Erupce Eyjafjöllu narušila leteckou dopravu, mrak popela míří i do ČR

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sopečné erupce, Vydáno dne: 15.04.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010040011

Leteckou dopravu nad Evropou ochromil mrak sopečného popela, který se šíří z Islandu směrem na jih a východ. Už včera krátce po erupci, k níž došlo ve vrcholovém kráteru sopky Eyjafjöll, zakázaly leteckou dopravu nad částí svého území úřady na Islandu a v Norsku. Během dneška uzavřely svůj vzdušný prostor také další státy - Velká Británie, Irsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Belgie a Holandsko. Večer bylo uzavřeno 24 letišť ve Francii (včetně pařížských) a další v Německu (Hamburk, Hannover, dočasně i Berlín) a Polsku. Evropský úřad pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) to označil za největší narušení letů v dějinách Evropy. Zítřejší den pravděpodobně zlepšení nepřinese. Mračno popela je podle úřadu stále velmi husté a postupuje jen zvolna směrem na jihovýchod.

Sopka Eyjafjöll, 14. dubna 2010 "Meteorologická situace je taková, že sopečný popel postupuje velmi pomalu východním směrem. Vítr je slabý, takže pohyb je velmi pomalý a mračno popela je hodně husté," vysvětlil zástupce Evropského úřadu pro bezpečnost leteckého provozu Brian Flynn. "V Evropě ještě nikdy nenastala sopečná erupce, která by způsobila tak velký oblak prachu."

Sopečný popel je pro letadla nebezpečný, jejich motory může vážně poškodit během několika málo minut. Vysoká koncentrace prachových částic v ovzduší navíc snižuje viditelnost.

Zítra se mrak dostane až do České republiky, nebude už ale představovat takové nebezpečí, protože se bude postupně rozplývat. Otázka je, kolik popela bude sopka v dalších dnech vyvrhovat.

"Je pravděpodobné, že popel bude ze sopky vycházet v takové míře ještě několik dnů nebo týdnů. Jak to však ovlivní dopravu, to závisí na počasí," řekl islandský geofyzik Einar Kjartansson.

Zatím se nezdá, že by sopečná aktivita klesala. "Naopak, ještě se zvyšuje. Ale bude to bez lávy. Toto je čistě výbušná erupce," prohlásil vulkanolog Armann Hoskuldsson z Islandské univerzity.

"Tak velká erupce má potenciál na to, aby vážně ovlivňovala leteckou dopravu ve vyšších zeměpisných šířkách po šest měsíců nebo i déle," varoval profesor Bill McGuire z Londýnské univerzity. "Pokud jde o současnou erupci, stojí za to si připomenout, že poslední erupce Eyjafjöllu trvala déle než dvanáct měsíců."

Poslední velká erupce Eyjafjöllu začala v prosinci 1821 a skončila v lednu 1823. Fáze silné aktivity se přitom střídaly s fázemi, kdy byla aktivita slabší. V červnu 1823 vybuchla i nebezpečná sousední sopka Katla.

Situaci kolem sopky Eyjafjöll a Katly se na Gnosis9.net věnuje tento článek, který je postupně doplňován o aktuální informace.


Šíření sopečného popela nad Evropou 15. dubna 2010
Šíření sopečného popela nad Evropou podle britského Meteorologického úřadu (Met Office). V oblastech vymezených na animovaném obrázku byl 15. dubna vyhlášen zákaz letecké dopravy.


Předpokládané šíření sopečného popela nad Evropou 16. dubna 2010
Vulkanický mrak se pohybuje dále nad kontinent a částice prachu 16. dubna dorazí i do České republiky. Obrázek ukazuje předpokládané rozšíření vulkanického mraku 16. dubna v 8:00 SELČ.


Satelitní snímek z 15.4. - sopečný mrak směřuje z Islandu na východ.
Satelitní snímek z 15.4. - sopečný mrak směřuje z Islandu na východ.


Na Islandu soptí Eyjafjöll, vulkanologové se obávají erupce Katly


Zdroje:
- Met Office (15.04.2010, Icelandic volcano eruption)
- BBC News (15.04.2010, Icelandic volcanic ash alert grounds UK flights)
- Institute of Earth Sciences - University of Iceland (Eruption in Eyjafjallajökull)
- Eurocontrol (Committed to building a Single European Sky)
- Pravda.sk (15.04.2010, Islandská sopka pripútala Európu k zemi)