NASA: Rok 2010 může být rekordně teplý

Autor: Alexander Ač, Rubrika: Statistické údaje, Vydáno dne: 21.03.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010030015

Ačkoli letošní zima byla v Evropě, Rusku a části Severní Ameriky o něco chladnější než v jiných letech, celkový trend oteplování atmosféry postupuje stejným tempem. Podle americké NASA je dosť dobře možné, že rok 2010 bude rekordně teplým rokem od začátku instrumentálních měření teplot, tedy od roku 1880.

NASA V poslední analýze trendů globálních teplot vědci z NASA doslova píší:

"Na základě analýzy údajů jsme dospěli k závěru, že by měl být dosažen nový rekord v globální teplotě v nejbližších několika měsících, jak se budou prejevovat účinky nedávného a současného středně silného El Niňa. Tento nový globální rekord bude obzvlášť významný, protože současné minimum slunečního cyklu dosahuje maximálního ochlazujícího účinku."

NASA dále píše:

"Náš závěr je, že ke zpomalení globálního oteplování s trendem 0,15/0,20°C za desetiletí, který začal koncem 70-tých let, nedošlo."

Ještě pár slov k letošní zimě. Navzdory tomu, že lidé mají krátkou paměť, letošní zima byla u nás v porovnání s posledními roky opravdu o cosi chladnější. Má to ale poměrne dobré vysvětlení. Tímto vysvětlením je tzv. arktická oscilace (viz. obrázek). Ta přináší chladný arktický vzduch nad kontinenty na severní polokouli, a naopak teplejší vzduch z jižnějších oblastí se dostáva do Arktidy, případně do nejsevernějších častí kontinentů.


Index artické oscilace
Index arktické oscilace: v principu znamená míru pronikání chladného arktického vzduchu nad okolní kontinenty. Můžete si všimnout, že prosinec 2009 a leden a únor 2010 byli ve velmi silné negativní fázi arktické oscilace, což bylo hlavní příčinou chladnější zimy v některých oblastech světa. V globálu ale bylo období prosinec-únor druhé nejteplejší (viz. další obrázek).


Výsledkem tak bylo, že chladnejší než obvykle bylo v Evropě, Rusku a větší časti USA, ale Kanada zažila rekordně teplou zimu, extrémně teplo bylo i v celé Arktidě, a Austrálie zažila také velmi teplé léto. Tepleji než obvykle bylo i ve zbytku světa (viz. obrázek).


Zima 2009-2010
Zima v Evropě nebo USA neznamená zimu na celém světě. Obrázek ukazuje odchylky od dlouhodobého průměru teplot (tj. za roky 1950-1980). Červená barva znamená teplejší než obvykle, modrá znamená chladnejší než obvyke.


Takže ať už se to někomu do politického programu hodí, anebo ne, globální oteplování se nezastavilo ani nezpomalilo (viz. obrázek) a v nejbližších desetiletích se tak ani nestane (samozřejmě, pokud nedojde například k jaderné válce, která by globální teploty na několik let výrazně snížila).


Graf: teploty 1880-2009
Takže když někdo říká, že se globální oteplování zpomalilo, nebo dokonce zastavilo, pokuste se o tomto výroku alespoň pochybovat. Globální oteplování je o dlouhodobých trendech v teplotách spodních vrstev atmosféry.


Celou zprávu NASA je možné najít zde gistemp2010_draft0319.pdf (2.62 MB).


Alexander Ač


Převzato z: Alexander Ač - SME Blog (20.03.2010, NASA: Rok 2010 môže byť rekordne teplý)