Blesková povodeň - na Kamenici překonán stoletý průtok

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 10.06.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010060008

Po přívalových srážkách, které začaly 9. června 2010 přibližně v 17:45 SELČ v okolí městečka Chřibská na Děčínsku, se prudce zvedly průtoky na vodních tocích, zejména pak na řece Kamenici, kde byl významně překročen 3. stupeň povodňové aktivity i úroveň stoletého průtoku. Voda v řece na měrném profilu v obci Srbská Kamenice dosahovala ve 20:00 222 centimetrů výšky a průtoku 64,4 kubíků za sekundu. Jen o hodinu dříve byl přitom stav vody relativně nízký - výška 43 centimetrů a průtok 1,13 m³/s. Povodeň měla velmi rychlý průběh, stačila však napáchat značné škody. Dodejme, že rekordní povodeň se řekou prohnala před necelým rokem (4. července 2009 pri výšce hladiny 251 cm).

Graf stavu vody v Srbské Kamenici (4.6.-10.6.2010)
Graf stavu vody v Srbské Kamenici (4.6.-10.6.2010)

-> Pro srovnání - 29.6.-5.7.2009
Povodeň překvapila místní obyvatele a zaplavila ulice, sklepy i přízemí obytných budov. Zasaženy byly obce Chřibská, Jetřichovice, Kunratice, Filipov, Česká Kamenice, Janská, Srbská Kamenice a Hřensko. V Srbské Kamenici muselo opustit tábor 17 dětí. Povodeň kontaminovala studny a v obci nyní řeší problém s pitnou vodou. Dodávky vody pomocí cisterny a balených lahví přislíbil krajský úřad. Z kempu u Jetřichovic hasiči evakuovali osm lidí. Voda vyplavila zatím neupřesněný počet domů, poškodila silnice, lávky a nejméně dva automobily v obci Janská.

"Celá průtrž mračen trvala jen půl hodiny," popsala středeční povodeň starostka Kunratic Květa Božíková. "Za tu dobu se rozvodnily místní potoky, zaplavily silnice a přilehlé domy. Na pomoc s odklízením přijeli Dobrovolní hasiči z České Kamenice a Benešova nad Ploučnicí, první čistící prostředky také dovezli z Markvartic, kde jim zbyly po podobné události z loňska."

"Přišlo to zničehonic. U nás ani tolik nepršelo, ale přišla vlna a všechno odnesla," citoval server Novinky.cz Ondřeje Kubce z obce Janská. "Voda otevřela garáž a auto odnesla asi 50 metrů, kde se zastavilo o strom."

Poslední obcí, kudy povodeň prošla, bylo Hřensko, kde se Kamenice vlévá do Labe. Voda tam zatopila sklepy a komunikace a narušila atraktivní projížďky na lodičkách ve skalních soutěskách.

"Jsou tam obrovské klády a hromady odpadu. Až do odvolání jsou soutěsky uzavřeny," vysvětlil starosta Hřenska Josef Černý. Podle něj byla povodeň silnější než před rokem, škody odhaduje předběžně na 700 tisíc korun. "V noci hladina Kamenice dosáhla 232 centimetrů, dnes má už jen 70."

"Ze skladu humanitární pomoci Krajského úřadu Ústeckého kraje jsme odvezli materiál, který se bude dál distribuovat na postižené obce. Jedná se především o čistící prostředky, rukavice, lopaty, kolečka a pytle na odklízení," uvedli pracovníci krizového řízení krajského úřadu. Pro zájemce jsou připraveny k zapůjčení i vysoušeče.

"Ústecký kraj je samozřejmě také připravený podpořit postižené finančními dary z Fondu pro mimořádné události Ústeckého kraje. Formu a výši pomoci projednáme v nejbližší době v orgánech kraje," doplnil náměstek hejtmanky Arno Fišera. Výše škod zatím nebyla stanovena.

"Hlavní škody byly letos napáchány v Kunraticích, Jetřichovicích a Srbské Kamenici, v dalších obcích je poškození menší. Teď hlavně musíme vyřešit průtočnost profilů a odstranění zbytků mostů," řekl mluvčí Povodí Ohře Václav Svejkovský.
Auto Ondřeje Kubce z obce Janská odnesla voda z garáže na vzdálenost 50 metrů
Auto Ondřeje Kubce z obce Janská odnesla voda z garáže na vzdálenost 50 metrů. Foto: HZS Ústeckého kraje.

Kvůli povodni jsou uzavřeny silnice Česká Kamenice - Janská v úseku dlouhém zhruba 3,5 kilometru, kde voda podemlela silnici a kde spadly opěrné zdi. Neprůjezdná je i silnice Česká Kamenice - Kunratice - Lipnice - Studený - Potoky v úseku dlouhém 7 kilometrů. Zejména v Kunraticích je silnice zničená, místy chybí asfaltový koberec a krajnice jsou podemleté. Poškozena je i silnice ve Všemilech, na jednom místě byl zcel stržen asfaltový povrch. Automobily místo objíždějí po parkovišti hostince.


Videozáznam povodně v Kunraticích, 9. června 2010. Zdroj: Youtube.


Janská, 9.6.2010
Povodeň v obci Janská. Foto: Facebook - skupina Janská, autor: Jiří Mourek.


Janská, 9.6.2010
Povodeň v obci Janská. Foto: Facebook - skupina Janská, autor: Jiří Mourek.


Zdroje: Povodí Ohře, Vodohospodářský informační portál, ČHMÚ, ČHMÚ, HZS Ústeckého kraje, Ústecký kraj, České noviny, Novinky.cz Facebook