Charakter erupce Eyjafjöllu se mění, aktivita klesla, nebezpečí trvá

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 20.04.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010040016

V pondělí 19. dubna kolem čtvrté hodiny ranní byla zpozorována významná změna sopečné aktivity. Sopka začala do výšky 1,5 až 3 kilometry vystřelovat magma, některé kusy byly srovnatelné s velikostí automobilu. Souběžně s tím pokleslo množství vyvrhovaného popela. Na základě těchto projevů vědci usoudili, že přítok vody do jícnu klesá a tím se mění charakter erupce z explozivní na efuzivní, tedy výlevný. Zatím však nevznikají lávové proudy. Mračno nad sopkou, tvořené párou i popelem, dosahovalo do výšky 2 až 6 kilometrů. Barva výparů měla bílý, žlutý až hnědý nádech.

Sopka Eyjafjöll vystřeluje magma, 19.4.2010 "Byli jsme svědky silných vulkanických otřesů, což znamená, že se povrch sopky mění. Z kráterů tryská láva a dopadá na led pod vulkánem," řekl geolog Hjorleifur Sveinbjornsson. "Sopečné výpary mají hnědou, ale i bílou barvu, takže se jedná spíše o vodní páru."

"Zjistili jsme změnu v charakteru erupce. Vulkán, který dosud chrlil především popel, nyní vypouští lávu," popsal své pozorování pilot výzkumného vrtulníku Reynir Pétursson. "Je to první den, co sopka vypouští lávu. Ta však neteče, ale tryská."

"Situace je rozhodně lepší než v uplynulých dnech, zejména v sobotu. Ta byla pro nás obzvlášť těžký den kvůli množství popílku, který padal na jih od sopky," dodala mluvčí islandského ministerstva zahraničí Urdur Gudmundsdóttir.

I přes probíhající změny se během pondělka na jihu Islandu snášel sopečný popel. Místy ho už leží kolem deseti centimetrů. To je nebezpečné nejen pro lidi a zvířata, ale také pro vegetaci. Meteorologové upozornili, že by se v úterý mohl vítr otočit a foukat od sopky směrem na severozápad. Spadem popela by pak bylo ohroženo hlavní město Islandu Reykjavík.

V pondělí večer množství dýmu a popela nad vukánem vzrostlo. "Erupce sopky na Islandu opět zesílila a nový mrak popela se šíří na jih a východ směrem k Velké Británii," stojí ve zprávě britského Střediska letového provozu (NATS) z pondělního večera. "To ukazuje, jak dynamicky a rychle se mění okolnosti, s nimiž pracujeme."

Erupce je sice slabší než o víkendu, konstatoval britský Meteorologický úřad, ale popel je stále ještě vypuzován do výšky přes tři kilometry.


Letecká doprava v Evropě se pomalu obnovuje

V průběhu pondělí se letecká doprava ve většině evropských zemí začala vracet k normálu. Situace však byla hodně chaotická a nepřehledná. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) se uskutečnilo celkem 8700 letů z plánovaných 28 tisíc, tedy 31 procent.

Ministři dopravy Evropské unie se dohodli na zmírnění leteckých omezení. Prostor nad Evropou by měl být rozdělen na tři zóny. V první zóně nebude možné létat kvůli vysoké hustotě sopečného prachu (týká se to hlavně blízkého okolí Islandu), v druhé zóně si členské státy rozhodnou samy, zda lety povolí či nikoliv, ve třetí zóně bude možné létat bez omezení.


Katla je vážnou hrozbou

Eyjafjöll je sice poměrně malou sopkou a její erupce nebývají příliš silné, ovšem může překvapit.

Celkový pohled na Katlu a Eyjafjöll "Nejhorším scénářem je z historické zkušenosti erupce vulkánu Laki v letech 1783-1784, jež měla obrovský dopad na severní polokouli tím, že snížila teploty o tři stupně," domnívá se Andrew Hooper z univerzity v nizozemském Delftu. "Vedlo to ke katastrofě daleko za břehy Islandu (kde zemřelo 25 procent populace) s tisícemi zaznamenaných úmrtí v Británii i jinde kvůli otravě a extrémnímu chladu a extrémně malým srážkám na severu Afriky. Na druhou stranu erupce Eyjafjöllu v letech 1821-1823 měla dopad jen na pobřeží Islandu, kde uhynula hospodářská zvířata na otravu fluorem..."

"Nicméně erupce Eyjafjöllu v letech 1821-1823 a 1612 byly v krátkém časovém odstupu následovány erupcemi mnohem většího souseda - Katly. Katla už v minulosti ukázala svůj potenciál pro velké erupce - poslední katastrofální erupce před Laki byl výbuch Katly v roce 934, kdy sopka vypustila dokonce ještě více lávy. Pokud by Katla vybuchla s velkou razancí, chaos v dopravě a ekonomické škody by byly mnohem větší než ty z posledních dnů," uzavřel Hooper.


Řez sopkami Eyjafjöll a Katla. 18.04.2010
Řez sopkami Eyjafjöll a Katla. Situace k 18.4.2010. Erupce Katly by podle vulkanologů vyprodukovala až tisíkrát více popela než erupce Eyjafjöllu a mračno sopečného materiálu by bylo vypuzeno do výšky 15 až 20 kilometrů nad zemí.


Na Islandu se zvyšuje vulkanická i seizmická aktivita

Thorvaldur Thordarson Zdá se, že vulkanická aktivita na Islandu se mění periodicky. Období silnější a slabší činnosti se střídají každých 50 až 80 let, uvedl pro časopis New Scientist vulkanolog Thorvaldur Thordarson z univerzity v Edinburghu. "Zvýšení aktivity v posledních deseti letech naznačuje, že vstupujeme do aktivnější fáze s více erupcemi," řekl Thordarson. Druhá polovina 20. století byla nezvykle klidná. To se teď mění. Sopečné erupce jsou a budou stále častější a silnější. Aktivní fáze cyklu by mohla vyvrcholit mezi roky 2030 a 2040.

Z výzkumů pyroklastických sedimentů, ledovcových jader a historických záznamů vyplynulo, že například u sopek Grímsvötn a Bárdarbunga dochází během aktivní fáze v průměru k 6 až 11 erupcím za 40 let, kdežto v klidné fázi jen ke třem erupcím během stejně dlouhého období. Také katastrofální erupce sopky Laki v letech 1783-1784 spadá do fáze s velkou aktivitou.

"Jestliže teď vstupujeme do aktivnější fáze, tyto větší erupce se stanou pravděpodobnějšími," konstatoval Thordarson.

Spolu s vulkanickou aktivitou roste i aktivita seizmická. Thordarson zmínil zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály, které rozhoupalo domy v Reykjavíku v květnu 2008.


Na Islandu soptí Eyjafjöll, vulkanologové se obávají erupce Katly
Katastrofální erupce na Islandu v roce 1783


Zdroje:
- Icelandic Met Office (19.04.2010, Magma splatters ejected)
- Met Office (Icelandic Volcano Blog)
- Iceland Review (19.04.2010, South Iceland Farmers Exhausted by Ash Fall)
- Iceland Review (19.04.2010, Ash Fall Forecast for Iceland’s Capital)
- BBC News (19.04.2010, Toxic ash threatens Iceland herds)
- Institute of Earth Sciences - University of Iceland (Eruption in Eyjafjallajökull)
- New Scientist (16.04.2010, Get ready for decades of Icelandic fireworks)
- Times online (18.04.2010, Why the Icelandic volcano could herald even more disruption)
- Eurocontrol (19.04.2010, Update on European air traffic situation - 18.30 CET)
- SME.sk (19.04.2010, Televízia vyvolala paniku o výbuchu ďalšej sopky. Zbytočne)
- iHNed.cz (19.04.2010, Odborníci: Tento typ erupce je na Islandu nezvyklý. Může to trvat...)
- České noviny (19.04.2010, Islandská sopka změnila charakter - chrlí méně popela a více lávy)
- Novinky (19.04.2010, Letecká omezení nad Evropou budou zmírněna)
- RUV.is
- LHG.is
- Visir.is