Bouře Xynthie pustošila západní Evropu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 02.03.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010030001

Nejméně 65 mrtvých za sebou nechal orkán, který se o víkendu přehnal nad západní Evropou. Hluboká tlaková níže, která dostala jméno Xynthie, postupovala 27. a 28. února 2010 z Atlantského oceánu přes Biskajský záliv, Francii, Belgii, Nizozemí a Německo k Dánsku. Vítr dosahoval rychlosti až 150 km/hod, v nárazech až 240 km/hod. Lámal stromy, ničil střechy a poškozoval elektrické vedení. Jen ve Francii zůstalo bez proudu přes milion domácností. Podobný počet zákazníků se musel bez elektřiny obejít také v Portugalsku. Na mnoha silnicích, dálnicích a železnicích od Španělska až po Německo byl přerušen provoz. Některé pobřežní lokality zaplavila voda z oceánu - dvěstě let staré pobřežní hráze u francouzského městečka L'Aiguillon-sur-Mer nevydržely nápor vln vysokých až osm metrů a voda zatopila mnoho domů. Utonulo v nich 25 lidí.

Postup tlakové níže Xynthie nad západní Evropou
Postup tlakové níže Xynthie nad západní Evropou (24. hodinová animace od 27.2. 17:00).

Zdroje: EUMETSAT, Wikipedia
Ve Francii zemřelo 52 lidí, dalších 8 se pohřešuje. Mrtví jsou hlášeni také z Portugalska (1), Španělska (3), Belgie (1), Německa (7) a Velké Británie (1). Francouzská vláda reagovala na situaci vyhlášením stavu katastrofy a uvolnila jeden milión eur na okamžitou pomoc. Zároveň požádala o podporu Evropskou unii. Předseda Evropské komise José Barroso pomoc přislíbil.

"Je to národní katastrofa a mé první myšlenky patří obětem a jejich rodinám. Chtěl bych jim projevit vládní i národní soustrast. Prioritou je nyní dostat do bezpečí všechny lidi bez střechy nad hlavou, všechny lidi, které stále ohrožuje stoupající voda," uvedl francouzský předseda vlády Francois Fillon. Do záchranných akcí bylo ve Francii nasazeno na 10 tisíc hasičů.

V obci L'Aiguillon-sur-Mer v departementu Vendé se utopilo 25 obyvatel, protože dvěstě let staré pobřežní hráze nápor silného vlnobití nevydržely a voda městečko zaplavila. Okolnosti tragédie se stanou předmětem vyšetřování.

"Všichni tito lidé utonuli - to je otřesné... Musíme zjistit, jak je možné, že francouzské rodiny mohou být v 21. století překvapeny ve spánku a utopit se ve svých vlastních domech," řekl prezident Nicolas Sarkozy po návštěvě místa katastrofy.

Tlaková níže Xynthia se projevila i v České republice. Silný vítr foukal zejména v severozápadní polovině území. Nejprudší náraz větru byl zaznamenán v neděli večer na Milešovce - 122 km/hod.

Co do počtu obětí je Xynthie horší než Kyrill, který v roce 2007 přivodil v Evropě smrt 47 lidí. Orkán Lothar zabil v prosinci 1999 na evropském kontinentu 50 až 110 lidí (zdroje se různí).


Postup tlakové níže Xynthie nad západní Evropou, 27-28.2.2010
Postup tlakové níže Xynthie nad západní Evropou, 27-28.2.2010.


Příčiny?

Komentář slovenského klimatologa Prof. RNDr. Milana Lapina CSc.

Meteorology a klimatology samozřejmě zajímají především příčiny, proč došlo k takovému vývoji synoptické situace. Jelikož jsou takové případy v posledních letech častější, má to i velký ekonomický a sociální význam.

Jak už jsme uvedli jinde, byla v uplynulých měsících naměřena první až druhá nejvyšší teplota oceánů v průměru na celé Zemi od začátku systematických pozorování, v prostoru jižně od Kanárských ostrovů byla teplota zvláště vysoká (odkaz). To způsobilo, že je v atmosféře vysoký obsah vodní páry (v gramech na kilogram vzduchu). Z teorie víme velmi dobře, že čím je vyšší obsah vodní páry, tím jsou i lepší podmínky pro zesílení projevů cyklonálních procesů. Platí to tak o tropických, jakož i o mimotropických cyklónách. Důležité jsou i jiné faktory, jako horizontální a vertikální gradient teploty a střih větru. V tomto případě šlo zřejmě o shodu více faktorů, které způsobily rychlý vývoj hluboké a plošně málo rozsáhlé cyklóny s velkou obvodovou rychlostí větru (podobně jako v tropické cyklóně, ačkoli zde se to nedá srovnávat z hlediska příčinných podmínek). V každém případě bude mít pokračující oteplování oceánů vliv na zvýšení výparu a tím i na zvýšení vlhkosti vzduchu. To zřejmě zdramatizuje podobné projevy některých cyklón s velkými škodami už v nejbližších letech. Stojí určitě za to věnovat se intenzivněji výzkumu tohoto problému.


Zdroje:
- BBC News (01.03.2010, France declares storms 'national disaster')
- Reuters (01.03.2010, Sarkozy seeks answers over French flood damage)
- France Info (02.03.2010, Xynthia: les secours intensifient les opérations de pompage)
- Wikipedia (Xynthia - storm)
- České noviny (01.03.2010, Větrná bouře v západní Evropě zabíjela)
- ČHMÚ (01.03.2010, Tlaková níže Xynthia se projevila i u nás)