Erupce Eyjafjöllu - blesky nad sopkou, spad popela na jihu Islandu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 17.04.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010040013

V pátek vystupoval mrak popela nad vulkánem do výšky přes 9 kilometrů a silný vítr ho unášel na východ k evropskému pobřeží. Bylo zaznamenáno kolísání v seizmických projevech a produkci tefry, celkově se však intenzita erupce nezměnila. Večer oblast kolem místa erupce ozařovaly četné blesky.

Geofyzik Páll Einarsson z Islandské univerzity se domnívá, že erupce je součástí dění, které začalo minulý rok v létě: "Jestliže erupce v této lokalitě náhle ustane, je pravděpodobné, že bude pokračovat na jiném místě."

V pátek vystupoval mrak popela nad vulkánem do výšky přes 9 kilometrů a silný vítr ho unášel na východ k evropskému pobřeží. Bylo zaznamenáno kolísání v seizmických projevech a produkci tefry, celkově se však intenzita erupce nezměnila.

Sopka Eyjafjöll, blesky v oblacích popela, 16.4.2010 Večer oblast kolem místa erupce ozařovaly četné blesky, jak ukazuje i připojená fotografie. Po změně směru větru se začal popel snášet na jihu Islandu. Úřady tam vyzvaly obyvatele, aby pokud možno nevycházeli ven, nebo aby použili protiprachové masky.

Chemické rozbory prokázaly vysoký obsah toxického fluoru v sopečném materiálu. Pro Islanďany to znamená, že musí dbát na své zdraví a v oblastech zasažených spadem popela by měli používat protiprachové masky. Na Islandu se to týká především jihu a jihovýchodu ostrova.

Komplikace s leteckou dopravou v Evropě zřejmě nekončí a budou pokračovat ještě několik dnů. Nebo déle. "Zatím nepředpokládáme žádné změny v produkci popela. Vítr bude dál šířit jeho oblak nad Evropu," prohlásil mluvčí islandského ministerstva životního prostředí Gudmundur Gudmundsson.

Sopka Eyjafjöll, 16.4.2010 Vědci vesměs shodně tvrdí, že nelze odhadnout, jak dlouho aktivita sopky potrvá. Mohou to být dny, týdny i celé měsíce. Poznatky o minulých erupcích Eyjafjöllu jsou omezené, takže není z čeho vycházet.

"Z jedné erupce se toho moc nedozvíme," konstatoval islandský geofyzik Páll Einarsson. Erupce v letech 1821-1823 vyprodukovala značné množství popela. Její síla však nebyla stabilní. Na jeden čas se úplně zastavila, posléze znovu pokračovala.

Einarsson se domnívá, že erupce ještě nějakou dobu potrvá. Na druhou stranu však nevyloučil, že může i náhle skončit. Kdyby se tak ovšem stalo, nebyl by to konec definitivní.

"Tato erupce je součástí dlouhodobějšího dění, které začalo minulý rok v létě. Jestliže erupce v této lokalitě náhle ustane, je pravděpodobné, že bude pokračovat na jiném místě. Z nejlepší možné polohy v sedle mezi dvěma ledovci, kde není žádný led, se erupce přesunula na nejhorší možné místo, kde je ledovcová čepička nejsilnější a kde je největší nebezpečí rozpadu ledovce a velké produkce popela," podotkl vědec.

Na Islandu soptí Eyjafjöll, vulkanologové se obávají erupce Katly


Sopka Eyjafjöll, radarové snímky, 15 a 16.4.2010
Letecký průzkum odhalil výrazné zvětšení jícnů na vrcholu sopky. První radarový snímek je z 15. dubna a jsou na něm vidět dva menší otvory (s průměrem 200 metrů) a jeden větší otvor (o průměru 500 metrů). Druhá fotografie je z 16. dubna.


Sopka Eyjafjöll, 16.4.2010
Sopka Eyjafjöll, 16.4.2010. Mračno sopečného popela a páry je unášeno větrem na východ.


Předpokládané rozšíření oblaku s vulkanickým popelem 17. dubna 2010 večer
Předpokládané rozšíření oblaku s vulkanickým popelem 17. dubna 2010 večer.


Zdroje: Iceland Review, RUV.is, LHG.is, Visir.is, Met Office