Eyjafjöll vyvrhl za tři dny 140 milionů metrů krychlových tefry

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 18.04.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010040015

Podle předběžných propočtů expertů z Islandské univerzity vypustila sopka Eyjafjöll během prvních 3 dnů erupce (14. - 16. dubna) celkem 140 milionů metrů krychlových tefry. To odpovídá asi 70 až 80 milionům metrů krychlových magmatu, přičemž průměrná rychlost produkce byla 300 metrů krychlových za sekundu nebo též 750 tun za sekundu.

30 milionů tun tefry je usazeno v ledovcových kotlích, které vnikly v blízkosti vulkanických komínů. 10 milionů se nahromadilo v ledovcovém jezeře Gígjökulslón, tento materiál se dostal při povodních dolů na východ od splazu Gígjökull, jenž je součástí ledovce Eyjafjallajökull. V mračnech odnášených od sopky na jih a východ bylo 100 milionů tun tefry.


Erupce Eyjafjöllu pokračuje, síla erupce v neděli kolísala

Eyjafjöll v noci na sobotu a během soboty 17. dubna vytrvale chrlil hustá tmavá mračna sopečného materiálu. Mrak nad sopkou vystupoval do výšky 6 až 9 kilometrů a vítr ho hnal převážně jižním nebo jihovýchodním směrem. Během noci na sobotu od půlnoci do půl páté ráno se v okolí sopky vyskytlo 22 blesků.

"Sloup dýmu obsahuje velké množství popela," konstatoval David Rothery z britské Open University.

Sopka Eyjafjöll s mračnem popela, 17.4.2010 Díky lepšímu počasí si mohli experti v sobotu odpoledne prohlédnout vulkán z větší blízkosti. Potvrdili, že erupce je v plné síle a ani seizmická aktivita neklesá. Existují však jisté náznaky toho, že by během několika dnů mohla erupce zeslábnout.

V noci ze soboty na neděli 18. dubna došlo přechodně k prudkému zvýšení síly erupce i počtu bleskových výbojů nad sopkou, ráno se k tomu přidala i vyšší seizmická aktivita. Přes den začala erupce slábnout, popel byl vyvrhován do výšky 3,5 až 5 kilometrů. Odborníci jsou opatrní v prognózách, další vývoj je nejistý.

Nedělní radarový průzkum sopky ukázal, že se krátery na vrcholu stále zvětšují, zatím však nejsou propojeny do jednoho. V ledovci je viditelných 6 až 8 otvorů, k masivnímu tání ovšem nedochází, z ledovce odtéká jen málo vody.

Na satelitních fotografiích Evropy byly dnes zbytky popela z prvních dnů erupce mnohem méně zřetelné než v pátek a sobotu. Od severu však postupují další i když menší vulkanická oblaka.

"Prach je rozptýlený nad celou Evropou. Nejvyšší koncentrace jsou nyní asi ve výšce kolem pěti kilometrů," komentoval aktuální situaci Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). "Dá se očekávat, že prach bude z vyšších vrstev sesedat níž, ale v jakých koncentracích či kdy ho bude nejvíce, nedokážeme říct."


Letecká doprava v Evropě je stále ochromena

Islandský meteorologický ústav i Britský meteorologický úřad (Met Office) shodně tvrdí, že sopečný popel se bude nad Velkou Británii a kontinentální Evropou pohybovat i v dalších dnech.

"Od pondělka se očekává silné proudění od Islandu, takže předpověď skutečně není příznivá. Pokud sopka bude dál kouřit, tak budou ještě celý příští týden potíže," řekl ředitel divize plánování českého Řízení letového provozu Petr Fajtl. "Pokud se bude nad Evropou stále držet sopečný prach, bude letecká doprava výrazně omezená nebo zcela přerušená... Nejvíce ohrožený je letový prostor ve výšce šest tisíc až deset tisíc šest set padesát metrů, ale v prostoru nad touto výškou by se již teoreticky létat dalo. Problémem však zůstává, jak dopravit letadla bezpečně nad tuto letovou hladinu, aniž by se dostala do oblaku sopečného popílku. A v případě nějaké nouze by letadlo stejně do nižších letových hladin muselo vstoupit, což by pro něj i jeho posádku mohlo mít neblahé důsledky."

Letecký provoz v Evropě byl v důsledku zvýšené koncetrace sopečného popela v atmosféře po celý víkend utlumen. Z plánovaných cca 22 tisíc letů se v sobotu uskutečnilo jen 5 tisíc. Vzdušný prostor byl pro leteckou dopravu uzavřen v těchto státech: Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Velká Británie, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Francie (sever), Německo, Švýcarsko, Rakousko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Česká republika, Slovensko, Ukrajina, Bělorusko (zákaz letů ve výšce 7 až 11 km) Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Chortvatsko (severozápad) a Itálie (sever).

Lety byly v sobotu povoleny ve Španělsku, Portugalsku, na jihu Itálie, v Řecku, Bulharsku a Turecku. Žádné omezení nebylo hlášeno ani z Ruska. Ruský Aeroflot létá do USA přes severní pól.
Mapa Evropy - letecká doprava 18.4.2010
Letecká doprava v Evropě 18.4.2010 dopoledne. Uzavřený vzdušný prostor (červená), částečně uzavřený vzdušný prostor (oranžová).

V neděli byl letecký provoz přerušen také v Bulharsku, na jihu Francie a na severu Španělska. Naopak na Ukrajině a v některých částech Norska byly lety povoleny. Odpoledne byla dočasně otevřena některá letiště v Německu a Polsku. "V mraku popela se východním směrem objevila díra," vysvětlila mluvčí německé letecké kontroly. Přes Slovensko bylo v neděli večer teoreticky možné přeletět v letové hladině 245, tedy ve výšce 8 tisíc metrů. Povolil to Letecký úřad SR.


Sopečný popel? Je to jako Ragnarök - konec světa, říkají Islanďané

Tragické důsledky má sopečná erupce pro zvířata. Většina domácích zvířat na Islandu je před popelem chráněna v uzavřených prostorách, ale ptáci se nemají kam schovat. Právě teď je období, kdy se stěhovavé druhy vracejí na Island. Dostanou-li se však během letu do mraku popela, padají brzy k zemi a umírají. Reportéři z Iceland Review na své cestě na jih ostrova pozorovali hejno hus, které vletělo přímo do černého mračna.

Mračno popela na jihu Islandu, 16.4.2010 "Bylo to, jako bychom vstupovali do jiné dimenze. Připadali jsme si, jako bychom prožívali konec světa, jak ho popisuje Völuspá, stará islandská píseň vyprávějící příběh konce světa nazývaný Ragnarök nebo Götterdämmerung ve slavné wagnerově opeře," zprostředkovali svůj zážitek Bjarni Brynjólfsson, redaktor Iceland Review a fotograf Páll Stefánsson. "Neviděli jsme nic. Přední sklo bylo plné popela a my jsme se neodvažovali vystoupit z auta. Jako by slunce zapadlo uprostřed dne. Není to jen jemný popel, ale i hrubá malá zrnka. Netroufali jsme si pokračovat. Po třech kilometrech jsme pochopili, že jsme zajeli příliš daleko. Tak jsme se vrátili do Skógaru. Popel byl tak hustý, že to bylo jako jet ve sněhu."

Ještě když probíhaly erupce v sedle Fimmvörduháls, byla vesnice Skógar plná života, ale teď je opuštěná. Zůstal tam pouze jeden farmář. Obchod a hotely jsou zavřené.

Reportáž pokračuje citací z písně Völuspá:

Slunce se tmí,
v moři zem tone,
do hlubin padají
hořící hvězdy,
plameny celý svět
pohlcují,
sahá žár ohně
k samému nebi.1. ČÁST: Průjezd skrze mrak sopečného popela na jihu Islandu v úseku od vodopádu Skógafoss do Skógaru - 18 km úplné tmy, i když všude kolem svítilo slunce.

Island, 17. dubna 2010 13:30 místního času, záznam pořídil: Páll Stefánsson.2. ČÁST: Průjezd skrze mrak sopečného popela na jihu Islandu v úseku od vodopádu Skógafoss do Skógaru - 18 km úplné tmy, i když všude kolem svítilo slunce.

Island, 17. dubna 2010 13:30 místního času, záznam pořídil: Páll Stefánsson.


Sopka Eyjafjöll, 17.4.2010
Sopka Eyjafjöll, 17.4.2010.

Zdroj: Árni Friðriksson, Wikipedia


Sopka Eyjafjöll, 17.4.2010 15:20 SELČ
Sopečný popel vyvrhovaný Eyjafjöllem pohledem z oběžné dráhy, 17.4.2010 15:20 SELČ.


Eyjafjöll on-line: webkamera 1 | webkamera 2


Zdroje:
- Institute of Earth Sciences - University of Iceland (Eruption in Eyjafjallajökull)
- Met Office (Icelandic Volcano Blog)
- BBC News (17.04.2010, Volcanic ash: Europe flights grounded for third day)
- BBC News (18.04.2010, Volcanic ash spreads more travel misery across Europe)
- Iceland Review (17.04.2010, Iceland Review Reporters: This is Like Ragnarök, the End of the World)
- Iceland Review (17.04.2010, Iceland Eruption: The Birds Fly into the Ash and Die)
- Iceland Review (18.04.2010, Videos: Driving Into the Ash Cloud in South Iceland)
- České noviny (18.04.2010, Vzdušný prostor ČR bude uzavřen až do pondělních 12:00)
- Lidovky.cz (18.04.2010, Jako v zemi Mordor. Je tu tma jak v noci, říkají farmáři, kteří žijí u sopky)
- Novinky (18.04.2010, Vítr přivane další sopečný prach z Islandu, obnovení leteckého provozu nejisté)
- Valkyrja (Völuspá - Vědmina píseň)
- RUV.is