Vlnu veder ukončily prudké bouřky

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 13.06.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010060011

Horké počasí tohoto týdne, kdy byly na mnoha místech překonány denní teplotní rekordy, ukončila studená fronta. Před ní se začaly 12. června v odpoledních a večerních hodinách tvořit četné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a silnými nárazy větru. Zasažen byl jih, jihovýchod a východ České republiky. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti 70, někde i 90 až 100 kilometrů v hodině. Vůbec nejsilnější náraz se vyskytl v Kuchařovicích na jihu Moravy - 130 kilometrů v hodině. Vítr lámal stromy, ničil střechy a trhal elektrické vedení. Padající strom usmrtil jednu ženu v Blansku, několik osob bylo zraněno. Celkem bylo 13. června bez elektřiny 15 až 20 tisíc domácností, nejvíce na Třebíčsku, Telčsku a Prostějovsku.

Srážkové úhrny v ČR za 24 hodin, stav k 13.6.2010, 8:00 SELČ Bouřky v Jihomoravském kraji si vyžádaly jednu oběť - v Blansku usmrtil padající strom ženu. Jinou ženu topící se v Dyji se podařilo zachránit v Sedlešovicích na Znojemsku. V Brně hasiči zachraňovali tři osoby z dodávky, kterou zaplavila voda. Voda zatopila několik částí velkého městského silničního okruhu. Spadlé stromy zablokovaly mnoho silnic v regionu, mezi nimi i hlavní silnici z Blanska do Brna. Mimo provoz byla železniční trať mezi Ivančicemi a Oslavanami, kde voda podemlela koleje a sesuv půdy zavalil část souběžné silnice. Silný vítr ničil střechy v Jedovnici i ve Ždánicích na Hodonínsku. Vyvrácené stromy na některých místech poškodily a zpřetrhaly elektrické vedení.

Tovněž hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli k odstraňování následků bouřek. Na území kraje spadly stovky stromů, k jejich nestabilitě přispěly velké srážky v květnu a začátkem června. Byly zablokovány některé silnice, na řadě míst byly strženy dráty elektrického vedení. Ze střech rodinných domů padala střešní krytina. V obci Bílovice vítr poškodil pět domů. V Biskupicích byla poničena střecha jedné budovy.

Bouřky řádily také na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V Třebíči spadl strom na auto a zranil tři lidi. Vyvrácené stromy a stožár elektrického vedení zastavily provoz na trati mezi Jihlávkou a Počátkami, mezi Žirovnicí a Horní Cerekví a mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští. V obci Jihlávka na Jihlavsku mají některé domy poničené střechy, obec zasypaly kroupy velké až tři centimetry.

"Během deseti minut byla najednou patnácticentimetrová vrstva ledu na pozemcích, na silnicích, všude," řekl starosta vesnice. Na jednom místě na silnici leželo asi 40 centimetrů krup. Problémy s krupobitím měli i na jiných místech. V obci Okřešice voda po prudkých deštích pronikla do obytných částí dvou domů.

Mezi obcemi Lobodice na Přerovsku a Záříčí na Kroměřížsku byl pádem stromu poškozen ventil podzemního zásobníku plynu. Zemní plyn však uniká ze sondy směrem vzhůru, proto nehrozí v oblasti žádné přímé nebezpečí.


Největší srážkové úhrny v ČR
(za 24 hodin)
k 13.6.2010 8:00 SELČ
místoúhrn srážek
Anenský vrch71,9 mm
Ostrava-Fifejdy66,4 mm
Ovčárna49,7 mm
Slezská Harta40,6 mm
Město Albrechtice39,4 mm
Třebíč39,2 mm
Bukovinka38,8 mm
Uherský Brod35,6 mm
Brno-Žabovřesky35,2 mm
V Jedovnici vítr porazil stovky stromů
V Jedovnici vítr porazil stovky stromů.
Foto: HZS Jihomoravského kraje

Následky silné bouřky ve Zlínském kraji
Následky silné bouřky ve Zlínském kraji.
Foto: HZS Zlínského kraje


Aktualizace 19. a 24. června 2010

Kvůli rozsáhlým polomům byl 16. června na Blanensku nejméně na dva měsíce zakázán vstup do lesa. Zákaz se vztahuje na oblast s 29 městy a obcemi od Lipůvky na západě až po Jedovnice na východě a zahrnuje i centrální část hojně navštěvovaného Moravského krasu. 23. června byl zákaz rozšířen na 31 obcí.

Podle lesníků vichřice poškodila tisíce stromů a v podmáčeném terénu je pohyb lidí v lese nebezpečný. Za porušení zákazu hrozí až 30 tisíc korun pokuty. Celkem bude nutné zpracovat asi 40 tisíc metrů krychlových dřeva.

Vstup do lesa byl zakázán na katastrálním území těchto obcí: Adamov, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Blansko, Brno-Útěchov, Brno-Ořešín, Bukovina, Bukovinka, Habrůvka, Holštejn, Horní Lhota, Hořice, Jedovnice, Klepačov, Křtiny, Lažánky, Lažany, Lipovec, Lipůvka, Milonice, Olešná, Olomučany, Rudice, Senetářov, Suchdol, Svatá Kateřina, Svinošice, Šebrov, Těchov, Útěchov, Vilémovice.


Zdroje: ČHMÚ, České noviny, HZS Jihomoravského kraje, HZS Zlínského kraje