického ústavu v Iquitos. V roce 2005 byla hurikánová sezóna rekordně silná.

O vyhlášení výjimečného stavu se bude jednat v pondělí 6. září. "Situace je kritická," prohlásil Roberto Falcon z peruánské civilní ochrany. "A vědci tvrdí, že takové události budou kvůli klimatickým změnám častější."


Orientační mapa povodí Amazonky
Orientační mapa povodí Amazonky. Zdroj: Wikimedia Commons


Zdroje: Peru.com, La Republica.pe, Reuters, BBC News, WIFR.com, Český rozhlas, České noviny, AFP (Google)