Erupce islandské sopky sílí, globální důsledky však mít asi nebude

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 16.04.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010040012

Erupce Eyjafjöllu v průběhu včerejšího dne nabývala na intenzitě.

"Seizmografy ukazují, že od dnešního rána intenzita erupce stoupá," řekl ve čtvrtek Pall Einarsson, geofyzik z Islandské univerzity. "Žhavé plyny rozpustily třetinu ledového pokryvu nad kráterem sopky, což vedlo k tomu, že se blízká řeka vylila z břehů, časté exploze v kráteru zněly jako bombardování," dodal Einarsson.

"Je to velmi prudká erupce, protože interaguje s ledem a vodou," vysvětlil britský glaciolog Andrew Russell. "Stává se tak mnohem explozivnější, než by byla v případě obyčejného proudu lávy vyvěrajícího ze země."

Sopka Eyjafjöll, 14.4.2010 Vzdušný prostor v průběhu čtvrtečního nebo pátečního dne zcela nebo částečně uzavřely tyto evropské státy: Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Velká Británie, Irsko, Belgie, Nizozemí, Lucembursko, Německo, Švýcarsko, Francie, Polsko, Lotyšsko, Estonsko, Litva, Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko. K témuž opatření se chystají v Rumunsku, Bulharsku, Itálii.

V pátek od 10:00 přestalo Řízení letového provozu poskrytovat své služby severozápadu našeho území. Od 12:00 byl uzavřen i vzdušný prostor nad Prahou. Od 13:00 byl uzavřen vzdušný prostor nad celou Českou republikou.

Jak informoval Český hydrometeorologický ústav, nad severní Čechy se dnes odpoledne od severozápadu nasunul oblak sopečného prachu. Přízemní vodorovné dohlednosti se ve srovnání s dopolednem snížily, ovšem v poslední hodině (mezi 16.a 17. hodinou) se opět zvýšily. Sopečný prach se vyskytuje převážně ve vyšších vrstvách atmosféry, původně modrá obloha získává jemný mléčný zákal. V Ústí nad Labem nyní v podvečer získává obloha od severozápadu velmi rychle barvu mléčného zákalu, jako by se zatáhlo střední oblačností Altostratu. Zvyšování koncentrací částic PM10 a PM2,5 (jednohodinové průměry) na stanicích AIM nebylo pozorováno. Během dnešního večera se sopečný prach dostane nad celé území ČR.

Prachový oblak je vysoko a částice z něho budou vypadávat do nižších vrstev atmosféry jen zvolna. Pokud z mraku bude něco padat, budou to spíše větší částice. Na některých místech by se to mohlo ukázat podobně, jako když vítr například zavál do Česka nažloutlý písek ze Sahary, který pak byl dobře vidět třeba na kapotách aut. Na zvýšených koncentracích prachu v ovzduší by se to nemělo významněji projevit.

Světová zdravotnická organizace vyzvala obyvatele Evropy, aby raději nevycházeli ven, bude-li se sopečný popel snášet k zemi. Zvláště, děti, senioři a lidé s astmatem a nemocemi dýchacího ústrojí by měli zůstat doma. Podobnou výzvu v ČR vydal i Státní zdravotní úřad.

Spad sopečného popela, Island, 15.4.2010 Úřady na Islandu doporučily lidem, aby nosili protiprachové masky a brýle kvůli vysoké koncentraci popela v ovzduší a možnosti otravy toxickými látkami. Sopečný prach je velmi jemný a podle analýz obsahuje vysoké koncentrace nebezpečného fluoru. V místech, kde je vrstva popela vyšší než jeden centimetr, představuje vážné zdravotní riziko pro zvířata, která spásají trávu. Krajina pokrytá popelem je vidět na fotografiích z 15. dubna.

"Připadal jsem si jako na jiné planetě," popsal policejní inspektor Reynir Ragnarsson svou cestu s týmem geologů do popelem zasažené části ostrova.

"Nikdy předtím jsem nezažil tmu jako v noci uprostřed slunečného dne," pokračoval Ragnarsson, který má dlouholeté zušenosti se zasahováním při živelných pohromách na Islandu. "Je to úplně něco jiného, než co jsem kdy viděl."

Spad sopečného popela, Island, 15.4.2010 "Můžeme jen doufat, že se situace zklidní, ale nemůžeme nic dělat. Škody jsou už teď značné," konstatovala v televizi premiérka Islandu Jóhanna Sigurdardóttir.

Meteorolog Thorsteinn Jónsson z Islandského meteorologického úřadu se domnívá, že v dalších 24 hodinách pocítí spad drobných částic popela i lidé ve Skandinávii, Velké Británii, Beneluxu a Polsku. Už ve čtvrtek si obyvatelé v Norsku stěžovali na zápach síry ve vzduchu a divnou pachuť v ústech. Stejné projevy jsou hlášeny i ze Skotska. Mimo Island je však zdravotní riziko malé. Zvýšená koncentrace popela v ovzduší nicméně může způsobit dýchací potíže a pálení očí.

Spad sopečného popela, Island, 15.4.2010 Je pravděpodobné, že erupce bude pokračovat a popel se postupně rozptýlí po celé severní polokouli. Globální důsledky však erupce mít nebude. Alespoň zatím. "Tohle není jako Pinatubo. Erupce zatím není tak velká, aby měla globální vliv," zdůraznil klimatolog Hans Olav Hygen z Norského meteorologického institutu.

Sopka Pinatubo na Filipínách vybuchla 12. června 1991. Výška kouřového sloupce dosáhla 40 km. Do atmosféry se dostalo asi 20 až 30 milionů tun oxidu siřičitého. V důsledku této události poklesly průměrné teploty na planetě Zemi dočasně o 0,5 stupně Celsia.

"Pinatubo byla poslední velká událost," souhlasil Geoff Dollard z AEA consultancy, jež v otázce čistoty ovzduší spolupracuje s britskou vládou.

"V této chvíli se jedná o poměrně malou erupci, nemá takovou sílu jako některé jiné erupce na Islandu v minulosti," dodal Colin Macpherson, geolog z Durhamské univerzity. Jedovaté mračno z erupce sopky Laki zabilo v letech 1783 až 1784 v Evropě tisíce lidí a způsobilo neúrodu vychrlením asi 120 milionů tun oxidu siřičitého do atmosféry. To je množství, které třikrát převyšuje emise ze všech průmyslových zdrojů v Evropě za rok 2006.


Další průběžně aktualizované informace si můžete přečíst v článku:

Na Islandu soptí Eyjafjöll, vulkanologové se obávají erupce Katly


Šíření sopečného popela nad Evropou podle britského Meteorologického úřadu (Met Office) - prognóza pro 16. a 17. duben.
Šíření sopečného popela nad Evropou podle britského Meteorologického úřadu (Met Office) - prognóza pro 16. a 17. duben.


Předpokládané rozšíření oblaku s vulkanickým popelem 16. dubna 2010 večer
Předpokládané rozšíření oblaku s vulkanickým popelem 16. dubna 2010 večer.


Mračno popela vyvržené z Eyjafjöllu nad severním Atlantikem, snímek družice Aqua, 15.4.2010 15:30 SELČ
Mračno popela vyvržené z Eyjafjöllu nad severním Atlantikem, snímek družice Aqua, 15.4.2010 15:30 SELČ


Zdroje:
- Reuters (15.04.2010, Icelandic volcano eruption intensifies)
- Reuters (15.04.2010, Iceland volcano: not yet a global cooling eruption)
- NASA (15.04.2010, Ash plume from Eyjafjallajokull Volcano over the North Atlantic)
- Iceland Review
- Met Office
- ČHMÚ