Sněhový příval znovu ochromil východ USA, padají rekordy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 11.02.2010

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010020012

Sněhové srážky v USA, 10.2.2010 Velkou část Spojených států amerických zasáhlo znovu během jediného týdne silné sněžení. Blizard, jemuž se v médiích začalo říkat "Snowmageddon 2.0", se prohnal rozsáhlým územím od středozápadu až po východní pobřeží. Ve Washingtonu chumelilo a foukal silný vítr, úřady ve městě jsou už několik dnů uzavřeny. Školní prázdniny vyhlásili mj. v New Yorku. Co do množství sněhových srážek je tato zima opravdu mimořádná. Rekordy padají i ve velkých městech, jako je Philadelphia (178 cm), Washington (Dullesovo mezinárodní letiště hlásilo ve středu za zimu celkem 182 cm sněhu, Reaganovo národní letiště 141 cm), Baltimore (178 cm), Wilmington ve státě Delaware (151 cm) a Atlantic City (123 cm).

"Za posledních 72 hodin jsme byli svědky většího sněžení, než kdykoli předtím ve 130 let dlouhé historii, kdy se vede statistika o sněhových srážkách v našem státě," řekl guvernér státu Maryland Martin O'Malley.


Jak je to opravdu?

Komentář slovenského klimatologa Prof. RNDr. Milana Lapina CSc.

Jak jsem psal minule, tento případ počasí na severovýchodě USA je sotva možné nazvat blizard. Na tomto obrázku vidíme, že tam není prakticky žádný vpád velmi studeného vzduchu. Kanada má dokonce už dva měsíce mimořádně teplé počasí, občas až o 10 °C teplejší než dlouhodobý průměr (odkaz, spodní obrázek je předpověď na nejbližších 7 dní). Výrazné srážky jsou spojené s hlubokou cyklónou, mírně studeným vzduchem pod bodem mrazu a velmi vlhkým vzduchem, 11.2. už nad Atlantikem (odkaz). Jde tedy spíše o sněhovou bouři v mírně chladném vzduchu ve výrazné cyklóně. Takových případů bylo už několik na vícero místech na severní polokouli a meteorologové by se měli zabývat příčinami takového mimořádného vývoje.

V této tabulce vidíme, že teplota ve státě New York 11.2. není vůbec hluboko pod bodem mrazu a není nízká ani v Bostonu (odkaz) a v Severní Karolíně je už nad nulou (odkaz).


Zdroje: CNN, Reuters, ABC News, NOAA/National Snow Analyses, Novinky