Popel z islandské sopky znovu komplikuje leteckou dopravu Evropě

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 09.05.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010050006

Rubrika: Sopečné erupce Aktivita Eyjafjöllu ve středu 5. května výrazně zesílila a znovu přešla do výbušné fáze. Zvýšená produkce tefry se projevila hustým tmavým mračnem, které vlivem vzdušného proudění směřovalo převážně na jih. V Irsku, Skotsku a později i ve Španělsku, Portugalsku, Francii a Itálii musela být omezena letecká doprava. Odkloněny byly i transatlantické lety. V neděli 9. května večer by se měl popel dostat i nad území České republiky a Slovenska. Odpoledne byl uzavřen vzdušný prostor nad částí Německa a Rakouska.

Mračno popela nad Eyjafjöllem 7. května 2010, 18:00 UT. Aktivita Eyjafjöllu ve středu 5. května výrazně zesílila a znovu přešla do výbušné fáze. Zvýšená produkce tefry se projevila hustým tmavým mračnem, které vlivem vzdušného proudění směřovalo převážně na jih. V Irsku, Skotsku a později i ve Španělsku, Portugalsku, Francii a Itálii musela být omezena letecká doprava. Odkloněny byly i transatlantické lety. V neděli 9. května večer by se měl popel dostat i nad území České republiky a Slovenska. Odpoledne byl uzavřen vzdušný prostor nad částí Německa a Rakouska.

Ve čtvrtek 6. května byl popel vyvrhován 11 kilometrů vysoko, později během dne do výšky 9 kilometrů, v pátek a sobotu do výšky 7,5 kilometru, v neděli do výšky 5 až 6 kilometrů.

Během týdne došlo v prostoru sopky k sérii slabších otřesů (magnitudo vesměs 1,5 až 2,2) v houbce 18 až 23 kilometrů, později v hloubce 5 až 12 kilometrů pod povrchem.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se erupce chýlila ke konci.

Sousední Katla zůstává zatím klidná a žádné známky oživení nebyly pozorovány.


Sopečný popel z Eyjafjöllu v prodeji

Islandský e-shop nammi.is popel z vulkánu Eyjafjöll prodává. Skleněná ampulka se 160 gramy popela stojí 24 eur. Zájem je velký, nejvíce objednávek je z Austrálie, USA, Velké Británie a Skandinávie. Veškerý zisk z prodeje má být darován organizaci ICE-SAR, která pomáhá s odstraňováním škod způsobených erupcí.


Předpokládané rozšíření oblaku s vulkanickým popelem o půlnoci z 9. na 10. května 2010
Předpokládané rozšíření oblaku s vulkanickým popelem o půlnoci z 9. na 10. května 2010.


Oblak vulkanického popela nad Atlantským oceánem, 8. května 2010
Oblak vulkanického popela nad Atlantským oceánem, 8. května 2010.Popel vyvrhovaný z Eyjafjöllu 7. května 2010.


Eyjafjöll on-line: webkamera 1 | webkamera 2 | webkamera 3


Zdroje:
- Iceland Review (09.05.2010, Ash from Iceland Volcano for Sale)
- Institute of Earth Sciences - University of Iceland (Eruption in Eyjafjallajökull)
- Met Office (Icelandic Volcano Blog)
- Icelandic Met Office (Update on activity - Eruption in Eyjafjallajökull, Iceland
- NASA (08.05.2010, Ash plume from Eyjafjallajokull Volcano, Iceland)