Erupce Eyjafjöllu slábne, islandský prezident varoval před erupcí Katly

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 23.04.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010040018

Sopečná aktivita během tohoto týdne poklesla a erupce je nyní řádově slabší než před týdnem. Oproti počáteční síle erupce (300 metrů krychlových magmatu za sekundu nebo též 750 tun za sekundu) je nyní každou sekundu produkováno odhadem méně než 30 metrů krychlových magmatu, respektive 75 tun za sekundu. Podzemní tlak v prostoru sopky se podle měření snižuje, erupce by tedy měla i nadále pozvolna slábnout.

Sopka Eyjafjöll, 19.4.2010 Ledovcové kotle v místě erupce jsou už propojeny v jediný velký kotel. Dosud se neobjevily žádné lávové proudy. Magma vypuzované na povrch je viskóznější než magma, které se vylévalo v sedle Fimmvörduháls. Tato skutečnost spolu se slabším větrem přispěla k tomu, že zvuk vznikající při vypuzování lávy je slyšitelný na velkou vzdálenost, zejména na jih a východ od sopky.

Vzorky popela odebrané 19. dubna obsahují mnohonásobně více fluoru než v počátečních dnech erupce - 850 mg/kg (zpočátku to bylo 25-35 mg/kg). To je vysvětlováno změnou charakteru erupce, konkrétně tím, že tefra už není v kontaktu s vodou. Kolem jícnů se za týden utvořila 20 až 30 metrů tlustá vrstva pyroklasického materiálu.

V úterý 20. dubna a ve středu 21. dubna dosahovalo mračno páry a sopečného popela výšky 2 až 4 kilometry. Nad jihem Islandu vystupoval oblak do výšky přibližně 5 kilometrů.

22. dubna bylo mračno viditelné 3 až 4 kilometry nad sopkou. Vítr i nadále foukal převážně jižním směrem. Tání ledu v oblasti erupce se poněkud zvýšilo, což se projevilo mírným vzestupem vodních toků. Žádné větší komplikace se nečekají.

"Ačkoli erupce může probíhat ještě dlouho a v příštích měsících budeme možná svědky explozivní činnosti, už to pravděpodobně nebude představovat takový problém, jako tomu bylo minulý týden," řekl vulkanolog Simon Day z University College London.


Letecká doprava obnovena, letecké společnosti se dožadují kompenzací

Letecká doprava v Evropě se vrátila k normálu. V úterý 20. dubna se ukutečnilo 13 tisíc letů z běžných 28 tisíc, tj. 46 procent. O den později už bylo evidováno 22.189 letů, tj. 79 procent běžného stavu. 22. dubna se letecký provoz dostal na obvykou úroveň - počet letů se zvýšil na 28 až 29 tisíc. Kvůli sopečnému popelu byly omezeny lety pouze u Islandu a ve Skandinávii.

Rozšíření vulkanického oblaku 22.4.2010 Uzavření vzdušného prostoru minulý týden se dotklo denně 1,2 miliónu cestujících. Letecké společnosti vyčíslily své ztráty minimálně na 1,7 miliardy dolarů. Aerolinky chtějí odškodnění. Mezinárodní asociace leteckých společností (International Air Transport Association, IATA) obvinila evropské úřady, že jejich reakce na výbuch sopky byla přehnaná. Vulkanický oblak byl prý rozředěn větrem mnohem více, než signalizovaly počítačové modely. Zákaz letů byl proto zbytečný.

"Pro odvětví, které loni utrpělo ztrátu 4,9 miliardy a čeká se, že letos je postihne ztráta 2,8 miliardy, je tato krize zničující," uvedl předseda IATA Giovanni Bisignani. "Vzdušný prostor byl uzavřen na základě teoretických modelů. Je to neslýchaná situace, kterou zhoršilo špatné rozhodování vlád."


Islandský prezident varoval před erupcí Katly

Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson považuje události posledních dnů jen za "malou zkoušku" ve srovnání s tím, co dříve či později způsobí erupce Katly. V rozhovoru pro BBC řekl:

Ólafur Ragnar Grímsson "To, čeho jsme byli svědky v posledních několika dnech, by mohlo být teprve začátkem událostí, které se budou opakovat celé 21. století... Katla je mnohem větší a vybuchuje minimálně jednou za století. Poslední erupce se odehrála v roce 1918, takže už pár let čekáme na novou... Naše země má pro takový případ připravené nouzové plány. Domnívám se, že je nejvyšší čas, aby začaly plánovat také evropské vlády a letecké společnosti..."

Varováním islandského prezidenta a potenciálním dopadem výbuchu Katly se na svém nejbližším zasedání bude zabývat Bezpečnostní rada státu ČR.


Globální oteplování může zvýšit sopečnou aktivitu

Podle některých studií sopečná aktivita na Islandu v dalších desetiletích zesílí a to i v důsledku tání ledu, protože magma bude snáze vystupovat k povrchu:

"Naše práce naznačuje, že v příštích desetiletích budou na Islandu o něco větší a častější erupce," řekl vulkanolog Freistein Sigmundsson z Islandské univerzity. "Globální oteplování rozpouští led a to může ovlivňovat magmatické systémy. Konec doby ledové před 10 tisíci lety se shoduje s nárůstem sopečné činnosti na Islandu, zřejmě se tak stalo proto, že se mohutné ledovce ztenčily a země se zvedla. Myslíme si však, že úbytek ledu nehrál podstatnou roli při vyvolání poslední erupce. K erupci došlo pod relativně malou ledovou čepičkou."

Podobně jako na Islandu může mizející led vést ke zvýšení sopečné a seizmické aktivity v Antarktidě (Mount Erebus), na Aleutských ostrovech a v jihoamerické Patagonii.

"Největší účinky by to mělo na ledem pokrytých vulkánech," vysvětlila Carolina Pagliová z univerzity v Leedsu. "Pokud odstraníte zátěž, která je dostatečně velká, ovlivní to produkci magmatu v hloubce pod zemí."


Sopka Eyjafjöll, 21.4.2010
Satelitní fotografie jihu Islandu se sopkou Eyjafjöll z 21. dubna 2010 12:35 UT. Množství popela generovaného sopkou oproti minulému týdnu výrazně pokleslo.Co zachycuje toto video? Je oním útvarem ve tvaru "V" hejno ptáků, ja říká komentátor televize Sky News, nebo jde o něco jiného? Někteří lidé považují útvar za UFO a argumentují tím, že by ptáci nemohli vydržet v žáru a kouři přímo nad sopkou. Nicméně lze namítnout, že ptáci neletí přímo v oblaku popela ale vedle něj.


Zdroje:
- Icelandic Met Office (20.04.2010, Eyjafjallajökull eruption)
- Icelandic Met Office (Update on activity - Eruption in Eyjafjallajökull, Iceland)
- Met Office (Icelandic Volcano Blog)
- Institute of Earth Sciences - University of Iceland (Eruption in Eyjafjallajökull)
- BBC News (20.04.2010, Olafur Grimsson: Eruption is only 'small rehearsal')
- The Epoch Times (20.04.2010, Iceland President Labels Volcano Eruption Small Rehearsal)
- Reuters (16.04.2010, Ice cap thaw may awaken Icelandic volcanoes)
- České noviny (21.04.2010, Islandský prezident varuje před erupcemi dalších sopek)
- Novinky.cz (22.04.2010, Kvůli mraku popela se na pár hodin opět zavřela skandinávská letiště)
- ČT24 (22.04.2010, Eyjafjallajökull je proti Katle jen čajíček)
- NASA Earth Observatory (21.04.2010, Eruption of Eyjafjallajökull Volcano, Iceland)
- Eurocontrol