Po rekordních srážkách devastovaly jihovýchod Francie ničivé povodně

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 16.06.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010060013

Po prudkých deštích se městy a vesnicemi na jihovýchodě Francie prohnala povodeň. Od 14. června odpoledne do 15. června večer spadlo v departementu Var 150 milimetrů srážek, v prostoru od Saint Tropez po Draguignan 200 až 300 milimetrů, místy dokonce 380 milimetrů. Takové množství naprší jindy za šest měsíců. Podle francouzských meteorologů jde o největší srážky v tomto regionu za posledních více než sto let. Nejvíce škod napáchal živel v obcích Draguignan, Les Arcs, Figanières, Roquebrune a Trans-en-Provence. Blesková povodeň mnoho obyvatel překvapila. Stovky aut proudy vod doslova smetly. Zemřelo 25 lidí, většina v Draguignanu a Trans-en-Provence, 13 dalších osob se pohřešuje. Stovky lidí museli evakuovat pomocí vrtulníků a člunů. Mnoho škod způsobil také silný vítr a sesuvy půdy. Celkem 200 tisíc domácností bylo bez elektřiny, 16. června odpoledne zůstávalo bez proudu na 100 tisíc rodin. Železniční spojení mezi městami Nice a Toulon bylo přerušeno.

Srážkové úhrny ve Francii od 14. do 15. června 2010 "Napršelo tady 300 milimetrů vody, což je velmi mnoho," řekla Corinne Orzechowská, zástupkyně departementu Var. "Dnes ráno jsme zjistili, že centrum města je zdevastované, silně poničené, v ulicích jsou vraky automobilů, silnice se propadly, domy jsou rozbořené, infrastruktura je poškozená."

"Město je v žalostném stavu," konstatoval Max Piselli, starosta města Draguignan.

"Takové povodně nikdo nepamatuje," dodal Alain Perlanti, starosta obce Les Arcs. Poslední povodně podobného rozsahu byly na jihu Francie naposledy v červnu 1827.

"V tomto regionu jde o bezprecedentní katastrofu," poznamenal francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux. "Obávám se, že se počet obětí může ještě zvýšit."

"V červnu jsme nikdy nezažili tolik deště," doplnil Patrick Galois z meteorologické služby Meteo France.


Aktualizace 17. června 2010

Na záchranu mnoha lidí při povodních na jihovýchodě Francie byly nasazeny vrtulníky Ve čtvrtek 17. června bylo bez elektřiny 22 tisíc domácností. Ve městě Draguignan a okolí netekla pitná voda. Podle úřadů při katastrofě zahynulo 22 lidí. Začalo sčítání škod. Poničena byla infrastruktura, domy, automobily i další majetek. První vlaky na trase Nice - Toulon vyjedou nejdříve v pátek 18. června ráno.

"Spadlo až 400 litrů vody na metr čtvereční," řekl šéf hasičského sboru Eric Martin, který řídil záchranné operace. Patnáct vrtulníků zachránilo ze střech budov celkem 1350 lidí.

Velké škody hlasí Trans-en-Provence, LeMuy, La Motte a Roquebrune. Například v La Motte u řeky La Nartuby se zřítily tři domy postavené po roce 1990. "Stály příliš blízko vody," konstatoval představitel obce Sébastien Ramelli a dodal, že je rád, že čističku vod nechala obec postavit na vyvýšeném místě.


Aktualizace 18. června 2010

Ve čtvrtek večer úřady zvýšily počet obětí povodní na 25, dalších 13 osob se pohřešuje. Většina obětí se utopila ve svých domech nebo v autech. Nouzově ubytovány byly asi dvě tisícovky lidí. Večer bylo bez proudu 12 tisíc domácností, v pátek dopoledne se jejich počet snížil na 1500.


Povodně v departementu Var, 15.6.2010. Zdroj: YouTube.


Povodeň v departementu Var, 15.6.2010. Zdroj: YouTube.


Povodně v departementu Var, záchrana obyvatel pomocí vrtulníku, 16.6.2010. Zdroj: YouTube.


Zdroje: Le Mond, France 3, Le Parisien, Meteo France, České noviny