Srpen byl v Rusku rekordně teplý, sucho a požáry zničily část úrody

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 05.09.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010090004

Podle předběžných informací meteorologů byl letošní srpen v evropské části Ruska pravděpodobně nejteplejší v historii měření. V Moskvě byly průměrné teploty v prvních dvou dekádách srpna o 8 až 9 stupňů nad normálem (červenec o 7,7 stupně). Rekordně vysoké teploty a sucho trvaly téměř nepřetržitě od poloviny června do druhé poloviny srpna a byly příčinou četných požárů. Moskva byla zahalena hustým dýmem, mnozí lidé odjeli pryč nebo nosili hygienické roušky. Zničeno bylo nejméně 20 procent sklizně, vláda proto zakázala vývoz obilí a dalších základních zemědělských komodit. Rusko bude muset naopak obilí dovážet. Cena potravin roste a očekává se další zdražování. Vláda však hodlá ceny regulovat.

Požáry v Rusku Od června do konce srpna vzplálo v evropské části Ruska podle oficiálních statistik 29 884 přírodních požárů, které zasáhly plochu o rozloze 939 003 hektarů. Do ovzduší se přitom uvolnilo 30 až 100 milionů tun oxidu uhličitého. Potenciálně velkým problémem mohou být saze, které se usazují na sněhu a zvyšují teploty v Arktidě. Ohnivý živel usmrtil celkem 53 lidí a spálil přes 2,5 tisíce domů. Požáry se už na většině míst díky chladnějšímu a deštivějšímu počasí podařilo uhasit, nová hlášení o obětech a zničených domech přicházejí z Povolží, kde teploty i v září vystupují ke 40 stupňům Celsia, navíc fouká silný vítr.

Sucho a požáry zpomalí podle vlády hospodářský růst země o 0,8 až 1,0 procentního bodu.


Dým z požárů v Moskvě Dým z požárů v Moskvě
Dým z požárů v Moskvě. Srpen 2010. Fotografie: Bild.de, Flickr.com / Evgeniya Zubchenko


Mračna dýmu nad Ruskem 8.8.2010 Mračna dýmu nad Ruskem 8.8.2010, nepravé barvy
Mračna dýmu nad Ruskem 8. srpna 2010. Fotografie z družice MetOp-A, kterou provozuje Evropská organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT). Vpravo je stejný snímek s nepravými barvami. Všechny odstíny žluté barvy ukazují přítomnost kouře z požárů.


Zdroje: RIA Novosti (1), (2), (3), (4), (5), iHNed.cz, NASA Earth Observatory, University of Leicester