Američanům se stále nedaří zastavit únik ropy, někteří experti navrhují odpálit jadernou bombu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ekologická devastace, Vydáno dne: 03.06.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010060001

Rubrika: Ekologická devastace Z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu stále uniká ropa. Veškeré pokusy o ucpání vrtu, který se nachází 1500 metrů pod mořskou hladinou, skončily neúspěchem. Americké úřady oznámily, že se únik zřejmě nepodaří zastavit dříve než v srpnu, kdy by ropu z ložiska mohly začít odčerpávat další dva vrty hloubené nyní poblíž místa havárie. Odhady množství unikající ropy se pohybují od 19 tisíc barelů (přes 3 milióny litrů) denně až po 95 tisíc barelů (přes 15 milionů litrů) za den. Přibližně tisíc barelů ropy by mohl zachycovat speciální trychtýř, který se na vrt podařilo po několika pokusech nasadit. Americká vláda odmítla návrh některých odborníků, kteří doporučili použít jadernou bombu. Žár způsobený výbuchem by prý roztavil mořské dno a žhavá hornina by vrt ucpala. Použití atomové zbraně by však podle úřadů mělo vážné geopolitické a ekologické následky.

Z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu stále uniká ropa. Veškeré pokusy o ucpání vrtu, který se nachází 1500 metrů pod mořskou hladinou, skončily neúspěchem. Americké úřady oznámily, že se únik zřejmě nepodaří zastavit dříve než v srpnu, kdy by ropu z ložiska mohly začít odčerpávat další dva vrty hloubené nyní poblíž místa havárie. Odhady množství unikající ropy se pohybují od 19 tisíc barelů (přes 3 milióny litrů) denně až po 95 tisíc barelů (přes 15 milionů litrů) za den. Přibližně tisíc barelů ropy by mohl zachycovat speciální trychtýř, který se na vrt podařilo po několika pokusech nasadit. Americká vláda odmítla návrh některých odborníků, kteří doporučili použít jadernou bombu. Žár způsobený výbuchem by prý roztavil mořské dno a žhavá hornina by vrt ucpala. Použití atomové zbraně by však podle úřadů mělo vážné geopolitické a ekologické následky.

Ropná skvrna v Mexickém zálivu 23. května se zaměstnanci společnosti BP pokusili vrt ucpat speciálním hustým bahnem a zpočátku tvrdili, že byl zákrok úspěšný. Záhy se však ukázalo, že ropa z vrtu uniká ve stejném množství dál. Začátkem června začal další pokus. Pomocí podmořských robotů experti odřízli po několika neúspěšných pokusech část trubice. Po seříznutí byl na ústí nasazen speciální trychtýř. Podle odhadů by mohl zachytit asi tisíc barelů ropy denně, což je však jen zlomek z toho, co z vrtu skutečně uniká.

Šéf firmy Tony Hayward přiznal, že firma nebyla na havárii připravena. Podle něj pravděpodobnost, že těžební plošina vybuchne, byla minimální - jen jedna k miliónu.

Těžební plošina Deepwater Horizon vybuchla 20. dubna, o dva dny později se potopila. Při explozi zahynulo jedenáct dělníků. Příčinou požáru byl unikající metan. Vyšetřovatelé obvinili vedoucí představitele BP z toho, že o unikajícím metanu věděli a přesto neudělali nic proto, aby katastrofě zabránili. Pojistný ventil nebyl řádně udržován a kontrolován. Pět hodin před výbuchem z vrtného zařízení unikaly tekuté látky a abnormálně vysoký tlak signalizoval hrozící nebezpečí. Práce na plošině však nebyla přerušena a pokračovala bez omezení dál. Americký prezident Barack Obama ujistil, že bude požadovat stíhání odpovědných osob.

Dosavadní pokusy o zastavení úniku stály společnost BP asi miliardu dolarů. Je jasné, že celkové náklady na likvidaci, odškodné a pokuty budou mnohem vyšší, odborníci je zatím odhadují na 20 miliard dolarů. Vláda firmě vystavila 3. června první účet v přepočtu ve výši 1,4 miliardy korun za náklady spojené s únikem ropy. Cena akcií BP se od konce dubna propadla o více než třetinu.

Oběť ropné havárie v Mexickém zálivu Ropa se rozlila do mokřadů v deltě Mississippi, znečistila pobřežní ostrovy u Alabamy a v nejbližších dnech zřejmě zasáhne pláže na severozápadě Floridy. Do konce května bylo kvůli ropě na pobřežích nalezeno více než 300 mrtvých mořských ptáků, téměř 200 želv a 19 delfínů.

Spolu s tím, jak selhávají pokusy o řešení situace, sílí kritika prezidenta Baracka Obamy, který podle mnoha Američanů krizi nezvládá a nedokáže ji čelit. Obama sice minulý týden prodloužil o půl roku zákaz těžby ve velkých hloubkách (pod 150 metrů), zákaz těžby v mělkých mořích však nechal v tichosti vypršet a 2. června americké úřady udělily povolení k otevření nového vrtu v hloubce 35 metrů u pobřeží Louisiany.

"Jsem tím pobouřený," reagoval ředitel arizonského Centra pro biologickou rozmanitost Kieran Suckling. "Jak je možné, že je těžba v mělkých vodách najednou bezpečná?"

Vzhledem k neutěšnému vývoji a marné snaze o utěsnění vrtu zaznívají hlasy, že největší ekologická katastrofa v dějinách USA by se mohla stát i jednou z největších ekologických katastrof v dějinách celé lidské civilizace. Situaci by mohla výrazně zhoršit nastávající hurikánová sezóna, která by měla být podle předpovědi NOAA velmi aktivní. Vědci upozornili, že je jen otázkou času, než ropu zachytí mořské proudy a přenesou ji na místa vzdálená tisíce kilometrů. Vzdušné a mořské proudy ropu pravděpodobně transportují kolem Floridy a východního pobřeží USA až na úroveň Severní Karolíny.

Zoufalství a frustraci Američanů z problému, se kterým si nevědí rady, dokazují i plánované demonstrace proti firmě BP a úvahy o použití jaderné bomby.

"Pravděpodobně jediná věc, kterou můžeme udělat, je využít zbraňový systém, spustit ho do hloubky 18 000 stop a odpálit ho v naději, že to ropu zapouzdří," prohlásil houstonský odborník na energetiku Matt Simmons. Vláda však jeho návrh odmítla.

Ve více než padesáti amerických městech proběhnou od čtvrtka do soboty demonstrace. Lidé, kteří vyjdou do ulic, budou podle sdružení Seize BP (Vyvlastněte BP) požadovat konfiskaci majetku firmy s cílem získat peníze pro oběti tragédie. "Víme, že miliony lidí jsou hluboce znepokojeni tím, co se právě teď děje v Mexickém zálivu a očekáváme, že se do protestů zapojí," uvedl jeden z organizátorů Richard Becker ze San Francisca.


Ropná skvrna na satelitní fotografii z 31. května 2010
Ropná skvrna na satelitní fotografii z 31. května 2010.


Zdroje: CNN, České noviny, Novinky.cz, NOAA, NASA Earth Observatory