Rekordní povodně na jihovýchodě USA, 30 mrtvých

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 03.05.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010050003

Po extrémně intenzivních deštích (srážkové úhrny 150 až 500 mm za 48 hodin) se rozvodnily potoky a řeky na jihovýchodě Spojených států. Zahynulo 30 lidí, z toho 20 v Tennessee, šest v Mississippi a čtyři v Kentucky. Většina obětí se utopila, čtyři osoby zabilo tornádo.

Zaplaveno bylo mnoho silnic a domů, evakuace se dotkla tisíců lidí. Škody jsou obrovské. Zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů. V hlavním městě státu Tennessee Nashvillu museli před velkou vodou zachránit přes tisíc obyvatel, nejméně deset však utonulo. Podobná je situace v sousední Georgii, zaplaveny byly i ulice Atlanty. V Nashvillu byl překonán srážkový rekord, když za dva dny spadlo 340 milimetrů vody. Hladina v řece Cumberland vystoupila na nejvyšší úroveň od roku 1937.

Po extrémně intenzivních deštích (srážkové úhrny 150 až 500 mm za 48 hodin) se rozvodnily potoky a řeky na jihovýchodě Spojených států. Zahynulo 30 lidí, z toho 20 v Tennessee, šest v Mississippi a čtyři v Kentucky. Většina obětí se utopila, čtyři osoby zabilo tornádo.

Povodně v Tennessee Zaplaveno bylo mnoho silnic a domů, evakuace se dotkla tisíců lidí. Škody jsou obrovské. Zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů. V hlavním městě státu Tennessee Nashvillu museli před velkou vodou zachránit přes tisíc obyvatel, deset však utonulo. Podobná je situace v sousední Georgii, zaplaveny byly i ulice Atlanty. V Nashvillu byl překonán srážkový rekord, když za dva dny spadlo 340 milimetrů vody. Hladina v řece Cumberland vystoupila na nejvyšší úroveň od roku 1937.

"Jde o bezprecedentní srážky," konstatoval guvernér Tennessee Phil Bredesen. "Je udivující, kolik vody může napršet za 24 nebo 36 hodin."

"Mnoho ulic a dálnic je zatopených, mnoho cest bylo poškozeno," uvedla Missy Marshallová z úřadu pro mimořádné události státu Tennessee.

"Je to šokující pohled pro někoho, kdo tady žije tak dlouho," poznamenal guvernér Bredesen.

V Nashvillu byla poškozena mimo jiné i budova místní známé Dvorany slávy Country Music a Bridgestone Arena, kde hraje svá utkání celek NHL Nashville Predators. Zaplaveno bylo také cca 50 místních škol.

Úřady se obávají dalšího navýšení počtu obětí. Někteří lidé totiž pravděpodobně nestihli utéci a zůstali v domech a autech, které voda zatopila.

Silný vítr v bouřkách lámal větve a ničil elektrické vedení. Další výpadky způsobila stoupající voda. Desetitisíce domácností jsou stále bez elektřiny. Problémy jsou i se zásobováním pitnou vodou.


Rozvodněná řeka Cumberland zaplavila i centrum Nashvillu
Rozvodněná řeka Cumberland pronikla i do centra Nashvillu. V pondělí večer povodeň kulminovala, hladina vystoupila na hranici šestnácti metrů, což je 3,7 metru nad úrovní pro vyhlášení povodňového ohrožení.


Srážkové úhrny v USA 2. května 2010
Srážkové úhrny v USA 2. května 2010.


Srážkové úhrny v USA 3. května 2010
Srážkové úhrny v USA 3. května 2010.


Povodňové ohrožení v USA, prognóza z 2. května 2010
Povodňové ohrožení v USA - prognóza z 2. května 2010.


Povodňové ohrožení v USA, prognóza z 3. května 2010
Povodňové ohrožení v USA - prognóza z 3. května 2010.
Zdroje: National Weather Service, CNN, CBS, Chron, AP, Flickr