Jihozápad Číny - po stoletém suchu tornádo a záplavy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 08.05.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010050007

Jihozápadní část Číny, kterou ještě nedávno sužovalo katastrofální sucho, nejhorší za posledních sto let, postihl tento týden opačný extrém. Čínské provincie Čchung-čching, S'-čchuan, Kuej-čou, Ťiang-si, Kuang-tung a Chu-nan postihly ničivé záplavy a sesuvy půdy. Bouřky provázené přívalovými srážkami, silným větrem a krupobitím vzaly podle místních úřadů život nejméně 65 lidem, dalších 14 se pohřešuje. Pobořeno bylo 9900 domů. Velké škody napáchaly povodně a silný vítr v okolí města Čchung-čching, odkud je hlášeno 31 obětí. Předměstím se prohnalo dokonce tornádo. V provinciích Ťiang-si a Chu-nan by mělo pršet i v dalších dnech.

7.5.2010, pobořené domy v provincii Ťiang-si Jihozápadní část Číny, kterou ještě nedávno sužovalo katastrofální sucho, nejhorší za posledních sto let, postihl tento týden opačný extrém. Čínské provincie Čchung-čching, S'-čchuan, Kuej-čou, Ťiang-si, Kuang-tung a Chu-nan postihly ničivé záplavy a sesuvy půdy. Bouřky provázené přívalovými srážkami, silným větrem a krupobitím vzaly podle místních úřadů život nejméně 65 lidem, dalších 14 se pohřešuje. Pobořeno bylo 9900 domů. Velké škody napáchaly povodně a silný vítr v okolí města Čchung-čching, odkud je hlášeno 31 obětí. Předměstím se prohnalo dokonce tornádo. V provinciích Ťiang-si a Chu-nan by mělo pršet i v dalších dnech.


Komentář slovenského klimatologa Prof. RNDr. Milana Lapina CSc.

V Číně se pravidelně střídají období sucha (od podzimu do dubna) a období intenzivních dešťů (od května, na severu od června do srpna). Intenzita těchto projevů počasí ale nebýva každý rok stejná. Vysoké úhrny srážek během letního monzunu souvisí s množstvím vodní páry v atmosféře a s velikostí prohřátí vnitrozemí. Modifikovat to může i poloha a rozsah oblasti nízkého tlaku nad vnitrozemím Asie od května do srpna. Nyní je takový stav, že vzhledem k vysoké teplotě moří na východě a jihovýchodě od Číny je v atmosféře vodní páry mimořádně mnoho a jih Číny už má dost vysokou teplotu. Navíc je tam i příznivý vertikální gradient teploty na vývoj konvektivních oblaků. Myslím si, že monzunové deště proto ještě zesílí a nejen v Číně.


Zdroje: Xinhuanet, Xinhuanet, Reuters, BBC News