Rekordní povodně v Pákistánu si vyžádaly přes 1600 mrtvých

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 06.08.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010080003

Nezvykle silné monzunové deště rozvodnily toky v povodí řeky Indus v Pákistánu. Mohutné povodně způsobily za posledních 14 dnů smrt více než 1600 lidí. Postiženo bylo 4,5 miliónu obyvatel. Škody jsou obrovské, vodní živel zpustošil celé vesnice, smetl silnice, mosty i úrodu na polích. V Severozápadní pohraniční provincii bylo zcela zničeno asi 100 tisíc domů, dalších 50 tisíc bylo poškozeno. V provincii Pandžáb bylo zničeno 25 tisíc domů a 48 tisíc bylo poškozeno.

Největší katastrofa v historii Pákistánu ještě nekončí. Z horních toků řek na severu postupují povodňové vlny na jih do provincie Sindh a úřady v ohrožených oblastech nařídily evakuaci více než půl miliónu obyvatel. Předpověď počasí není příznivá, období dešťů je teprve v polovině a podle meteorologů je třeba počítat s dalšími vydatnými srážkami.

Zaplavené město v pákistánské provincii Pandžáb "Jsou tam trvalé srážky, které ještě zhorší situaci v oblastech zasažených povodněmi," uvedl Saleh Farooqui, generální ředitel provinciálního úřadu pro odstraňování následků katastrof. "Lidé museli opustit své domovy kvůli povodním a teď musejí znovu čelit problémům, protože prší."

"Velká voda postupující na jih zasáhne rozsáhlou oblast, která je hustě zalidněná, je potravním košem Pákistánu, takže to bude mít dlouhodobé důsledky," upozornil Oscar Butragueno z Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF).

"Čelíme velké katastrofě. Vidíme tady spousty lidí v nouzi. Bojíme se, že se to ještě zhorší," řekl koordinátor humanitární pomoci OSN v Pákistánu Manuel Bessler.

Obyvatelé v postižených regionech nemají dostatek pitné vody a jídla, šíří se infekční nemoci. Počet nemocných přesáhl podle úředních odhadů 100 tisíc.

"Situace je zoufalá," posteskl si Dr. Sheraz Iqbal, lékař mezinárodní charitativní organizace World Vision. "Lidé jsou vyčerpaní a hladoví, šli celé hodiny v dešti a blátě, v mokrém oblečení, s dětmi v náručí. Trpí průjmovými chorobami a akutními respiračními infekcemi, které je mohou ohrozit na životě."

Mnoho lidí přišlo o veškerý svůj majetek.

"Lidé nepotřebují jednu věc, potřebují doslova všechno. A počet lidí v nouzi je tak obrovský," řekl Shaharyar Bangash, programový manažer World Vision v Pákistánu. "Zničeny byly tisíce domů, další ještě stojící jsou plné bahna."

Pracovníci Světového potravinového programu (WFP) uvítali nabídku pákistánské vlády a pro distribuci humanitární pomoci využívají šest vrtulníků.

"V této scéně destrukce se zničenými cestami a mosty vrtulníky doslova zachraňují životy a jsou jediným způsobem, jak dostat dodávky potravin k mnoha tisícům hladových a zoufalých lidí," vysvětlila Josette Sheeran, výkonná ředitelka WFP.


Severozápad Pákistánu, rozvodněný Indus 31.7.2010

Severozápad Pákistánu, Indus 1.8.2009
Srovnání satelitních snímků řeky Indus v Severozápadní pohraniční provincii. Nahoře rozvodněná řeka 31. července 2010, dole stejné místo o rok dříve - 1. srpna 2009. Rozdíly jsou na první pohled zřejmé...


Zdroje: UN, Reuters, České noviny, NASA Earth Observatory