Rekordní povodně v Pákistánu, nebývalá vedra v Rusku? Četnost a intenzita extrémních projevů počasí se zvyšuje, konstatují vědci

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 23.08.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010080008

Nezvykle silné monzunové deště v Asii si vybírají krutou daň. Povodně způsobují obrovské škody v Pákistánu, Číně, ale i v Indii a na Korejském poloostrově. Každodenně přicházejí z těchto míst zprávy o dalších a dalších povodňových vlnách, sesuvech půdy a evakuacích desetitisíců lidí. V Pákistánu jsou povodně nejhorší v historii, zahynuly při nich 2 tisíce lidí a 6 milionů je bez střechy nad hlavou. Podobný průběh ma sezóna dešťů v Číně. Jsou letošní povodně v Asii důsledkem klimatických změn? A co extrémní vedra a požáry v Rusku? Nebo katastrofální sucho v subsaharské Africe? Neexistuje mezi těmito vyhrocenými projevy počasí nějaká spojitost? V České republice se povodně od roku 1997 objevují pravidelně téměř každým rokem. Ani letošek není výjimkou. Dříve ojedinělé názory, které za tím viděly klimatické změny, jsou dnes běžné. Trend je jednoznačný. Co bude dál? Čekají nás ještě horší časy?

Povodně v Pákistánu, 15.8.2010 "Záplavy znovu ukazují naši naprostou bezbrannost vůči nepříznivým dopadům klimatických změn," posteskl si pákistánský ministr zahraničních věcí Shah Mehmood Qureshi. A americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová v rozhovoru pro pákistánskou televizi řekla, že povodně a další extrémní povětrnostní události, kterých zjevně přibývá, jsou dokladem toho, že se klimatické změny zhoršují. "Nemůžete sice ukázat na nějakou konkrétní katastrofu a říct, čím byla způsobena, ale faktem je, že měníme klima na této planetě," řekla Clintonová.

"Podle expertů jsou tyto velmi neovyklé záplavy a ničivé požáry v Rusku projevem hlubších problémů, k nimž dochází kvůli nebývalému globálnímu oteplování a dalším ekologickým příčinám," prohlásil tibetský duchovní vůdce dalajláma. "Je zapotřebí koordinovaného mezinárodního úsilí, abychom prosadili opatření pro zachování našeho společného křehkého životního prostředí."

"Je příliš brzy na to, abychom za posledními katastrofami viděli člověka, ovšem klimatické změny mohou jejich intenzitu zhoršovat," podotkl Omar Baddour ze Světové meteorologické ogranizace (World Meteorological Organization, WMO). Zpráva vydaná WMO konstatuje, že bezprecedentní sled extrémních výkyvů počasí, jakého jsme teď svědky, potvrzuje to, co bylo předpovězeno. V důsledku globálního oteplování jsou extrémy v počasí stále častějí a intenzivnější.

Podle představitelů WMO je jisté, že k nebývalé sérii povodní v Asii zásadním dílem přispěly vyšší povrchové teploty oceánů a také klimatický jev La Niňa, který změnil vzdušné proudění. V Atlantském oceánu a v západní části Tichého oceánu jsou teploty nadprůměrné, ve středním Pacifiku jsou nižší. Nad kontinenty severní polokoule je léto nejteplejší v historii měření. Kvůli vyšším teplotám se z oceánů odpařilo více vodní páry, deště navíc zasáhly menší plochu než jindy.

Atmosférické anomálie vedly na jedné straně k povodním a sesuvům půdy v Pákistánu a západní Číně a na druhé straně k extrémně suchému a horkému počasí v Rusku, vysvětlil Ghassem Asrar z WMO. Jsou-li předpovědi Mezivládního panelu pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) správné, pak je pákistánská mizérie jen náznakem toho, co přijde, varoval Asrar.

Pákistánci snažící se dostat do bezpečí Při nejsilnějších deštích spadlo v pákistánské Severozápadní pohraniční provincii 300 milimetrů srážek za 36 hodin. V červenci tam napršelo v průměru 180 procent srážkového normálu. Hladina řeky Indus vystoupila do rekordní výše. Velká voda zaplavila pětinu pákistánského území, tedy okolo 160 tisíc kilometrů čtverečních, což je zhruba dvojnásobek rozlohy České republiky. OSN situaci hodnotí jako největší humanitární krizi v novodobých dějinách

"Pákistán čelí zpomalené vlně tsunami. Její destruktivní síla se akumuluje a roste v čase. Toto je globální katastrofa, globální výzva. Je to jeden z největších testů globální solidarity v naší době," prohlásil 19. srpna 2010 generální tajemník OSN Ban Ki-moon.


Provincie Sindh, Kašmor, rozvodněný Indus 12.8.2010

Provincie Sindh, Kašmor, fotografie z 9.8.2009
Srovnání satelitních snímků řeky Indus poblíž města Kašmor v provincii Sindh. Nahoře rozvodněná řeka 12. srpna 2010, dole stejné místo o rok dříve - 9. srpna 2009.


Teplotní anomálie v červenci 2010
Teplotní anomálie v červenci 2010. V Moskvě byla teplota oproti průměru o 7,8 stupně Celsia vyšší.


Zdroje:
- WMO (11.08.2010, Unprecedented sequence of extreme weather events)
- Fox News (21.08.2010, Clinton Invokes Climate Change Debate to Explain Pakistan Floods)
- New York Times (18.08.2010, Pakistan -- a Sad New Benchmark in Climate-Related Disasters)
- NASA Earth Observatory (19.08.2010, Flooding near Kashmor, Pakistan)
- NASA Earth Observatory (18.08.2010, Global Temperature Anomalies, July 2010)
- Google News (14.08.2010, Dalai Lama sounds alarm over global warming amid floods)
- UN News Centre (News Focus: Pakistan floods)