Prochází Země obdobím zvýšené seizmické aktivity?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zemětřesení, Vydáno dne: 03.04.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010040003

Únorovým silným zemětřesením u pobřeží Chile začalo nové období zvýšené seizmické aktivity, prohlásil seizmolog Vladimír Bormotov z Ústavu tektoniky a geofyziky Dálněvýchodního oddělení Ruské akademie věd (DVO RAN) v Chabarovsku. Podle něj je reálné, že oblast kolem Tichého oceánu postihne v dohledné době další silné zemětřesení. V samotném Chile byly od 27. února zaznamenány tisíce následných otřesů, včetně mnoha s magnitudem vyšším než 5.

Ruská akademie věd "V posledních letech seizmická aktivita v cirkumpacifickém pásmu stoupá, což se projevuje zemětřeseními, aktivita se zvyšuje také v Alpsko-himalájském pásmu, které je rovněž globální, čili na Zemi začíná období zvýšené tektonické aktivity, které bude trvat ne měsíce, ale roky, protože je to dlouhodobý proces," řekl Bormotov a dodal, že všechno začalo před pěti lety katastrofálním zemětřesením u Sumatry.

Zemětřesení o síle 9,1 až 9,3 stupně Richterovy škály v Indickém oceánu 26. prosince 2004 zapříčinilo smrt 230 tisíc až 300 tisíc lidí (odhady celkového počtu obětí se různí). Také letošní zemětřesení na Haiti mělo tragickou bilanci - přes 230 tisíc mrtvých, avšak intenzitou bylo podstatně slabší - magnitudo 7,0. Zemětřesení v Chile 27. února 2010 bylo velmi silné - magnitudo 8,8, ale svým životem ho zaplatilo "pouze" 800 lidí.


USGS: Seizmická aktivita na Zemi se nezvyšuje

Američtí seizmologové jsou na rozdíl od svého ruského kolegy opatrnější:

USGS "Ano, je pravda, že jedno silné zemětřesení vyvolává další zemětřesení, minimálně ve stejné oblasti. Nazýváme je "následné otřesy" a může jich být mnoho, některé jsou i silné. Po chilském zemětřesení přišlo přes 200 následných otřesů s magnitudem větším než 5 a tisíce slabších," uvedl 9. března 2010 geofyzik Michael Blanpied z americké geologické služby USGS (U.S. Geological Survey).

"Je těžké říci, zda silná zemětřesení ovlivňují také tektonické desky ve větších vzdálenostech. My například nevíme, jestli existuje spojitost mezi otřesy v Jižní Americe a otřesy v Japonsku nebo na Tchaj-wanu. Tohle je záležitost, která je předmětem intenzivního vědeckého zkoumání."

"Mnoho lidí zajímá," pokračoval Blanpied, "jestli se četnost zemětřesení zvyšuje, ale nic tomu nenasvědčuje. Máme dobré statistiky o zemětřeseních zpětně za celé roky, dekády i staletí. Podívejte se na pěkný souhrn zde: http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eqarchives/year/eqstats.php."

"Podíváte-li se zpětně desítky či stovky let, neuvidíte žádný statistický nárůst počtu zemětřesení," řekl seizmolog Paul Earle z USGS. "Nedávné otřesy však bohužel zasáhly obydlené lokality a začalo se o nich mluvit ve zprávách..."

"Existují tři hlavní důvody, proč se setkáváme s více zprávami o ničivých zemětřeseních," dodal Blanpied. "První je ten, že zpravodajství je mnohem kvalitnější. Druhý je, že zemětřesení lépe měříme díky globální seizmické síti, jež poskytuje údaje v reálném čase. A třetím důvodem je to, že stále více lidí žije v oblastech náchylných k zemětřesením, takže otřesy postihují ohrožené obyvatele s větší pravděpodobností, než tomu bylo v minulých desetiletích."


Hrozba silného zemětřesení na západním pobřeží v Severní Ameriky

Subdukční zóna Cascadia Dějištěm dalšího silného zemětřesení by se mohl stát severozápad Severní Ameriky. Vědci tam pozorně sledují subdukční zónu Cascadia, kde se zvyšuje napětí a kde existuje potenciál k ničivému zemětřesení o síle převyšující 9. stupeň Richterovy škály. Naposledy tam zemětřesení této intenzity (magnitudo 8,7 - 9,3) udeřilo v roce 1700 (předtím cca v letech 1300, 810, 400, 170 př.n.l. a 600 př.n.l.). Interval mezi velkými zemětřeseními je tedy přibližně 300 až 600 let. Pravděpodobnost další srovnatelné události v příštích padesáti letech odborníci odhadují na 10-14 procent.

Ohrožena je rozsáhlá oblast s desítkami milionů obyvatel. Výškové budovy ve městech, jako je Seattle, Vancouver, Victoria, Tacoma nebo Portland, by silné otřesy nemusely vydržet. Počítačové simulace vědců z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně ukazují neúměrně vysoké riziko kolapsu mrakodrapů v Seattlu. Pobřeží by mohla zaplavit vlna tsunami vysoká až 30 metrů.

Co by s pobřežní víceúrovňovou dálnicí v Seattlu udělalo zemětřesení o síle 7,0 Richterovy stupnice ukazuje následující simulace, kterou si nechalo vypracovat Ministerstvo dopravy amerického státu Washington. Dlužno dodat, že zemětřesení o síle 9,0 stupně by bylo tisíckrát silnější.

Zdroje:
- RIA Novosti (12.03.2010, Russian scientist forecasts more earthquakes in Pacific zone)
- RIA Novosti (12.03.2010, Сейсмоактивность в АТР будет продолжаться несколько лет)
- Washington Post (09.03.2010, Seismic Science: Is number of earthquakes on the rise?)
- AccuWeather (09.03.2010, Are Earthquakes Really Increasing?)
- USGS (Historic World Earthquakes)
- USGS (Earthquake Facts and Statistics)
- Discovery News (09.04.2009, Seattle Skyline Could Collapse in Big Quake)
- Discovery News (19.03.2010, Watching the Seismic Dragon Sleep)
- Novinky.cz (19.03.2010, Severozápadu USA hrozí zemětřesení tisíckrát silnější než na Haiti)
- Wikipedia (Cascadia Subduction Zone)
- Wikipedia (1700 Cascadia earthquake)
- Российская академия наук